Zagreba Lajfhaki

Koje su nuspojave uzimanja sulfonilureje?

Koji pacijenti mogu uzimati sulfonilureje?

Dijabetička ketoacidoza treba liječiti sa inzulin, a ne sa sulfonilurejama. Sulfonilureje ne liječe dijabetes tipa 1.

Zrela lica

Sulfonilureje odobreni su kao dodatak liječenju prehrani i vježbanju za poboljšanje kontrole glikemije kod odraslih s dijabetesom tipa 2.

djeca
Učinkovitost i sigurnost sulfonilureje nije u potpunosti procijenjeno kod djece s dijabetesom tipa 2 i ne preporučuje se primjena ovih lijekova kod djece ili adolescenata.

Stariji pacijenti
Iako nisu primijećene promjene u učinkovitosti i sigurnosti sulfonilureje koja se koristi u starijih osoba, ti su bolesnici skloniji problemima s niskim šećerom u krvi (hipoglikemija). Budući da je hipoglikemiju često teže prepoznati u starijih osoba, početna doza i doza održavanja ovih lijekova ne smiju se prekoračiti kako bi se izbjegle niske razine šećera u krvi. Stariji bolesnici imaju veću incidenciju smanjene funkcije bubrega, što ih može izložiti povećanom riziku od niske razine šećera u krvi.

Trudnoća i dojenje
Sulfonilureje prve generacije ne preporučuje se za korištenje tijekom trudnoće, budući da postoji zabrinutost zbog fetalne hipoglikemije i pojave urođenih mana kod fetusa. Visoke razine šećera (glukoze) u krvi tijekom trudnoće povezane su s povećanom učestalošću fetalnih malformacija, zbog čega mnogi stručnjaci preporučuju inzulin za održavanje razine šećera u krvi. Postoje studije koje podržavaju upotrebu gliburida u kombinaciji s metforminom za liječenje trudnica s dijabetesom tipa 2, kao i žena koje razviju dijabetes tijekom trudnoće (gestacijski dijabetes).

Studije su otkrile da je prijenos sulfonilureje druge generacije, poput gliburida i glipizida, na dojenčad putem majčinog mlijeka minimalno. Čini se da dobrobiti ovih lijekova nadmašuju mali rizik niske prisutnosti lijekova u majčinom mlijeku. Međutim, dojenčad dojilja koje koriste sulfonilureju treba pratiti zbog simptoma hipoglikemije.

Koje nuspojave mogu nastati kod uzimanja sulfonilureje?

Hipoglikemija
Sulfonilureje obično dobro podnosi tijelo. Najčešća nuspojava ovih lijekova je hipoglikemija, kada razina šećera u krvi padne toliko nisko, obično ispod 70 mg/dL, da je potrebno nešto poduzeti kako bi se vratila u normalu. Hipoglikemija može trajati nekoliko sati, a njezin teški tijek može čak zahtijevati liječničku pomoć. Znakovi i simptomi hipoglikemije mogu uključivati:

  • Nepravilan ili ubrzan rad srca;
  • Umor;
  • Blijeda koža;
  • Drhtanje;
  • Anksioznost;
  • Znojenje;
  • Glad;
  • Razdražljivost;
  • Utrnulost usana, jezika ili obraza

Pogoršanje simptoma hipoglikemija može uključivati:

  • Zbunjenost, neobično ponašanje ili oboje, što dovodi do nemogućnosti obavljanja rutinskih zadataka;
  • Vizualni poremećaji, kao što je zamagljen vid;
  • konvulzije;
  • Gubitak svijesti

Hipoglikemija u starijih bolesnika može biti češća i opasnije. Kako osobe s dijabetesom tipa 2 stare, njihova sposobnost prepoznavanja znakova hipoglikemije često se smanjuje. Stoga ti pacijenti mogu imati vrlo niske razine šećera u krvi, a da to ne znaju i ne mogu dobiti hitnu pomoć.

Iako sve sulfonilureje mogu uzrokovati hipoglikemiju, rizik od niskih razina glukoze u krvi veći je kod sulfonilureja dužeg djelovanja kao što je glipizid s produljenim oslobađanjem. Hipoglikemija se obično javlja kao posljedica uzimanja prekomjerne doze lijeka, nakon vježbanja ili ako je propušten obrok.

Najbolji način sprječavanja hipoglikemije je započeti terapiju sulfonilurejom najnižom preporučenom dozom. Specijalist tada može postupno povećavati dozu u intervalima od dva do četiri tjedna dok se ne postigne optimalna razina šećera u krvi. To je važno rutinska samokontrola na razinu glukoze u krvi kako bi se smanjila vjerojatnost hipoglikemije.

Dobitak na težini
Sulfonilureje su vrlo često povezane s debljanjem. Točan razlog za to nije poznat, općenito se vjeruje da povećanje broja međuobroka između obroka kako bi se izbjegla hipoglikemija može biti jedan od čimbenika koji doprinose. Srećom, debljanje se može spriječiti kada se sulfonilureje kombiniraju s drugim lijekom za dijabetes tzv metformin.

Kardiovaskularni događaji
Debljanje, zadržavanje tekućine i hipoglikemija predstavljaju faktori rizika za kardiovaskularni sustav. Neke studije upozoravaju da sulfonilureje mogu biti povezane s kardiovaskularnim događajima, uključujući povećanu smrtnost, a mogu biti povezane i s lošijom prognozom nakon srčanog udara (infarkta miokarda). Iako trenutno postoji samo jedan lijek sulfonilureje (tolbutamid) koji pokazuje rizik od kardiovaskularnih događaja, takav rizik može postojati i za druge sulfonilureje.

Alergija
Bolesnici s preosjetljivost ili alergije na ove lijekove treba izbjegavati uzimanje sulfonilureje.

Reference:
1. SingleCare. Sulfonilureje: Upotreba, uobičajeni brendovi i informacije o sigurnosti
2. Američka udruga za dijabetes. Sulfonilureje
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Ryan A. Costello; Samar Nicolas; Abhijit Shivkumar. Sulfonilureje
4. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Oralni hipoglikemijski lijekovi u trudnoći: ažuriranje

Exit mobile version