Zagreba Lajfhaki

Kako se imunološke stanice jačaju protiv raka?

Stanice u našem imunološkom sustavu imaju sposobnost samoaktivacije u tkivima perifernog živčanog sustava, što ih čini znatno učinkovitijima u pravovremenom napadu organizma na maligne stanice raka.

T-stanice ili T-limfociti glavna su vrsta stanica u imunološkom sustavu. One su bijele krvne stanice ili limfociti i djeluju protiv stanica raka koje su nastale u tijelu. Svrha T stanica je uništavanje štetnih.

Međutim, kako bi T-stanice počele djelovati, moraju znati što su stanice raka. Postoje stanice u limfnim organima koje se nazivaju stanice koje prezentiraju antigene i predstavljaju uzorak tumora ili patogena T stanicama. Na taj se način potiče njihov imunološki odgovor te mogu točno detektirati prisutnost raka u organizmu i pravodobno djelovati protiv njega.

Na površini stanica koje predstavljaju antigen nalazi se protein B7. To je membranski protein jer je povezan s biološkom membranom stanice koja predstavlja antigen. Posebna funkcija B7 povezana s imunološkim sustavom je sposobnost malog proteina da se veže za T-stanični receptor nazvan CD28. Ova molekula, koja se nalazi na bijelim krvnim T stanicama, radi na potpunoj aktivaciji T stanica vežući se na druge proteine ​​unutar same stanice.

Utvrđeno je da je interakcija između B7 i CD28 bitna za imunološki odgovor T-stanica. Stanice koje predstavljaju antigen nalaze se u limfnim organima, a nakon što su T-stanice ‘istrenirane’, kreću se u druge dijelove tijela kako bi otkrile i napale antigen koji izaziva napad.

Znanstvenici sa Sveučilišta u San Diegu u Kaliforniji otkrili su svojstvo T stanica da se “treniraju” – mogu samostalno ciljati na protein B7 stanica koje predstavljaju antigen, započinjući proces pamćenja informacija o antigenu.

Oni postižu ovaj učinak napuhujući se u sebe, omogućujući vezanje B7-CD28. Znanstvenici ovu aktivnost T-stanica nazivaju autostimulacijom i prepoznaju pojačanu funkciju T-limfocita protiv rasta tumora. Vjeruju da ovaj sustav također može poslužiti kao marker sposobnosti imunološkog sustava da se bori protiv raka.

Cilj daljnjih istraživanja na ovu temu uključuje poboljšanje procesa koji se odvija između B7-CD28. Može li ljudska intervencija uzrokovati da imunološke stanice “nauče” više o antigenu u tijelu kada se počnu boriti protiv njega. Potencijal ovog otkrića mogao bi dovesti do učinkovitijih vrsta liječenja protiv raka gdje se prirodni mehanizam tijela za borbu protiv raka pojačava i radi punom parom.

Reference:
Zhao, Y. (2023., 8. svibnja) cis-B7:CD28 interakcije na invaginiranim sinaptičkim membranama osiguravaju kostimulaciju CD28 i promiču funkciju CD8+ T stanica i antitumorski imunitet. Preuzeto 9. svibnja 2023. s https://doi.org/10.1016/j.immuni.2023.04.005

Exit mobile version