Zagreba Lajfhaki

Jedna je od NAJvrjednijih i najkorisnijih biljaka

Kamilica je ljekovita biljka, točnije biljka koja se često koristi za razne bolesti. Korištenje čaja od kamilice naširoko se zagovara uglavnom zbog ugodne lagane arome i okusa uvarka.

Posebno se dobro kombinira čaj od kamilice s medom. Tijekom godina kamilica je postala vrijedna sirovina za kemijsku i kozmetičku industriju, a danas su na tržištu dostupni mnogi proizvodi poput krema, pilinga, šampona s ekstraktom kamilice.

Latinski naziv kamilice je Matricaria, a kod nas je poznata i kao “kamilica”. Kamilica je jednogodišnja zeljasta biljka koja raste nisko i ima razgranatu stabljiku. U visinu, kamilica doseže najviše 50 cm, listovi su dvostruko i trostruko perasti, narezani. Cvjetovi kamilice skupljeni su u košarasti cvat.

Kamilica ima duge stabljike koje imaju brojne grane koje završavaju malim bijelim cvjetovima s izraženim žutim prašnicima. Svjetovi kamilice sastoje se od okruglih, bijelih, jezičastih, ženskih cvjetova i unutarnjih, cjevastih, žutih dvospolnih cvjetova. Cvjetnjak je iznutra konveksan i šupalj. Plod kamilice je duguljasta sjemenka smeđe boje.

Sastav kamilice

U kemijskom sastavu kamilice ističu se elementi sadržani u cvjetovima. Sadrže eterično ulje koje ima zelenu do plavu boju ovisno o količini azulena. Ulje kamilice sadrži veliku količinu parafina i seskviterpena kadinenskog tipa (oko 10%), te kaprilnu, nonilnu i izolerinsku kiselinu.

Njegovi glavni sastojci su bisabol i njegovi derivati ​​kisika farnezen i hamazulen, sadržani u različitim količinama – od 1 do 15%. Kamilica je također bogata kumarinima, flavonskim glikozidima apinom i patulitrinom, sluzavim tvarima, nikotinskom kiselinom, salicilnom kiselinom, gliceridima oleinske palmitinske, stearinske i linolne kiseline, karotenom, vitaminom C, sluzavim i gorkim tvarima.

Dobrobiti kamilice

Kamilica je nadaleko popularna kao ljekovita biljka koja se često koristi za razne bolesti. Općenito, kamilica ima protuupalni i omekšavajući učinak kod bolesti probavnog trakta, kao i kod upalnih procesa u dišnom traktu osobe. Za liječenje dišnih puteva koristi se za inhalacije i ispiranja u obliku grgljanja. Izvana se kamilica primjenjuje za ispiranje upaljene sluznice očiju, maternice. Kamilica je izvrstan lijek koji se stavlja kao oblog ili za ispiranje anusa kod hemoroida.

Kamilica olakšava hod kada je potrebno, a da pritom ne djeluje laksativno, te na taj način kamilica neizravno pomaže u unutarnjem liječenju hemoroida, koji se mogu liječiti i izvana mašću od kamilice. Ova mast se može koristiti i za rane. Udisanjem para kamilice dolazi do brzog ublažavanja curenja iz nosa i upale sinusa, nakon čega, naravno, treba ostati kod kuće na toplom mjestu. Uvarak od kamilice izuzetno povoljno djeluje na upalne procese te bubrežne i mokraćne kamence.

Exit mobile version