Koje su nuspojave dilatirajućih midrijatika?

Koje vrste midrijatika postoje?

Antikolinergici
Antikolinergici su inhibitori autonomnih postganglijskih kolinergičkih receptora. Ti se receptori nalaze u cijelom tijelu, uključujući oči, gastrointestinalni sustav, srce i glatke mišiće u tijelu. Konkretno, aktivnost neurotransmitera na ovim kolinergičkim receptorima uzrokuje kontrakciju pupilarnih mišića i sužavanje zjenica. Antikolinergici blok (inhibiraju) vezanje ovih neurotransmitera na te receptore, omogućujući opuštanje mišića zjenice i stoga širenje zjenice. Cikloplegiju uzrokuju antikolinergički lijekovi koji blokiraju te iste kolinergičke neurotransmitere na cilijarnom mišiću leće. Primjeri antikolinergika uključuju – atropin, tropikamid, skopolamin, ciklopentolat.

Alfa-adrenergici
Alfa-adrenergički lijekovi, koji se ponekad nazivaju alfa-adrenergički agonisti zajedno s nekim od simpatički živčani sustav, djeluju na drugi očni mišić i uzrokuju midrijazu. Ova sredstva izravno stimuliraju alfa receptore oka, uzrokujući kontrakciju mišića dilatatora konjunktive, uzrokujući širenje zjenice. Primjeri alfa-adrenergika – fenilefrin

Belladonna alkaloidi
Belladonna alkaloidi imaju antikolinergička svojstva i uzrokuju blokiranje receptora mišića sfinktera šarenice i mišić cilijarnog tijela da uzrokuje širenje zjenica i cikloplegiju. Sfinkter šarenice sastavni je dio parasimpatičkog živčanog sustava. Primjeri alkaloida beladone – homatropin

Tko može uzimati midrijatike?

Odrasle osobe
Odrasli muškarci i žene mogu koristiti midrijatike za proširene zjenice i cikloplegiju. Ova sredstva se obično koriste u medicinskoj ordinaciji u okruženju s kontroliranim svjetlom. Ovi agenti moraju biti izbjegavao od bolesnika sa sinehijom (prianjanjem šarenice na rožnicu) ili povišenim intraokularnim tlakom, kao i od osoba s poznatom preosjetljivošću na bilo koji od agenasa.

Tijekom trudnoće ili dojenja
Općenito govoreći, lokalno primijenjeni midrijatici (npr. kapi za oči koje se stavljaju izravno u oko) imaju minimalna sistemska apsorpcija te se stoga općenito smatraju sigurnima tijekom trudnoće ili dojenja. Sustavno primijenjeni lijekovi (koji utječu na cijelo tijelo) možda nisu sigurni tijekom trudnoće. Potrebna je konzultacija s liječnikom ili ljekarnikom za detaljnije informacije o sredstvu koje dotični pacijent koristi.

Starije osobe
Starije osobe mogu sigurno koristiti midrijatike. Međutim, midrijatike, osobito antikolinergike, treba izbjegavati u bolesnika s glaukomom zatvorenog kuta, budući da ti lijekovi mogu povećati intraokularni tlak. Općenito, proizvodi s fenilefrin treba izbjegavati kod starijih osoba.

djeca
Sigurnost primjene midrijatika u djece ovisi o vrsti lijeka, dozi i dobi djeteta. Na primjer, atropin je odobren za uporabu u dojenčadi starije od 3 mjeseca. Međutim, treba koristiti antikolinergike oprezno, jer su novorođenčad, dojenčad i mala djeca posebno osjetljivi na njihove učinke. Phenylephrine se može koristiti u nižim koncentracijama u dojenčadi, ali više koncentracije su sigurne samo u starije djece. Oftalmolog može pružiti više informacija o sigurnosti proizvoda kod određenog djeteta.

Koje su kontraindikacije za primjenu midrijatika?

Midrijatici se ne smiju uzimati ako pacijent ima povijest (povijest bolesti) reakcija na preosjetljivost (alergija) na druge midrijatike.

Sustavna primjena midrijatika poput fenilefrina može biti kontraindicirana u bolesnika s kardiovaskularne bolesti kao što je teška ili nekontrolirana hipertenzija ili ventrikularna tahikardija. Visoke koncentracije fenilefrina kontraindicirane su u bolesnika s tireotoksikozom, uključujući hipertireozu. Fenilefrin za oftalmološku primjenu u koncentraciji od 10% kontraindiciran je u novorođenčadi, kao i u dojenčadi mlađe od godinu dana zbog djelovanja na srce.

Ne preporučuje se korištenje kontakata leće s oftalmološkim midrijatičnim oblicima doziranja.

Potrebno je izbjegavati primjenu atropina i drugih antikolinergika u glaukomu zatvorenog kuta jer povećati intraokularni tlak. Antikolinergici također mogu uzrokovati suhe oči i mogu zahtijevati upotrebu umjetnih suza.

Homatropinalkaloid beladone, kontraindiciran je i kod glaukoma otvorenog kuta i kod glaukoma zatvorenog kuta.

Bolesnici s bolešću bubrega mogu biti izloženi povećanom riziku sustavna akumulacija oftalmološki primijenjenih midrijatika.

Učinci midrijatika (proširene zjenice, zamagljen vid, osjetljivost na svjetlo i cikloplegija) može trajati do tri dana nakon upotrebe. Općenito se ne smatra sigurnim upravljati strojevima ili voziti tijekom ovog razdoblja štetnih učinaka. Preporučuju se sunčane naočale za zaštitu očiju od osjetljivosti na svjetlost.

Često neželjene reakcije u primjeni midrijatika su:

  • Pekuće oči;
  • Neudobnost u očima;
  • Povećana lakrimacija (izlučivanje i oslobađanje suza);
  • Fotofobija;
  • Edem očnih kapaka;
  • Konjunktivitis;
  • Gubitak vidne oštrine;
  • Glavobolja;
  • Hiperemija;
  • Alergija na oči;
  • mioza;
  • tahikardija;
  • Refleksna bradikardija;
  • Hipertenzija;
  • Infarkt miokarda;
  • Ventrikularna aritmija;
  • Sinkopa;
  • Subarahnoidno krvarenje;
  • Depresija disanja (hipoventilacija);
  • Halucinacije

Reference:
1. ScienceDirect. Prilog kemijsko-farmakodinamičkim odnosima atropina i homatropina
2. SingleCare. Mydriatics: Upotreba, uobičajeni brendovi i informacije o sigurnosti
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Atropin

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki