Zagreba Lajfhaki

Koja je uloga mononuklearnog fagocitnog sustava u imunitetu?

Što je mononuklearni fagocitni sustav?

Mononuklearni fagocitni sustav (MPS) važan je dio urođenog imunološkog sustava. Ona služi kao mreža fagocitnih stanica (koje imaju sposobnost gutanja i uništavanja stranih čestica, bakterija i drugih stanica) u krvi i limfnom sustavu, kao i u limfnim čvorovima, jetri i slezeni (slezeni). Mononuklearni fagocitni sustav prije se nazivao retikuloendotelni sustav.

Koje su funkcije mononuklearnog fagocitnog sustava?

Glavna uloga mononuklearnog fagocitnog sustava (MPS) je da identificirati strane antigene i stvoriti odgovarajući imunološki odgovor. Ovi antigeni se fagocitiraju prije nego što mogu izazvati daljnje oštećenje tijela. Osim toga, sustav mononuklearnih fagocita igra ključnu ulogu u uništavanju starih i nefunkcionalnih stanica, omogućujući tijelu da reciklira ključne materijale kao što je željezo.

Glavna stanica mononuklearnog fagocitnog sustava je fagocit. Fagociti gutaju strane antigene i oštećene stanice prije nego što ih unište kroz proces poznat kao fagocitoza. Najčešći fagociti su makrofagi, dendritične stanice (koje potječu od monocita) i granulociti.

Monociti se stvaraju u koštanoj srži i cirkuliraju krvlju, odakle migriraju u okolna tkiva, gdje dalje sazrijevaju i postaju ili tkivni histiociti ili makrofagi. Makrofagi dalje kategorizirati po autoritetuu kojoj se nalaze:

  • Središnji živčani sustav (SŽS) – mikroglijalne stanice;
  • Jetrene Kupfferove stanice;
  • Pluća – alveolarni makrofagi;
  • Koža i sluznica – Langerhansove stanice

Koji su organi uključeni u mononuklearni fagocitni sustav?

Sluz
Unutrašnjost slezene također se naziva pulpa a dijeli se na dvije vrste – bijelu i crvenu. Crvena pulpa (pulpa rubra) sadrži endotelne makrofage, koji imaju ključnu ulogu u fagocitizaciji defektnih ili starih crvenih krvnih stanica (eritrocita). To omogućuje da se sva nefunkcionalna crvena krvna zrnca razgrade, a tijelo može ponovno koristiti željezo u njima. Slezena također služi kao spremnik za trombocite i crvena krvna zrnca koja se mogu brzo mobilizirati kada je to potrebno.

Bijela pulpa (pulpa alba) slezene uvelike je odgovoran za imunološka funkcija slezene, jer je to jedan od organa limfnog sustava koji sadrži B i T limfocite. Bilo koja stanica koja prezentira antigen (koja obrađuje i predstavlja antigen u obliku peptida) koja prolazi kroz slezenu može stimulirati aktivaciju limfocita da izazove odgovarajući imunološki odgovor.

Limfni sustav
Limfni sustav sastoji se od limfnih žila i limfnih čvorova koji filtriraju tkivnu tekućinu iz krvi. Limfni čvorovi sadrže B i T limfocite koji otkrivaju patogene, što dovodi do specifični imunološki odgovor.

Jetra
Jetra sadrži Kupfferove stanice, koje se nalaze u žilama koje tvore kapilarne slojeve jetre, poznate kao sinusoide. Kako krv ulazi u jetru kroz portalnu venu i otječe u sinusoide, Kupfferove stanice uklanjaju strani materijal fagocitozom. Osim toga, stimuliraju lokalni upalni odgovor pomoću citokina i kisikovih radikala.

Kupfferove stanice također su uključene u metabolizam crvenih krvnih stanica Stanice i hemoglobin. Hemski dio pigmenta eritrocita (hemoglobin) dalje se razgrađuje do željeza za neposrednu ponovnu upotrebu ili za pohranu dok se globinski lanci ponovno koriste. Bilirubin je konjugiran (vezan za glukuronsku kiselinu) i izlučuje se u žuč.

Kako hiposplenizam šteti funkciji mononuklearnog fagocitnog sustava?

Hiposplenizam predstavlja oštećenje funkcija slezene. Oštećenje slezene predisponira infekciju inkapsuliranim bakterijama. Ovo oštećenje može nastati neposredno nakon traume, operacije ili bolesti srpastih stanica. Stanje funkcionalnog hiposplenizma također se može pojaviti kod bolesti kao što je celijakija.

Makrofagi slezene odgovorni su za čišćenje bakterija, prenosi se krvotokom. Inkapsulirane bakterije mogu se pravilno fagocitirati tek nakon opsonizacije (proces kojim se patogen označava za fagocitozu). C3b je primjer opsonina koji olakšava ovo čišćenje i sam ga aktivira IgM (prirodna antitijela tijela).

Ako je slezena oštećena ili disfunkcionalna, slezenski makrofagi nisu prisutni, za uklanjanje ovih opsoniziranih inkapsuliranih bakterija iz cirkulacije. Kao rezultat, bakterije se nastavljaju kretati u krvotok, stvarajući predispoziciju za sepsu.

Reference:
1. Abbas AK, Lichtman AH, Pillai S. Stanična i molekularna imunologija
2. PubMed. Ljudski C3b receptor: funkcija i uloga u ljudskim bolestima
3. ScienceDirect. Fagociti

Exit mobile version