Zagreba Lajfhaki

Kako sunčeva svjetlost utječe na zdravlje kože?

Odavno je poznato da je struktura koža a njegove se funkcije mijenjaju s godinama, a još više s redovitim izlaganjem nezaštićenoj koži sunčeve zrake. Starenje kože koja se uočava s odmakom dobi naziva se kronološka, ​​a ona koja nastaje pod djelovanjem UV zraka – fotostarenje. Gotovo svaki aspekt zdravlja kože mijenja se sa starenjem. Sposobnost epidermisa da se obnavlja također se smanjuje s godinama.

Epidermis je najudaljeniji sloj kože. Sastoji se uglavnom od keratinocita koji su organizirani u više slojeva. Na vrhu je vanjski zaštitni sloj kože, koji je vodonepropusni lipidni sloj. Ne dopušta vanjskim čimbenicima i tvarima prodiranje i oštećenje koža. Starenjem se uočava smanjeni rast keratinocita i poremećena obnova stanica u sastavu epidermisa. To dovodi do njegovog stanjivanja. Takav se učinak također opaža kod fotostarenje na koži.

Epidermis je povezan s temeljnim dermisom na dermoepidermalnoj graničnoj zoni, što omogućuje izmjenu tvari između njih. Povreda cjelovitosti ove zone dovodi do poremećene izmjene gnojnih tvari, što doprinosi smanjenju proliferacije keratinocita. Osim toga, na taj se način smanjuje otpornost epidermisa, čineći ga ranjivijim na djelovanje vanjskih agresivnih čimbenika. Međutim, vanjski stratum corneum ostaje nepromijenjen čak i s godinama. Njegova je hidratacija neznatno promijenjena u starijih bolesnika. To znači da nema utjecaja na gubitak tekućine i vlaženje kože kroz epidermis kronološko starenje.

Međutim, lipidni omotač kože i cjelovitost njezina zaštitnog sloja značajno se mijenjaju na nekim područjima kako vrijeme napreduje. To može biti uzrok suhe kože, svrbeža, iritacije i upalnih procesa kod starijih bolesnika. Obnova integriteta kože i zacjeljivanje rana ključni su elementi za osiguranje njezine učinkovite funkcije. Promjene starenja koje se javljaju na koži mogu odgoditi zacjeljivanje rane. Ono pak prolazi kroz različite faze koje se preklapaju upalaproliferacija i remodeliranje tkiva.

Melanin je prirodni pigment koji se nalazi u koži i kosi. Proizvode ga stanice zvane melanociti, koje se nalaze u bazalnim slojevima epidermisa i u folikulima dlaka. Melanin ima zaštitni učinak protiv štetnog utjecaja UV zrake a njegova se proizvodnja povećava izlaganjem sunčevoj svjetlosti. Kako koža stari, dolazi do smanjenja broja melanocita koji proizvode melanin, iako još nije jasno je li to posljedica smanjenja njihove aktivnosti ili gubitka stanične mase. Pri dugotrajnom izlaganju nezaštićenoj koži proizvodom za zaštitu od sunca, oni se opažaju pigmentne mrlje i druge lezije koje su posljedica fotostarenja. Među njima je češća solarna i seboreična keratoza, te pojava pjega.

Reference:

većina drugih organa, međutim, vremena (kronološko starenje).

Exit mobile version