Zagreba Lajfhaki

Kako glazba utječe na naše zdravlje

Foto: iStock/Gulliver

Dobrobiti glazbe mogu biti snažne i dalekosežne. Glazbena terapija je prihvaćena kao promicanje emocionalnog zdravlja, pomoć pacijentima u suočavanju sa stresom i povećanje psihološke dobrobiti. Neka istraživanja čak sugeriraju da vaš omiljeni glazbeni stil može pružiti uvid u različite aspekte vaše osobnosti.

1. Glazba poboljšava kognitivne sposobnosti

Istraživanja pokazuju da pozadinska glazba ili glazba koja se pušta dok ste primarno usredotočeni na neku drugu aktivnost može dramatično poboljšati izvedbu kognitivnih zadataka. Drugo istraživanje pokazalo je da slušanje više rocka ili optimistične glazbe dovodi do poboljšanja brzine obrade i poboljšanja pamćenja.

Bilo da poboljšava vaše pamćenje ili vas održava budnim tijekom zamornih i dosadnih zadataka, korištenje glazbe za poboljšanje vaših kognitivnih sposobnosti može biti izuzetno korisno u svakodnevnom životu.

2. Glazba ublažava stres i tjeskobu

Dobro je poznato da dobra glazba mnoge ljude oslobađa od stresa, ali jeste li znali da glazba pomaže i osobama s generaliziranim anksioznim poremećajem? Prema studiji iz 2015., pacijenti s generaliziranim anksioznim poremećajem pozitivno su reagirali na terapiju glazbom. Bilo da imate blagu ili tešku anksioznost, glazba može značajno smanjiti vaše simptome.

3. Glazba može poboljšati pamćenje

Mnogi studenti vole slušati glazbu dok uče, no je li to doista sjajna ideja? Neki smatraju da slušanje omiljene glazbe pomaže boljem pamćenju, dok drugi smatraju da povećava koncentraciju. Istraživanja pokazuju da to može pomoći, ali to uglavnom ovisi o vrsti glazbe, uživanju slušatelja u glazbi io tome koliko je slušatelj glazbeno obučen. Različite vrste glazbe stvaraju različite vrste učinaka na različite ljude. Iako glazba može utjecati na pamćenje, rezultati se razlikuju od osobe do osobe.

4. Glazba pomaže u ublažavanju simptoma nesanice

Nesanica je ozbiljan zdravstveni problem koji može pogoditi ljude svih dobnih skupina. Iako postoji mnogo pristupa liječenju ovog problema, ali i drugih poremećaja spavanja, istraživanje je pokazalo da slušanje opuštajuće klasične glazbe može biti učinkovit, siguran i pristupačan način pomoći.

Studija je pokazala da su sudionici koji su slušali glazbu imali relativno bolju kvalitetu sna od ljudi koji nisu. Budući da je glazba učinkovit tretman za probleme sa spavanjem, može se koristiti kao jednostavna i sigurna strategija za liječenje nesanice.

5. Glazba motivira

Postoji dobar razlog zašto vam je lakše vježbati dok slušate glazbu. Istraživači su otkrili da slušanje vesele glazbe motivira ljude da rade još više. Glazba ima značajan utjecaj na vašu izvedbu tijekom vježbanja.

Istraživanja na sportašima pokazuju da ih slušanje spore glazbe zapravo fizički i mentalno usporava, dok brza glazba stvara suprotan učinak. Dakle, kada vježbate, ne zaboravite dodati brzu glazbu na svoj popis pjesama za vježbanje.

6. Glazba ublažava simptome depresije

Depresija obično zahtijeva liječenje, bilo antidepresivom, terapijom razgovorom ili čak glazboterapijom. Istraživanja su pokazala da je glazba učinkovit i isplativ tretman za depresiju kod djece i tinejdžera.

Slični rezultati pronađeni su kod odraslih s dodatnim prednostima kao što su poboljšano samopoštovanje i međuljudske vještine. Studija je otkrila da, iako glazba ima velik učinak na raspoloženje, važna je i vrsta glazbe. Klasična glazba i glazba za meditaciju nude najveće dobrobiti za poboljšanje raspoloženja, dok se za heavy metal i techno glazbu pokazalo da su neučinkoviti, pa čak i štetni.

Exit mobile version