Zagreba Lajfhaki

Kada, kako i koliko piti vode

Mnogo puta smo čuli nešto – što više vode, to bolje. Preporučena količina bila je oko 2 litre vode dnevno, a ljeti i do tri litre.

No, je li tome tako i vrijede li postojeći mitovi o tome kada, kako i koliko piti vode, komentirala je nutricionistica iz Moskovske klinike dr. Volkova – Marina Khachaturova.

Prvi mit

Trebate uzeti 2 litre dnevno

Zapravo, to nije sasvim točno. Tradicionalno se smatra da je stopa potrošnje vode (količina potrebna za održavanje pravilnog metabolizma) 1 litra vode na 30 kg težine. Ako je vaša težina 60 kg, ispada da je preporuka od 2 litre vode itekako važna. Ali ako težina osobe prelazi normalu (u jednom ili drugom smjeru), ti izračuni mogu dovesti do neugodnih posljedica.

Anoreksična djevojka će dehidrirati, a debeli muškarac od preko 100 kilograma umrijet će od trovanja vodom. Stoga se ima smisla prisjetiti preporuke Nacionalne akademije znanosti Sjedinjenih Američkih Država iz 1945. godine: „1 ml vode za svaku unesenu kilokaloriju“.

Tko ne bi trebao jesti koje voće?

Prehrana modernog čovjeka u prosjeku iznosi 2000-2500 kalorija. I vraćamo se na one notorne dvije litre. Ali postoji i nijansa: ove dvije litre uključuju i druge tekućine – sok, čaj, tekuću hranu! Ukratko, nema smisla računati koliko litara vode dnevno trebate popiti. Ako osjećate žeđ, trebali biste piti vodu.

Drugi mit

Tijekom dijete potrebno je smanjiti ne samo količinu hrane, već i potrošnju vode. U suprotnom, ne gubite na težini

Naime, voda je jedan od glavnih pomagača u borbi protiv pretilosti. Njegovom konzumacijom iz tijela se uklanjaju proizvodi razgradnje bjelančevina, masti i ugljikohidrata, što je jedan od najvažnijih ciljeva mnogih dijeta. Bez sumnje, prehrana je ograničenje. Ali loša strana svake zabrane je znati što je dopušteno. Većina žena pokušava smanjiti unos vode tijekom dijete jer se boje da će se napuhati i samim time višak centimetra neće nestati. Ovo nije posve točno. U pravilu je natečenost manje povezana s konzumacijom vode za piće nego s unosom slane ili začinjene hrane koja zadržava tjelesne tekućine. Ako smanjite broj začinjene i slane hrane u prehrani, rezultat neće dugo trajati. Naravno, pod uvjetom da sustav izlučivanja radi ispravno. Ali za osobe s bolestima bubrega ili mokraćnog mjehura, dijete se obično moraju primjenjivati ​​vrlo pažljivo. Oni mogu izgubiti težinu samo uz dopuštenje liječnika i pod njegovom kontrolom.

Tko i zašto ne smije jesti rajčice?

Treći mit

Ne možete piti tijekom jela. Voda razrjeđuje želučani sok i bit će problema s probavom

Ovo nije ništa više od teorije koja je nedavno postala popularna. Ona nema ozbiljnih isprika. Naprotiv, voda koju pijemo tijekom obroka produljuje proces žvakanja, omekšava hranu i olakšava rad probavnog sustava. Osim toga, potrošnja vode pomaže smanjiti količinu konzumirane hrane.

Glavnu ulogu u procesu probave hrane ima klorovodična kiselina sadržana u želučanom soku. Oslobađa se kao odgovor na unos hrane, omekšava, aktivira enzime, podržava stvaranje probavnih hormona.

Male promjene u koncentraciji klorovodične kiseline zbog pijenja vode nisu od velike važnosti. Osim toga, voda, za razliku od hrane, vrlo brzo napušta želudac – tako da nema razloga za brigu. Ipak, preporuča se ne piti ledenu vodu za vrijeme ručka, jer se vrijeme njenog zadržavanja u želucu smanjuje sa 4-5 sati na 20 minuta. To dovodi do činjenice da se osjećaj gladi vrlo brzo vraća i povećava se rizik od pretilosti.

