Zagreba Lajfhaki

Kako sulfonilureje pomažu u liječenju dijabetesa tipa 2?

Koji su uzroci dijabetesa tipa 2?

Dijabetes je stanje u kojem se promatraju povišene razine šećera u krvi (hiperglikemija). Bolest je uzrokovana nesposobnošću tijela da metabolizira glukozu (šećer u krvi) iz hrane kao energiju. Svaka stanica u tijelu treba glukozu kako bi pravilno funkcionirala. Inzulin, hormon koji proizvodi gušterača, pomaže u isporuci glukoze u tjelesne stanice kroz krvotok.

Kada postoji nedostatak inzulina ili tijelo ne može pravilno koristiti inzulin, glukoza se nakuplja u krvi, što dovodi do povećanja šećera u krvi. U nekim slučajevima tijelo ne može samo proizvesti inzulin (dijabetes tipa 1). U drugim slučajevima tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili postaje otporno na njegove učinke (dijabetes tipa 2).

Što su sulfonilureje?

1930-ih otkriveno je da sintetski spoj sumpora, koji se koristi za liječenje trbušnog tifusa, uzrokuje značajan pad razine šećera u krvi pacijenata (hipoglikemija). Kasnije je potvrđeno da je spoj sumpora uzrokovao otpuštanje inzulina iz gušterače, što je rezultiralo niskom razinom šećera u krvi kod pacijenata s tifusom. Inzulin je hormon koji pomaže tijelu regulirati razinu šećera u krvi i opskrbljuje stanice energijom.

50-ih godina prvi predstavnik sulfonilureje – tolbutamid (blokator kalijevih kanala prve generacije) – odobren je za uporabu u liječenju dijabetesa tipa 2, nakon čega je uslijedilo uvođenje još nekoliko lijekova iz klase sulfonilureje. Danas se oralne hipoglikemijske sulfonilureje široko koriste jer su općenito sigurne, učinkovite i jeftine.

Kako djeluju sulfonilureje?

Sulfonilureje povećavaju oslobađanje inzulina stimulirajući beta stanice (stanice koje proizvode inzulin) gušterače. Ovi lijekovi su najučinkovitije u ranijim fazama dijabetesa tipa 2, kada još ima mnogo aktivnih beta stanica u gušterači. Učinci sulfonilureje također mogu pomoći u snižavanju razine šećera u krvi poboljšavajući sposobnost inzulinskih receptora tjelesnih stanica da koriste dostupni inzulin.

Sulfonilureje su odobrene kao dodatak na dijetu i tjelovježbu za poboljšanje kontrole glukoze u krvi kod odraslih s dijabetesom tipa 2.

Koje vrste sulfonilureje postoje?

Sulfonilureje se općenito klasificiraju u tri skupine ili “generacije”.

Sulfonilureje prve generacije
Prve odobrene sulfonilureje, koje su uključivale tolbutamid i tolazamid, bile su poznate kao sulfonilureje prve generacije. Iako su učinkoviti u snižavanju razine šećera u krvi, imaju neke značajne nedostatke, uključujući jedan rijedak, ali značajan toksičnost jetre. Upotreba tolbutamida prve generacije uvelike je zamijenjena sulfonilurejama druge generacije.

Sulfonilureje druge generacije
Sulfonilureje druge generacije uključuju glipizid i gliburid. Pokazali su prednost jer su snažniji i mogu se davati kao doza jednom dnevno. Sulfonilureje druge generacije e manje je vjerojatno da će dovesti do interakcija lijekova koje dovode do hipoglikemije ili niske razine šećera u krvi koje se mogu javiti s prvom generacijom sulfonilureje.

Sulfonilureje treće generacije
Treća generacija sulfonilureje uvedena 1995., nazvana glimepirid, čak je manje vjerojatno da će izazvati hipoglikemiju nego druge generacije sulfonilureje. Glimepirid također može uzrokovati oslobađajući više inzulina iz gušterače nego neki od starijih agenasa.

Reference:
1. SingleCare. Sulfonilureje: Upotreba, uobičajeni brendovi i informacije o sigurnosti
2. Američka udruga za dijabetes. Sulfonilureje
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Ryan A. Costello; Samar Nicolas; Abhijit Shivkumar. Sulfonilureje

Exit mobile version