Zagreba Lajfhaki

Kako pušenje utječe na reproduktivno zdravlje?

Izvor: iStockphoto

Odavno je poznato da dim cigarete sadrži više od 4000 različitih vrsta kemijskih tvari koje su povezane sa značajnim zdravstvenim rizicima. Mogu utjecati na kardiovaskularni sustav, ali ne samo – mogu uzrokovati reproduktivne poremećaje kod muškaraca. Utvrđeno je da su 35% muškaraca reproduktivne dobi pušači. U muškaraca koji su pušili prije ili tijekom pokušaja začeća, plodnost spermija bila je smanjena u usporedbi s nepušačima. U pušača se uočava smanjenje ukupnog broja spermija u sjemenoj tekućini, smanjuje se njihova pokretljivost i mijenja njihova morfologija, ali i volumen ejakulata te sposobnost oplodnje muških spolnih stanica. Istraživanja su pokazala da pušenje dovodi do smanjenja mitohondrijske aktivnosti u spermijima, što značajno smanjuje njihovu plodnost.

U praćenju 100 muškaraca pušača, otkriveno je da samo 6% njih ima normalne karakteristike sjemene tekućine i sperme. Ostali, od kojih su 39% i 19,2% bili laki do umjereni pušači, imali su astenozoospermiju. I astenooligo i teratozoospermija primijećene su kod umjerenih i teških pušača. Pušenje dovodi do oštećenja integriteta DNK, povećanja upalnih procesa u spermatozoidima i povećanja oksidativnog stresa. Funkcija endokrinih žlijezda također je oštećena pušenjem – dolazi do smanjenja razine stimulacija folikula – FSH i luteinizirajuće – LH hormonkao i snižavanje razine testosterona.

30% žena u reproduktivnoj dobi su pušači. Poremećaji reproduktivnog zdravlja u ovih bolesnika nastaju zbog smanjene funkcije jajnika i prerano iscrpljivanje rezerve jajnika. To je jedan od vodećih uzroka reproduktivnih poremećaja. Razine hormona također se mijenjaju kod pušačica. Kada pušite više od 10 cigareta dnevno, povećava se razina FSH za 30-35%. Kada pušite više od 20 cigareta dnevno, niske razine progesteron tijekom lutealne faze. Ove hormonalne promjene dovode do poremećaja normalnog tijeka menstrualnog ciklusa i neplodnost.

Kemijske tvari sadržane u dimu cigarete utječu na kvalitetu jaja, kao i mogućnost njihove oplodnje i kretanja oplođenog jajašca u šupljinu maternice. To povećava rizik od izvanmaternične trudnoće kod žena pušača. Pušenje mijenja okoliš u maternici, što ne dopušta pravilno implantiranje oplođenog jajašca. Osim toga, dolazi do promjena u funkciji jajnika, jajovoda i hormonska neravnoteža. Sve to pridonosi smanjenoj stopi uspješnih trudnoća i potrebi duljeg vremenskog razdoblja za uspješno začeće kod žena pušača u odnosu na nepušačice.

Reference:

Exit mobile version