Zagreba Lajfhaki

Koje su najvažnije hranjive tvari u trudnoći?

Trudnoća je jedno od najuzbudljivijih iskustava za svaku ženu. Tijekom tog razdoblja u ženskom organizmu događaju se mnoge promjene, a za dobro zdravlje majke i fetusa potrebno je pridržavati se cjelovitog režima prehrane. Iznimno je važno opskrbiti tijelo svim potrebnim vitaminima, mineralima i elementima u tragovima, jer oni imaju veliku ulogu u razvoju bebe.


Folna kiselina jedan je od najvažnijih nutritivnih sastojaka tijekom trudnoće. Sudjeluje u procesu diobe stanica i doprinosi normalnom rastu fetalnih tkiva. Najnovija istraživanja pokazuju da je unos folne kiseline povezan sa smanjenim rizikom od razvoja bolesti neuralne cijevi tijekom prvog tromjesečja trudnoće.

Element u tragovima jod doprinosi normalnoj funkciji štitnjače i stvaranju hormona štitnjače. Oni su pak uključeni u kontrolu mnogih metaboličkih procesa kao što su rast, razvoj i sazrijevanje živčanog sustava.


željezo je važan element s više funkcija u tijelu. Jedan od glavnih je taj što doprinosi normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica i hemoglobina. Oni su neophodni za prijenos kisika u tijelu. Željezo je također uključeno u proces diobe stanica i doprinosi normalnoj kognitivnoj funkciji.

Također je bitno uzeti omega-3 masne kiseline. Oni su esencijalni (nezamjenjivi) jer ih tijelo ne može samo proizvesti. Glavni predstavnici su dokozaheksaenska kiselina (DHA) i eikozapentaenska kiselina (EPA) koje pridonose održavanju normalne funkcije mozga, srca i vida.

Doppelhertz active Active Mom je posebno razvijena kombinacija omega-3 masnih kiselina, folne kiseline, joda, željeza, cinka i vitamina, koja pokriva povećane potrebe organizma u fazi planiranja, trudnoće i dojenja. Proizvod ne sadrži laktozu i gluten te zadovoljava visoke standarde čistoće i njemačke kvalitete. Ovdje možete pronaći cjelokupnu ponudu proizvoda za djecu i majke njemačkog brenda Doppelhertz.

Izvori:
Sato AP, Fujimori E, Szarfarc SC, et al. Potrošnja hrane i unos željeza trudnica i žena reproduktivne dobi. Rev Lat Am Enfermagem. 2010;18:247-254
Obican SG, Jahnke GD, Soldin OP, et al. Stav odbora za odnose s javnošću teratologije: nedostatak joda u trudnoći. Urođeni defekti Res A Clin Mol Teratol. 2012;94:677-682
Wen SW, Chen XK, Rodger M, et al. Dodatak folne kiseline u ranom drugom tromjesečju i rizik od preeklampsije. Am J Obstet Gynecol. 2008;198:45.e1–45.e7

Exit mobile version