Kava i kiselo voće ne štete želucu

Tvrdi to popularni ruski gastroenterolog dr. Andrej Kharitonov, razotkrivajući niz popularnih zabluda koje nam onemogućuju uživanje u hrani ili nas tjeraju na eksperimentiranje s nepotrebnim lijekovima, suplementima i sl.

– Doktore Kharitonov, je li istina da ne treba piti kavu na prazan želudac, jesti kisele jabuke ili mandarine, da ne naškodimo želucu?

– Ne, nije istina. Sluznica želuca prilagođena je širokom spektru tvari. Na primjer, na slabe kiseline sadržane u voću.

Da, oni su slabi s kemijskog aspekta, dok solna kiselina u našem želucu spada u one jače i naša sluznica je prilagođena njoj. Postoji niz obrambenih mehanizama, pri čemu se stanice oporavljaju unutar nekoliko sati nakon manjeg oštećenja.

Do danas nema dokaza da je bilo koji proizvod (ne mislim na umjetne kemijske spojeve poput octene esencije i drugih otopina) sposoban traumatizirati želučanu sluznicu do te mjere da je to značajno. Kavu možete piti na prazan želudac ako vam ne izaziva neugodne simptome.

– Što može uzrokovati takve simptome?

– Na primjer, od povećane osjetljivosti živčanih završetaka u želucu ili crijevima. Riječ je o tzv funkcionalne bolesti. Često ih se pogrešno smatra gastritisom, koji je asimptomatski. U slučaju funkcionalnih poremećaja, sami probavni organi nisu oštećeni, ali dolazi do poremećaja u njihovom radu – motorička funkcija je oštećena, a osjetljivost živčanog sustava organa oštro povećana.

Kao rezultat toga, zdrav gastrointestinalni trakt se bolno percipira, pojavljuju se bolovi i drugi neugodni simptomi. Bolovi ili otok nakon kave ili neke druge hrane natašte su takve vrste. Ponavljam: nikakva erozija ili ozljeda želučane sluznice hranom nije moguća.

– Postoje li situacije kada gastroenterolozi ipak ne preporučuju jaku kavu?

– Kava dobro potiče kontrakciju žučnog mjehura, a ako je taj organ upaljen, primjerice, tijekom pogoršanja kolecistitisa, ta se kontrakcija može pretvoriti u grč koji uzrokuje bol. Stoga se u slučaju akutne upale privremeno suzdržite od kave.

U nekih bolesnika s refluksnom bolešću kava može izazvati žgaravicu, pa se preporučuje ograničiti ili odbiti ovo piće. Za druge je kava okidač za neugodne gastrointestinalne simptome.

U tim situacijama, u razdoblju pogoršanja, također se suzdržite od ovog napitka ili ga konzumirajte u manjim količinama. U drugim slučajevima, čak i sa žučnim kamencima, pogotovo ako vam ne smetaju, nema smisla oštro ograničavati jedan ili drugi proizvod.

– Jazavčari piju kavu samo s mlijekom, je li to opravdano ili mit?

– Mlijeko uzrokuje određeno smanjenje kiselosti u želucu, pa se kod ulkusa djelomično smanjuju neugodni simptomi.

Odnosno, ne zato što se neutralizira bilo kakav štetan učinak kave, već zato što samo mlijeko ublažava simptome. No, preporučio bih da se simptomi kontroliraju lijekovima.

dr. Andrej Kharitonov

– I još jedno “željezno” pravilo: kod želučanih problema nemojte ni pomišljati na ljuto i ljuto.

– Prvo, kao što sam već rekao, sami po sebi, bilo koji proizvodi ne mogu nagrizati ili spaliti želučanu sluznicu, uklj. feferon. Štoviše, upravo ta njegova komponenta, kapsaicin, ne samo da neće oštetiti sluznicu, već može pomoći i poboljšanju stanja.

Aktivira mikrocirkulaciju, koja je dio zaštitnog sustava sluznice, uključujući potiče stvaranje sluzi.

A kod nekih pacijenata čak smanjuje osjetljivost na bol, primjerice kod funkcionalne dispepsije, kada su ljudi umorni od kroničnih bolova u trbuhu.

U početku vruća, začinjena hrana može pogoršati simptome, ali ako je koristite redovito, s vremenom se manifestacije funkcionalne dispepsije mogu povući.

– A kako komentirate činjenicu da mnogi uzimaju nedavno popularne gastroprotektore samo zato što su popili nešto za ublažavanje bolova, primjerice?

– Postoje pacijenti iz rizičnih skupina kod kojih je opravdano imenovanje takvih sredstava kako bi se smanjio rizik od gastrointestinalnog krvarenja nakon uzimanja lijekova poput analgetika, antitrombocita i antikoagulansa, kao i steroidnih hormona.

Prije propisivanja takvih pripravaka liječnik uzima u obzir dob (rizik je veći kod osoba starijih od 60-65 godina); kombinacija pripravaka (na primjer, lijekovi protiv bolova + hormoni ili antikoagulansi + hormoni itd.); prisutnost ulkusne bolesti; uzimanje nekih antidepresiva istodobno s lijekovima protiv bolova ili antitrombocitnim lijekovima i niz drugih čimbenika.

Ako nemate takvih čimbenika rizika, nema potrebe štititi sluznicu želuca.

– A je li točno da pripravci za snižavanje kiselosti želuca mogu u budućnosti izazvati demenciju, barem prema nekim studijama, je tako?

– Mi liječnici pozdravljamo svako novo kvalitetno istraživanje. Ali važno je razumjeti ovo: visokoprofilne studije obično se bave čimbenicima rizika, a ne uzročno-posljedičnim vezama.

Takav odnos između uzimanja lijekova za smanjenje kiselosti (iz skupine inhibitora protonske pumpe) i razvoja demencije do sada nije dokazan.

U nekim je studijama rizik od razvoja bolesti veći, u drugima ga nema. Autori nedavne meta-analize studija rezimiraju da trenutno nema uvjerljivih dokaza o povezanosti između uporabe inhibitora protonske pumpe i razvoja demencije.

Ali čak i ako postane jasno da su u daljoj perspektivi jedni ili drugi pripravci zapravo sposobni izazvati negativne posljedice, potrebno je usporediti hipotetsku štetu i dobrobit liječenja.

Recimo, ako pacijentu ne prepišu gastroprotektor kojemu je stvarno potreban, osoba bi mogla, primjerice, dobiti krvarenje iz želuca. Kao što razumijete, posljedice mogu biti tužne i možda nećete doći do demencije iz tog razloga.

Ovo je najopasniji međuobrok za želudac starijih osoba

– Djeluju li nedavno popularni i trendi probiotički pripravci koji sadrže korisne bakterije na ovaj način za održavanje “zdravog” crijevnog mikrobioma?

– Ako se probioticima nadate zaštiti mikroflore od djelovanja antibiotika, potpuno je beskorisno. Da, antibakterijski pripravak u svakom slučaju potiskuje mikrofloru, ali njezino obnavljanje probioticima također je fijasko.

Nedavna meta-analiza, odnosno opsežan pregled raznih studija, pokazuje: bez obzira na to uzimate li probiotike tijekom i nakon završetka antibiotske kure, crijevna mikroflora će se lijepo oporaviti sama od sebe.

Dovoljno joj je osigurati normalnu hranu koja sadrži prvenstveno celulozu – voće, povrće, jela od žitarica, orašasti plodovi.

Ako se u početku osjećate napuhano, počnite s manjim porcijama, postupno ih povećavajući.

Druga mogućnost – kada se osoba treba zaštititi od proljeva uzrokovanog antibioticima. Kod nekih ljudi, nakon liječenja antibioticima, mikroflora se obnavlja “iskrivljena” – uočava se prekomjerni rast uvjetno patogenih mikroorganizama, što dovodi do proljeva.

U takvim situacijama, imenovanje probiotika može smanjiti vjerojatnost neugodnog simptoma. Ali može se dogoditi i suprotno – nemoguće je predvidjeti.

Postoje slučajevi u kojima uzimanje probiotika može smanjiti simptome sindroma iritabilnog crijeva. Ali opet nema garancije. Osobno, s obzirom na prilično skupe probiotike, njihov slab i nepredvidiv učinak u većini gastroenteroloških bolesti, ne propisujem takva sredstva svojim pacijentima.

– Doktore Kharitonov, dermatolozi gotovo uvijek kažu: ako osoba ima problema s kožom, osipe, gastrointestinalni trakt je kriv, idite gastroenterologu. Također, kod mnogih ljudi, nakon isključivanja određenog proizvoda, osip nestaje…

– Najčešće se takve izjave čuju u vezi s aknama. Doista, prije mnogo godina se tako mislilo jer nismo imali dovoljno znanstvenih podataka.

Ali danas znamo: gastroenterološke bolesti mogu izazvati manifestacije na koži, ali su vrlo specifične i javljaju se izuzetno rijetko.

Ako osoba pati od akni, to je isključivo dermatološka bolest. Dermatolog bi je trebao liječiti, a ne slati pacijenticu gastroenterologu i davati novac za pretrage.

Yana BOYADJIEVA

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki