Kako se može poboljšati dostava lijeka u mozak?

Krvno-moždana barijera predstavlja zaštitni sloj, koji okružuje mozak. Njegova glavna funkcija je spriječiti potencijalno štetne tvari da dopru do ovog organa. Međutim, ova barijera također može spriječiti određene lijekove da dođu do cilja (mozga).

Krvno-moždana barijera ne dopušta antitumorski lijekovi, kao i oni koji se koriste za liječenje simptoma neuroloških poremećaja kao što je Alzheimerova bolest, dopiru do mozga i proizvedu rezultat. Znanstvenici pokušavaju riješiti ovaj problem privremenim prevladavanjem krvno-moždane barijere pomoću ultrazvučnih impulsa niske frekvencije. Do sada su eksperimentirali samo s ultrazvučnim pulsevima dugih valnih duljina.

Međutim, ova metoda može dovesti do nuspojava kao što su: oštećenje moždanog tkiva i produljeno izlaganje štetnim molekulama koje zajedno s lijekovima prelaze krvno-moždanu barijeru.

Istraživanje provedeno u Imperial College London u Velikoj Britaniji, ponude novi pristup ultrazvuku koji prolazi krvno-moždanu barijeru, što može raditi bolje i uzrokovati manje problema. Istraživački tim usredotočio se na korištenje ultrazvučnih impulsa kraće valne duljine koji su proučavani na laboratorijskim miševima. Ovi znanstvenici vjeruju da su otkrili naizgled učinkovit način za isporuku potencijalno učinkovitih lijekova meti.

U novoj studiji znanstvenici su usporedili učinke dugovalnih i kratkovalnih ultrazvučnih impulsa na krvno-moždanu barijeru kod miševa. U 28 glodavaca ubrizgali su mikromjehuriće koji bi mogli nositi određene droge svome cilju. Zatim su dali dugovalni ultrazvuk na 14 od tih miševa i kratkovalni ultrazvuk na preostalih 14.

Impulsi promijeniti pritisak u krvnim žilama, što omogućuje širenje ili skupljanje mikromjehurića, što im zauzvrat pomaže da malo po malo prodru kroz krvno-moždanu barijeru. Tim znanstvenika otkrio je da korištenje kratkovalnih impulsa rezultira učinkovitom dostavom lijeka u mozak bez oštećenja tkiva (što je bila jedna od nuspojava dugovalnih pulseva).

Osim toga, istraživači su otkrili da krvno-moždana barijera oporavi se ponovno unutar 10 minuta od primjene kratkovalnog pulsa, što znači da je manje vjerojatno da će patogeni doći do mozga. Ova nova metoda pružanja liječenja izravno u mozak može biti korisna u kontekstu terapija za Alzheimerovu bolest, druga neurološka stanja, kao i rak mozga.

Reference:
1. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Fokusirani ultrazvučni poremećaj krvno-moždane barijere: nova granica za isporuku terapije u molekularnoj neuro-onkologiji
2. Public Library of Science (PLOS). Fokusirani ultrazvuk poboljšan submikronskim mjehurićima za poremećaj krvno-moždane barijere i poboljšanu dostavu lijeka u CNS
3. Medicinske vijesti danas. Je li ovo bolji način za isporuku lijekova u mozak?

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki