Zagreba Lajfhaki

Kako naš mozak reagira na iznenađenja?

Prepoznavanje neočekivanog važna je kognitivna sposobnost koja nam omogućuje brzu prilagodbu.

U procesu razvoja ovaj mehanizam u našem mozgu se mijenja. Znanstvena studija proučava različite načine na koje mozak reagira na iznenađenja. Istraživanje je predstavljeno u časopisu Znanstveni napredak.

Rad razmatra kako reagiramo na iznenađujuće zvukove dok rastemo. Kada nas iznenadi zvuk, aktiviraju se različita područja mozga. Jedan od njih se zove inferiorni kolikulus. Kod iznenadnog iznenađenja dolazi do jake reakcije, ali kod ponavljanja ili izloženosti istom iznenađenju dolazi do razvoja u datom području, a reakcija nije tako jaka. Različita područja mozga “prilagođavaju se” na iznenađenje tijekom različitog vremenskog razdoblja, pri čemu moždanoj kori treba najdulje da se nauči nositi s iznenađenjima – istraživači koji su proveli studiju procjenjuju da do dobi od 20 godina moždana kora možda još nije dovoljno razvijen.

Istraživanje također otkriva kako razlikujemo iznenađenje od standardne pojave u svakodnevnom životu. Kada je mozak stvorio sliku svijeta oko sebe, svaki podražaj – slušni, vizualni ili okusni – koji se razlikuje od slike smatra se iznenađujućim. To je izraženo u cerebralnom korteksu.

A kada se susrećemo s nečim iznenađujućim, norepinefrin ili norepinefrin se oslobađa u našem mozgu. On je neuromodulator, kao i dopamin, serotonin i acetilkolin. U spontanim događajima norepinefrin pomaže usmjeriti našu pozornost na dati podražaj, kao i zapamtiti ga i zadržati na umu za budućnost.

I iznenađujući događaji mogu donijeti zadovoljstvo – još jedno znanstveno istraživanje otkriva da ugodna iznenađenja aktiviraju nucleus accumbens – centar za zadovoljstvo u mozgu. Aktivacija je slična onoj kod uzimanja droga poput kokaina.

Kada reagiramo na neugodna iznenađenja, aktiviraju se različiti centri u mozgu. No, sama nepredvidivost događaja pojačava zadani osjećaj – kod neugodnih iznenađenja to su osjećaji straha, tuge ili bijesa, a kod ugodnih iznenađenja – zadovoljstva. S evolucijske točke gledišta, mozak se prilagođava kako bi se mogao nositi sa svim promjenama jer one mogu značiti život ili smrt.


Reference:
Sveučilište u Baselu. Kako se mozak uči nositi s iznenađenjima. https://medicalxpress.com/news/2024-01-brain.html
Barkat, T. Sekvencijalno sazrijevanje prilagodbe specifične za podražaj u lemniskom slušnom sustavu miša. https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adi7624
Sommerfeld, J. Ljudski mozak uživa u iznenađenjima. http://www.ccnl.emory.edu/Publicity/MSNBC.HTM
Trafton, A. Kako mozak reagira na iznenađujuće događaje. https://news.mit.edu/2022/noradrenaline-brain-surprise-0601

Exit mobile version