Koje su nuspojave uzimanja inhibitora katehol-O-metiltransferaze?

Tko može uzimati inhibitore katehol-O-metiltransferaze?

Inhibitori katehol-O-metiltransferaze (inhibitori COMT) odobreni su samo za odrasle. Učinak uzimanja COMT inhibitora nije proučavan nije uspostavljen u djece.

Inhibitori katehol-O-metiltransferaze obično se propisuju odraslim bolesnicima kod kojih se početno liječenje više ne radi dovoljno dobro za kontrolu motoričkih simptoma Parkinsonove bolesti. Budući da se inhibitori katehol-O-metiltransferaze nikada ne koriste kao početni tretman za Parkinsonovu bolest, pacijenti ih neće primiti dok prethodno nisu bili na karbidopi/levodopi nekoliko godina.

Svaki pacijent iskusi slabljenje učinaka liječenja u nekom trenutku, ali ne iskuse svi pacijenti slabljenje učinaka lijeka tako rano kao drugi. Mlađim pacijentima s Parkinsonovom bolešću mogu se propisati agonisti dopamina kao što su početni tretman prije mogućeg dodavanja levodope. To može odgoditi potrebu za primjenom inhibitora katehol-O-metiltransferaze. Međutim, budući da je slabljenje učinka lijeka češće među pacijentima koji dožive pojavu simptoma Parkinsonove bolesti u mlađoj dobi, bolesnici kod kojih se bolest razvije prije 60. godine života vjerojatnije će trebati COMT inhibitore.

Parkinsonova bolest je bolest koja se javlja u kasnijoj dobi. Prosječna dob dijagnoze je 60 godina. Liječenje Parkinsonove bolesti inhibitorima COMT sigurno je za upotrebu kod starijih osoba. Međutim, mogu se pojaviti određene nuspojave ili rizici koji su izraženiji kod starijih bolesnika. Na primjer, pacijenti stariji od 75 godina imaju veću vjerojatnost da će razviti halucinacije kada koriste tolkapon. Stariji pacijenti također imaju povećan rizik od dobivanja bubrežni ili oštećenje jetrešto zahtijeva prilagodbu doze ili prekid uzimanja inhibitora katehol-O-metiltransferaze.

Mogu li žene koje su trudne ili dojilje uzimati inhibitore katehol-O-metiltransferaze?

Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) označila je sve inhibitore katehol-O-metiltransferaze kao “Kategoriju C” rizika za trudnoću. Što znači da nedovoljno podataka iz studija kod ljudi (ili nisu provedena dobro kontrolirana ispitivanja) kako bi se utvrdili rizici povezani s primjenom COMT inhibitora tijekom trudnoće. Međutim, studije na životinjama ukazuju na mogućnost oštećenja fetusa, iako studije reprodukcije na životinjama ne predviđaju uvijek odgovor na liječenje kod ljudi.

Studije na životinjama pokazale su porast urođenih mana kao rezultat uporabe tolkapona. Entakapon je pokazao povećan rizik od pobačaja, smanjenu težinu fetusa i urođene mane kod životinja. Opikapon je pokazao povećanje strukturnih abnormalnosti pri svim dozama u testu na kunićima. Konačno, svi inhibitori katehol-O-metiltransferaze moraju se koristiti s levodopom, lijekom za koji se zna da uzrokuje malformacije fetusa kod kunića. Budući da su rizici za ljudsku trudnoću nepoznati, COMT inhibitori bi se trebali koristiti samo kada liječnik utvrdi da potencijalne koristi za pacijenticu opravdavaju potencijalne rizike za fetus.

Koje su kontraindikacije za uzimanje inhibitora katehol-O-metiltransferaze?

Inhibitori katehol-O-metiltransferaze nikada se ne smiju uzimati s klasom lijekova koji se nazivaju inhibitori monoaminooksidaze (MAOI). Primjeri uključuju fenelzin, tranilcipromin i druge. Jedina iznimka su MAO-B inhibitori koji selektivno ciljaju monoamin oksid tipa B. Oni uključuju selegilin (L-deprenil) i razagilin. Korištenje COMT inhibitora s drugim MAO inhibitorima može dovesti do po život opasno povećanje krvnog tlaka. Bolesnici trebaju pričekati dva tjedna nakon prekida uzimanja inhibitora monoaminooksidaze prije početka terapije inhibitorima katehol-O-metiltransferaze.

