Kada je potrebno koristiti midrijatike za širenje zjenica?

Što su midrijatici?

Midrijatici su skupina lijekova koji uzrokuju širenje zjenica. Indukcija širenja zjenice obično se koristi kako bi se omogućio temeljitiji pregled mrežnice tijekom očnih pregleda. Ova dilatacija (proširenje promjera zjenica u oku) također je kritična tijekom postupaka kao što je operacija katarakte (očne zavjese) kako bi se omogućio lak pristup unutrašnjosti oka.

Midrijatici su neki od najranijih otkrivenih farmaceutskih sredstava. Atropin, jedan od najčešće korištenih midrijatika, izoliran je iz biljke Datura (tatul) početkom 1800-ih Postoji mnogo različitih vrsta lijekova koji mogu uzrokovati midrijazu ili širenje zjenica. Neki se koriste s namjerom izazivanja midrijaze u medicinske svrhe, dok je kod drugih midrijaza neželjena nuspojava od njihove upotrebe. Samo stručnjak može odrediti je li uporaba midrijatika potrebna za određeno stanje bolesnika.

Za što se koriste midrijatici?

Midrijatici se obično koriste za:

  • Indukcija midrijaze;
  • Indukcija cikloplegije (paraliza akomodacije, sposobnost oka da se prilagodi za gledanje na blizinu i na daljinu);
  • Iritis (upala šarenice oka);
  • Ciklitis (upala cilijarnog tijela);
  • uveitis;
  • Umjerena ambliopija (lijeno oko);
  • Cilijarni spazam zbog abrazije rožnice (rezanje ili grebanje površine rožnice, prednjeg dijela oka)

Kada se koriste midrijatici?

Midrijatici su lijekovi koji uzrokuju širenje zjenice. Širenje zjenice potrebno je za detaljniji pregled unutrašnjosti oka. Proširenje zjenice također je potrebno u zahvatima kao što je operacija katarakte kako bi kirurg mogao pristupiti unutrašnjosti oka. Bez midrijatika zjenica oka normalna širi se samo u tamnom okruženju, kako bi se omogućila prilagodba vida tami. U okruženjima s jakim svjetlom, poput izravne sunčeve svjetlosti, zjenica se obično sužava kako bi zaštitila mrežnicu.

Bolest, trauma i uporaba određenih lijekova mogu uzrokovati midrijazu čak iu svijetlom okruženju, što može oštetiti mrežnicu. Iz tog razloga, kada liječnik koristi midrijatike na pacijentu, obično će prostoriju držati zamračenom i tražiti od pacijenta da nosi sunčane naočale dok djelovanje lijeka ne prestane.

Kako djeluju midrijatici?

Mehanizam djelovanja svake vrste midrijatika je različito ovisno o klasi lijeka. Antikolinergički lijekovi, također poznati kao parasimpatolitici, poput atropina, blokiraju muskarinske acetilkolinske receptore oka.

Aktivnost neurotransmitera u receptorima uzrokuje sužavanje zjenice, stoga blokiranje ovih receptora omogućuje opuštanje mišića zjenice, uzrokujući širenje zjenice. Homatropin je alkaloid beladone koji ima antikolinergičke učinke, ali djeluje drugačije blokirajući sfinkter (prstenasti mišić) šarenice i cilijarnog tijela izazivajući dilataciju.

Alfa-adrenergički agonistitakođer poznati kao simpatomimetici poput fenilefrina, primijenjeni u oko, izravno stimuliraju alfa receptore, uzrokujući kontrakciju mišića dilatatora konjunktive, što rezultira midrijazom.

Neka sredstva koja se koriste za midrijazu također uzrokuju cikloplegični učinak. Ova paraliza akomodacije cilijarnog mišića leće poznata je kao cikloplegija i neophodna je za neke kirurške zahvate. Oko nema sposobnost prilagodbe svjetlu kada je cilijarni mišić paraliziran.

U sklopu midrijaze, midrijatični agensi uzrokuju opuštanje mišića oka odgovornih za fokus vida, pa stoga zamagljen vid je uobičajena kod upotrebe ovih sredstava.

Reference:
1. ScienceDirect. Prilog kemijsko-farmakodinamičkim odnosima atropina i homatropina
2. SingleCare. Mydriatics: Upotreba, uobičajeni brendovi i informacije o sigurnosti
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Atropin

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki