Kako se nositi s probavnim smetnjama?

“Krčanje” u želucu nakon obilnog obroka, proljev pred svečani događaj, zatvor tijekom putovanja: oni koji pate od gastrointestinalnih problema znaju za te muke. Evo nekoliko učinkovitih savjeta u takvim slučajevima:

1. Više se krećite

Dugotrajno sjedenje je otrov za probavu. Kada hodate, plivate ili vozite bicikl, trbuh se “masira” laganim pokretima. To doprinosi normalnoj defekaciji i probavi.

2. Koristite začinsko bilje i začine

Eterična ulja đumbira, kumina, anisa i komorača olakšavaju probavu masne hrane. Gorke tvari koje sadrže rikula i artičoka pridonose stvaranju probavnih sokova, tako da se i teška hrana brže probavlja. Zauzvrat, krumpir veže višak želučane kiseline – tj. sprječava žgaravicu.

Moringa – “čudesna” biljka za dobru probavu i ravnotežu šećera u krvi

3. Otkrivanje intolerancije

Patite li redovito od probavnih smetnji čak i ako se držite zdrave i uravnotežene prehrane? Iza toga možda leži problem koji se zove intolerancija na hranu. Postoje, primjerice, ljudi osjetljivi na pšenicu ili histamin (uključujući u crnom vinu, zrelom siru, salami). Ako vodite dnevnik prehrane, u koji bilježite svoje simptome i hranu koju jedete, to će vam pomoći da otkrijete imate li intoleranciju na određenu hranu.

4. Odvojite vrijeme za jelo

Važno je pravilo: svaki zalogaj hrane žvačite polako i neprekidno. Jer zdrava probava počinje u ustima. Što temeljitije žvačemo, stvara se više sline – ona počinje razgrađivati ​​hranu, rasterećujući dio rada želuca i crijeva.

Milena Vasileva

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki