Zagreba Lajfhaki

Koje su koristi i štete od lješnjaka: tko može, a tko ne može jesti ovaj orah

Lješnjak je sličan lješnjaku, ali raste na jugu i doseže visinu od 10 metara.

Preferira plodna tla, ali nije osobito izbirljiva u pogledu vremenskih uvjeta.

Postoje mnoge legende o ljekovitim i magičnim svojstvima lješnjaka, zbog čega su i stari ljudi aktivno konzumirali lješnjake kao hranu.

Ponekad je ovaj orašasti plod zamjenjivao kruh, jer je bio mnogo kaloričniji.

Lješnjaci imaju i drugo ime – lombardski orah, iako podrijetlo tog imena još uvijek ostaje misterij za povjesničare.

Fotografija: Pixabay

Korisna svojstva

Lješnjaci spadaju u dijetalne orašaste plodove, stoga su korisni za upotrebu u dječjoj i dijetnoj prehrani. Ovaj orah sadrži do 60% ulja, zasićenog organskim kiselinama.

Lombardski orah se sastoji od 20% proteina, niza vitamina B i E, minerala, posebno kalija, kalcija, željeza, magnezija i drugih.

Ovakav sastav orašastih plodova koristan je za one ljude koji su u fazi rehabilitacije nakon teških bolesti, kao i za ljude koji se bave teškim fizičkim i mentalnim radom.

Lješnjaci imaju pozitivan učinak na kardiovaskularni sustav. Zahvaljujući kaliju i kalciju, lješnjaci pomažu u jačanju stijenki krvnih žila, čineći ih elastičnima, sprječavajući začepljenje vena.

Lješnjaci također pozitivno djeluju na glatke mišiće srca. Preporuča se koristiti orah za anemiju, trofične čireve nogu i tromboflebitis, kao iu slučajevima kada se pojave problemi s kapilarama.

Lješnjaci su izvrsna pomoć u povećanju obrambenih snaga organizma, odnosno jačanju imunološkog sustava i suzbijanju virusnih bolesti. Liječnici muškoj polovici društva preporučuju konzumaciju lješnjaka kao preventivu, jer ovaj orašasti plod djeluje protiv povećanja prostate.

Lješnjaci aktivno uklanjaju procese truljenja u tijelu, pa se preporučuju u programu čišćenja organizma. Lješnjaci odlično čiste jetru.

Zbog činjenice da je lombardijski orah prilično nizak ugljikohidratima, nije kontraindiciran za osobe koje boluju od dijabetesa.

Prevenciju raka treba provoditi svaka moderna osoba, budući da onkološke bolesti svake godine pokrivaju sve više i više stanovništva našeg planeta.

Lješnjaci sadrže paklitaksel, koji se smatra kancerogenom tvari.

Osobe koje se profesionalno bave sportom svakodnevno konzumiraju lješnjake jer pomažu u izgradnji mišićne mase.

Prednosti i štete od lješnjaka

Narodna medicina koristi lješnjake za sprječavanje stvaranja plinova u crijevima i za poticanje proizvodnje mlijeka kod trudnica. Ako lješnjake sameljete s vodom, izvrsni su za pomoć kod plućnih bolesti. Reumatizam se liječi kombinacijom lješnjaka i meda. Tradicionalni liječnici su savjetovali korištenje ulja lješnjaka za epilepsiju.

Uz blagotvorna svojstva lješnjaka, treba spomenuti da se ovaj orašasti plod ne preporučuje uzimati u velikim dozama. Sve namirnice treba unositi umjereno, a lješnjaci nisu iznimka.

Ako je norma za konzumaciju lješnjaka maksimalno 50 grama, onda ako pojedete 55 grama, neće se dogoditi ništa loše, ali opetovano povećanje konzumacije orašastih plodova dovest će do neželjenih posljedica, na primjer, cerebralnog vazospazma.

Izbjegavajte jesti lješnjake za djecu koja imaju dijabetes ili bolest jetre. Ne biste trebali kupovati oljuštene lješnjake – takav proizvod nije dobar za vaš organizam, jer nakon gubitka ljuske vitamini i minerali u orašastim plodovima se raspadaju. Nemojte čuvati orašaste plodove kod kuće duže od šest mjeseci jer nakon tog vremena gube većinu svoje vrijednosti.

Kalorični sadržaj lješnjaka

Lješnjaci imaju tri puta više kalorija od kruha, 8 puta više kalorija od čokolade i 7 puta više kalorija od mlijeka. Naravno, lombardski orah je kaloričniji od mesa, čak i više od ribe.

No, zbog malog udjela ugljikohidrata u orašastim plodovima, dovoljno je pojesti 200 grama lješnjaka kako biste dnevno unijeli upola manju količinu kalorija.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version