Kako je najlakše prestati pušiti?

Prestanak pušenja jedno je od najlakših i najbržih rješenja. Postaje teško kada to naumite ostvariti. Ova krilata misao ilustrira kakva su iskušenja pred svakim pušačem, koji će uvijek pronaći izgovor: „Ne možeš na kavu bez cigarete“ ili „Zapalit ću jednu za pivo s prijateljima“ ili „Idem iz ureda na neko vrijeme da popušim cigaretu na svježem zraku.”

Novo istraživanje pokazalo je da se 65-70% ljudi vrati pušenju unutar prvih šest mjeseci nakon prestanka. Odricanje od takvih ovisnosti teška je psihička bitka. Svaki društveni preokret, svaki obiteljski sukob ili kratkotrajna depresija mogu biti zgodna prilika za zapaliti cigaretu. I ne zaboravimo da je pušenje uvijek “vezano” uz razne svakodnevne aktivnosti.

Kada prestanete pušiti, vaše se zdravlje brzo poboljšava – u roku od nekoliko mjeseci, pa čak i tjedana. Smanjuje se rizik od moždanog ili srčanog udara, smanjuje se rizik od raka.

Prema WHO-u, pušenje je među najvećim “ubojicama” – uzrokuje niz smrtonosnih bolesti. 14% smrtnih slučajeva u svijetu povezano je s cigaretama. Pušenje je veliki zdravstveni teret u svijetu, o tome nema dva mišljenja.

Zašto čovjek postaje ovisan o cigaretama?

Zapaljeni duhan u cigareti oslobađa nikotin koji kroz pluća ulazi u krvotok. Dospijevši u mozak, nikotin aktivira receptore koji pokreću otpuštanje kemikalija poput dopamina – takozvanih “neurotransmitera”. Upravo oslobađanje dopamina, bitnog elementa “sustava nagrađivanja” u mozgu, može dovesti do ovisnosti. Drugim riječima, svaka popušena cigareta “nagrađuje” osobu ugodnim osjećajem i budi želju za još pušenjem.

Stoga, ako želimo prestati pušiti, moramo nekako prekinuti lanac koji povezuje duhan i “nagrade” koje naš mozak daje. A to nije nimalo lako. Potrebno je puno volje i discipline.

Osim ove, postoje dvije vrste terapije. Prvi je putem takozvanih nikotinskih zamjena poput flastera, žvakaćih guma i inhalatora, gdje ovisnik unosi nikotin, ali ne unosi štetni dim. Druga moguća terapija je medikamentozna – kroz preparate koji potiču otpuštanje dopamina i tako oponašaju „nagradu“ i smanjuju simptome odvikavanja nakon prestanka pušenja.

Što je s e-cigaretama?

Hazel Cheesman, iz britanske organizacije za borbu protiv pušenja, tvrdi da e-cigarete mogu pomoći u prestanku korištenja “gorućih” cigareta, ali one ipak nisu medicinski licencirani proizvod i ne mogu se koristiti kao lijek. Cheeseman smatra da su e-cigarete sigurne ili barem manje štetne od konvencionalnih – barem kratkoročno i srednjoročno. “Ali teško da će dugoročno biti sigurni”, upozorava ona.

Osim toga, e-cigarete stvaraju novu vrstu ovisnosti, a za mnoge ljude mogu postati “vrata” za pušenje ako to prije nisu činili. Ova opasnost je osobito ozbiljna među tinejdžerima koji prije nisu probali konvencionalne cigarete.

Isprobajte sve metode za prestanak pušenja

Znanstvenici se slažu da je najbolje prakticirati nekoliko metoda istovremeno. Studija iz 2020. pokazuje da su upravo kombinirane metode najučinkovitije za osobe koje žele prestati pušiti.

“Najučinkovitiji način da prestanete pušiti jest promijeniti svoje ponašanje i stvoriti strategije za suočavanje s psihološkom potrebom – u kombinaciji s lijekovima koji pomažu u upravljanju fizičkim nuspojavama prestanka pušenja”, objašnjava Hazel Cheeseman.

Naravno, svatko tko želi prestati pušiti mora ići svojim, individualnim putem. Neki se samo hladnom glavom i voljom mogu prestati pušiti, a drugima su potrebne godine i popratne terapije. Dakle, ako želite prestati pušiti, trebat će vam vremena da pronađete najbolji način za sebe. Ali glavno pitanje je jedno: Koliko je jaka vaša želja da prestanete?

Izvor: Deutsche Welle

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki