Zagreba Lajfhaki

Koja je patogeneza opeklina kože od sunca?

Sunčanica predstavlja radijacijska opeklina na koži uzrokovano prevelikom izloženošću sunčevim ultraljubičastim (UV) zrakama ili umjetnim izvorima poput solarija. Među najvećim čimbenicima rizika za opekline od sunca su duljina vremena koje je koža izložena UV zrakama, plus intenzitet zračenja.

Više faktora kao što su doba dana, lijekovi, oštećenje ozonskog omotača, velika nadmorska visina, vedro nebo i fototip kože, svi oni imaju učinak na opekline od sunca. Povećanje broja opeklina od sunca koje osoba dobije izravno je povezano s povećanjem rizika od raka kože.

Stoga je potpunim razumijevanjem uzroka, liječenja i prevencije opeklina od sunca moguće drastično smanjiti rizik od razvoja raka kože. Osim toga, sprječavanjem opeklina moguće je smanjiti štetno djelovanje sunca u starenje kože a to može dovesti do boljih kozmetičkih rezultata.

Sunce uglavnom emitira dvije vrste zraka, UVA i UVB, koje igraju ulogu u opeklinama, iako su UVB zrake odgovorne za izravno oštećenje DNK induciranjem stvaranja timin-timin ciklobutan dimera. Kada se ti dimeri formiraju, tijelo generira odgovor popravka DNK koji uključuje indukciju stanične apoptoze i otpuštanje upalnih markera kao što su prostaglandini, reaktivne vrste kisika i bradikinin. To dovodi do vazodilatacije, edema i boli, što se prevodi u klasičnu crvenu, bolnu kožu koja se vidi kod opeklina od sunca.

Osim toga, izloženost kože od UVB zraka uzrokuje povećanje kemokina kao što su CXCL5 te aktivira periferne nociceptore (slobodne živčane završetke koji mogu primiti mehaničke, toplinske i kemijske podražaje), što rezultira pretjeranom aktivacijom receptora za bol u koži.

Velike promjene pojavljuju se na svim razinama kože koje karakteriziraju histologiju opeklina od sunca, osobito u epidermisu i dermisu. U epidermisu dolazi do gubitka Langerhansovih stanica i vakuoliziranih keratinocita na suncem opečenim područjima.

Dermis (sloj kože ispod epidermisa, koji se sastoji od vezivnog tkiva) prolazi vaskularne promjene, koji se može vidjeti unutar trideset minuta od izlaganja zračenju. Te promjene uključuju povećanje endotelnih stanica i edem uzrokovan degranulacijom mastocita (vrsta bijelih krvnih stanica). Razine histamina i prostaglandina E2 povećale su se 4 puta nakon izlaganja UV zračenju, što dokazuje da histamin igra ulogu u odgovoru kože na opekline od sunca.

Reference:
1. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Karla C. Guerra; Jonathan S. Crane. Opekline od sunca
2. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Prepoznavanje i popravak dimera ciklobutan timina, glavnog uzročnika raka kože, ljudskom ekscizijskom nukleazom
3. Branum ME, Reardon, JT i Sancar, A. DNA popravak ekscizija nukleaza napada neoštećenu DNA

Exit mobile version