Zagreba Lajfhaki

Kako bi implantabilni uređaj mogao riješiti problem pretilosti?

Pretilost je sve veći javni problem. U svijetu svake godine milijuni ljudi umiru od bolesti povezanih s dijabetesom visok indeks tjelesne mase (BMI). Ovi alarmantni trendovi ukazuju na potrebu usmjeravanja napora znanstvenika na proučavanje uzroka, čimbenika rizika i posljedica pretilosti te njezinu prevenciju.

Razlog zašto se pretilost razvija kod nekih pojedinaca, a kod drugih ne, višestruk je, uključujući genetske, hormonalne i psihološke čimbenike. Međutim, izravni uzrok prekomjerne težine je unos više kalorija, nego tijelo koristi. Neki znanstvenici pokušavaju pronaći načine kako natjerati mozak da počne davati upute tijelu da konzumira manje hrane.

Istraživači sa Sveučilišta Wisconsin-Madison testirali su inovativno, visokotehnološko rješenje. Znanstvenici su razvili mali implantabilni uređaj, za koji se nadaju da može smanjiti napadaje gladi i pomoći pri mršavljenju. Uređaj, čiji je promjer manji od 1 centimetra, može se ugraditi minimalno invazivnim postupkom. Ovaj implantat sastoji se od nanogeneratora koji šalje male električne impulse kroz živac vagus (koji prenosi signale između želuca i mozga). Ova stimulacija uvjerava mozak da je želudac pun i smanjuje osjećaj gladi.

Važno je napomenuti da uređaj nije potrebna baterija niti punjenje. Umjesto toga, dobiva energiju od pokreta želuca tijekom peristaltike. Budući da kretanje želuca daje energiju za uređaj, on radi samo kada dolazak hrane uzrokuje pomicanje želuca; to znači da je uređaj aktivan samo u pravo vrijeme.

Za testiranje uređaja znanstvenici su koristili laboratorijske štakore, a podaci iz pokusa objavljeni su u časopisu Nature Communications. Rezultati su se pokazali 38% gubitak težine u samo 15 dana. Također je važno da je implantat ostao u ispravnom položaju tijekom 12-tjednog ispitivanja. Osim toga, nije bilo mjerljivih negativnih učinaka na funkcije bubrega ili jetre štakora niti znakova infekcije. Znanstvenici su također obavili post mortem pregled većine vitalnih organa životinja i nisu pronašli nikakve štetne učinke.

Uspoređujući implantat s drugim uređajima za mršavljenje, pokazalo se da ih ima nekoliko prednosti. Želučana premosnica, primjerice, trajno smanjuje kapacitet želuca, dok je ugradnja novog implantata potpuno reverzibilna, a postupak implantacije puno manje invazivan.

To nije jedini implantat koji stimulira živac vagus kako bi smanjio napade gladi. Ono postoji konkurent s imenom Maestrokoji je odobrila američka Uprava za hranu i lijekove (FDA). Maestro međutim, zahtijeva stalno održavanje i do 3 sata punjenja svaki tjedan.

Nadalje Maestro koristi visokofrekventne šokove za potpuno isključivanje živca vagusa, umjesto povremenog pulsiranja inovativnog implantata. Od novijeg implantata radi samo kad je potrebnomanje je vjerojatno da će tijelo prekomjerno kompenzirati, kao što je slučaj s Maestrogdje je moguće uočiti polagano smanjenje njegove učinkovitosti tijekom vremena.

Naravno, i dalje treba doći daleko od laboratorijskih ispitivanja do korištenja tehnologije na ljudima, ali znanstvenici nastavljaju svoje istraživanje, a sljedeći korak je testiranje uređaja na većim životinjama.

Reference:
1. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Činjenice o pretilosti odraslih
2. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Učinci prekomjerne težine i pretilosti na zdravlje u 195 zemalja tijekom 25 godina
3. Priroda. Učinkovita kontrola težine putem ugrađenog uređaja za stimulaciju vagusnog živca s vlastitim napajanjem
4. Medicinske vijesti danas. Može li maleni implantat potaknuti mršavljenje?

Exit mobile version