Osim toga, “ubrzana” probava ne donosi dobrobiti tijelu. Druga preporuka je da ne pijete vodu sat vremena nakon jela. Dopustite želucu da se sam isprazni od uzete hrane, a ne povećavajte njegov volumen, zbog čega ćete sljedeći put pojesti više.

Pažnja! Pijenje previše vode može vam učiniti nešto užasno

Četvrti mit

Ujutro biste trebali popiti čašu vode na prazan želudac, ali ne navečer

S prvim dijelom tvrdnje možemo se složiti – ujutro je zaista korisno popiti čašu vode natašte. Pomaže aktivirati živčani sustav, poboljšava naše blagostanje. Najbolji učinak jutarnje čaše vode ima kada joj dodate krišku limuna. Preporuča se navečer staviti u čašu vode, a kada se probudite imat ćete prekrasnu vitaminsku tekućinu.

Ali zabrana pijenja vode noću vrlo je uvjetna. Vjeruje se da to može uzrokovati oticanje lica ujutro. Međutim, ako bubrezi dobro rade, to je malo vjerojatno. Zapravo, u posljednje vrijeme liječnici sve više dolaze do zaključka da je poželjno piti vodu u malim obrocima i ravnomjerno tijekom dana. Nakon buđenja popijte vodu s limunom natašte, prije doručka popijte šalicu biljnog čaja ili izvarka. Ne zaboravite piti prije ručka. Ujutro i poslijepodne popijte nekoliko šalica biljnog čaja, soka ili vode.

U vrućoj sezoni, kada se povećava gubitak tekućine i žeđ, trebali biste piti više. U tim slučajevima bolje je popiti čašu vode ne odjednom, već postupno, 1-2 gutljaja u kratkim razmacima. Ako nešto radite, držite čašu vode oko sebe i povremeno pijte male gutljaje. Takav režim pijenja vrlo je koristan za bubrege i uretere.

Peti mit

Pijenje tijekom sporta je štetno. To povećava opterećenje tijela i sprječava gubitak težine

Nije tako. Svi znaju da će vam se težina smanjiti ako se tijekom vježbanja jako znojite i nakon toga neko vrijeme ne pijete vodu, ali vodu se isplati piti jer se kilogrami brzo vraćaju u prvobitno stanje.

Toksikolozi upozoravaju: Ljepljivo voće i povrće zatrovano je…

Činjenica je da su stanice, uključujući masne stanice, djelomično sastavljene od vode. Tijekom treninga oni to izgube pa nam se čini da smo smršavjeli. No, broj masnih stanica se ne smanjuje, već se nakon nekog vremena vraćaju u svoj puni volumen. Stoga nije dobro testirati svoje tijelo dehidracijom tijekom vježbanja. Gubite težinu od toga samo iluzorno. Da biste se riješili sala, morate promijeniti prirodu prehrane, odabrati drugačiji trening.

Ipak, možete piti vodu. Opterećenje tijela se ne povećava. Naprotiv, tijekom vježbanja raste tjelesna temperatura, pojačava se znojenje, uslijed čega se smanjuje volumen cirkulirajuće krvi i povećava njezina viskoznost. I ovdje je blizu sniženog tlaka ili tromboembolije. Voda za piće pomaže spriječiti ovo.

Ako je vaš trening intenzivan, liječnici preporučuju sljedeći režim pijenja. Popijte čašu vode 1,5-2 sata prije nastave. Još pola šalice dodaje se 10-15 minuta prije treninga. Tijekom treninga trebali biste piti 100-150 ml svakih 15 minuta. U isto vrijeme, nije potrebno prisiljavati se. Nakon treninga piti 150-200 ml svakih 15 minuta, do potpune nadoknade izgubljene tekućine./zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih štiva za svakoga!

Rumiana Stefanova

Exit mobile version