Primjena tolkapona povećava rizik od zatajenja jetre, što može biti kobno. Lijek se smije koristiti samo u bolesnika s levodopom/karbidopom koji imaju motoričke komplikacije koje se ne mogu liječiti alternativnom dodatnom terapijom. Potrebno je prekinuti uzimanje tolkapona ako nakon tri tjedna nema jasne koristi od lijeka. Primjenu lijeka treba izbjegavati u bolesnika s jetrenom bolešću ili povišenim jetrenim enzimima, a ne nastaviti s primjenom lijeka ako su jetreni enzimi više od dva puta iznad gornje granice. Razine jetrenih enzima treba pratiti svaka dva do četiri tjedna tijekom šest mjeseci nakon povećanja doze. Ako se liječenje mora prekinuti zbog rizika od oštećenja jetre, terapiju lijekom ne treba ponovno započeti.

Dok je tolkapon kontraindiciran u bolesnika s jetrenom disfunkcijom, drugi COMT inhibitori mogu se koristiti u bolesnika s jetrenom bolešću, iako će možda biti potrebno prilagođavanje doze. Na primjer, opikapon je još jedan inhibitor katehol-O-metiltransferaze koji zahtijeva prilagodbu doze na temelju funkcije bubrega i jetre. Bolesnici s umjerenim oštećenjem jetre ne smiju uzimati više od 25 mg opikapona dnevno, a bolesnici s težim oštećenjem jetre trebaju u potpunosti izbjegavati primjenu lijeka. Bolesnici trebaju izbjegavati uporabu opikapona ako imaju oštećenje funkcije bubrega.

Opikapon se ne smije koristiti u bolesnika s anamnezom feokromocitoma, paraganglioma ili drugih tumori koji luče kateholamine.

Koje su uobičajene nuspojave uzimanja inhibitora katehol-O-metiltransferaze?

Većina nuspojava kod primjene COMT inhibitora uzrokovana je povećanje razine dopamina. Na primjer, diskinezija, zatvor i suha usta pripisuju se dopaminergičkim učincima ovih lijekova. Neki od ovih problema mogu se riješiti smanjenjem doze levodope, jer COMT inhibitori ne povećavaju razinu dopamina u nedostatku levodope.

Međutim, nisu sve nuspojave povezane s levodopom. Jedan primjer je proljev, koji može biti ozbiljan i nepostojan šest do 12 tjedana nakon početka uzimanja inhibitora katehol-O-metiltransferaze. Proljev je jedan od najčešćih razloga za prekid uzimanja tolkapona i entakapona. Bolesnici koji razviju proljev zbog COMT inhibitora trebali bi prihvatiti više tekućine, za održavanje odgovarajuće hidratacije i praćenje gubitka težine. Opikapon je jedini inhibitor katehol-O-metiltransferaze koji nije povezan s proljevom. Uobičajene nuspojave COMT inhibitora uključuju:

  • Mučnina;
  • Posturalna hipotenzija (nagli pad krvnog tlaka nakon ustajanja iz sjedećeg ili ležećeg položaja, što može uzrokovati vrtoglavicu ili ošamućenost);
  • Diskinezija (mali nevoljni tikovi);
  • Nesanica;
  • Distonija (nehotične, produljene kontrakcije mišića);
  • Vrtoglavica;
  • Gubitak težine;
  • Grčevi u mišićima;
  • Somnolencija (pospanost);
  • Proljev;
  • Zbunjenost;
  • Zatvor;
  • Umor;
  • Infekcija mokraćnih puteva;
  • Bol u trbuhu;
  • Halucinacije

Gore navedene nuspojave nisu iscrpan popis. Pojedini inhibitori katehol-O-metiltransferaze mogu imati dodatne nuspojave. Konzultacije sa stručnjakom uvijek su potrebne kada se pojave pitanja o nuspojavama lijekova.

Reference:
1. SingleCare. COMT inhibitori: Upotreba, uobičajeni brendovi i informacije o sigurnosti
2. dodirnuti NEUROLOGIJA. Osim slabljenja motoričkih simptoma kod Parkinsonove bolesti – što smo naučili?
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Čimbenici rizika za fenomen trošenja kod Parkinsonove bolesti

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki