Zagreba Lajfhaki

Koje su prednosti brusnice: stvari koje se događaju ako redovito jedete bobice

Od gripe i prehlade, za povećanje vitalnosti i rumenih obraza – brusnice su se prije preporučivale iz mnogo razloga, ali ni danas ne napuštaju hladnjake domaćica, kako smrznute tako i konzervirane.

Sada, da biste obnovili njegove zalihe, ne morate napustiti grad i otići u šumu, ali morate pažljivije pristupiti odabiru u trgovini ili na tržnici.

Brusnica i njen biološki sastav

Brusnica je na svoj način nepretenciozna bobica, koja uglavnom raste u mahovitim, močvarnim područjima, posebno na šumovitim močvarama i vrijeskim obalama jezera.

Glavno područje distribucije ove kulture zauzima sjeverne teritorije euroazijskog i sjevernoameričkog kontinenta.
Brusnice se skupljaju uglavnom u jesen, čak i ako još nisu zrele – u kućnim kantama s vremenom će poprimiti svoju prirodnu bordo-crvenu nijansu.

Ono što je jedinstveno je sposobnost ove bobice da zadrži sve svoje blagodati i svježinu tijekom cijele godine ako urod stavite u drvenu posudu s hladnom vodom ili ga ohladite brzim zamrzavanjem, odnosno čuvate brusnice u zamrzivaču.

Fotografija: Pixabay

Brusnice sadrže veliku količinu organskih kiselina. Glavno mjesto na njihovom općem popisu zauzima limun, no stvar nije ograničena na njega. U glavnom sastavu naći ćete kininsku i benzojevu, ursolnu i oleanolnu, jabučnu i klorogensku kiselinu.

Pektini i polisaharidi sadržani u brusnici važni su za zdravlje – bobica praktički ne sadrži saharozu, što je štetno za dijabetičare, ali sadrži puno fruktoze i glukoze.

Zbog visokog sadržaja vode u ovom proizvodu, lako se apsorbira i potiče lakšu probavu.

Pozornost privlači i mineralni sastav brusnice. Količina magnezija, kalcija, kalija, fosfora i cinka u ovoj bobici nije niža od mnogih domaćih voćnih kultura.

Dodamo li tome bogat vitaminski sastav, postaje jasno zašto je ovaj dar prirode toliko popularan u kućnim pripremama. Količina vitamina C u brusnicama ni na koji način nije inferiorna u odnosu na limun ili čak jagode.

Bobica je također bogata vitaminima B skupine, posebno tiaminom, riboflavinom, niacinom, riboflavinom, piridoksinom i folacinom. Zajedno s njima, u brusnici se za naše zdravlje bore retinol, tokoferol, vitamin K i niz bioflavonoida.

Korisna svojstva brusnice

Bobice i listovi brusnice, koji se koriste u biljnim pripravcima, izuzetno su korisni za normalizaciju metaboličkih procesa u tijelu.

Pozitivno utječu na rad želuca, gušterače i procese apsorpcije hranjivih tvari u crijevima. Poboljšanjem proizvodnje probavnih sokova stabilizira se opće stanje gastrointestinalnog trakta, smanjuje rizik od pogoršanja kroničnih bolesti, pomaže u liječenju gastritisa s niskom kiselošću.

Baktericidna svojstva brusnice čiste genitourinarne kanale, pomažu u normalizaciji rada bubrega i mjehura, sprječavajući bolesti poput cistitisa ili pijelonefritisa, koje su tako poznate ženama od malih nogu.
Tome doprinosi diuretičko svojstvo bobica i tvar koju sadrži – proantocijanidin.

Ne mogu se zanemariti aktivna antioksidativna svojstva brusnice, koja pomažu u borbi protiv brojnih bolesti i njihova su prevencija. Redovito jedući brusnice i pravilno jedući, možete zaboraviti na uzimanje dodatnih lijekova za nadoknadu nedostatka određenih tvari u tijelu. Brusnica, naparci od njezinih listova i njezin sok od posebne su važnosti u borbi protiv raka crijeva i dojke, uključujući i sprječavanje širenja prvih tumorskih stanica.

Brusnica, kao pomoćnik za srce i krvne žile, aktivno se bori protiv “lošeg” kolesterola, pomaže u proizvodnji i apsorpciji “dobrog” kolesterola, stvarajući povoljno okruženje za njegovo stvaranje u želucu.

Tako ova bobica pomaže u borbi protiv aterosklerotičnih naslaga u krvnim žilama, sprječava nakupljanje štetnih masnoća koje se lijepe na unutarnje organe te čisti krv.

Domaćice su također dobro upoznate s antipiretskim svojstvima brusnice. Voćni napici i kompoti s njim dobro se nose s groznicom i doprinose brzom oporavku pacijenta. Štoviše, sasvim su prihvatljivi i za odrasle i za djecu.

Brusnica u kozmetici

Brusnica, koja ima niz korisnih svojstava, ne koristi se uvijek samo kao prehrambeni proizvod, već je često sastavni dio kozmetičkih proizvoda i postupaka.

Prisutnost velikog broja organskih kiselina u bobicama čini ga nezamjenjivim sudionikom u maskama za piling i pilingu. U kozmetičkim salonima ekstrakti brusnice mogu se koristiti kao prirodni piling za umornu kožu s prvim znakovima starenja.

Ovaj proizvod nježno čisti površinu kože, vraća joj rumenilo i mekoću, pokreće procese obnove i briše sitne bore na licu.

Kreme s ekstraktima lišća i bobica brusnice dobro su prikladne za masnu kožu koja stari. Imaju lagani učinak zatezanja, dobro hrane i vlaže dermis, poboljšavajući njegov izgled. Zahvaljujući baktericidnom učinku, maske od svježe brusnice mogu pomoći u borbi protiv akni i lokalnih upala.

Izvrstan tonik i antioksidativni učinak ovog proizvoda štiti kožu od štetnog djelovanja ultraljubičastih zraka, zasićuje je korisnim elementima i oslobađa od nakupljenih toksina. Da biste to učinili, možete uzeti kupke s infuzijom lišća brusnice, a sok od njezinih plodova koristiti kao tonik za cijelo tijelo.

Kako pravilno odabrati i jesti brusnice

Brusnice se široko koriste u proizvodnji hrane. Voćni napici, sokovi, žele, kvass, likeri i tinkture glavno su područje korištenja ove kulture.

Ipak, najbolji način za čuvanje je još uvijek zamrzavanje ili držanje u hladnoj vodi. Vrijedno je obratiti pozornost na ovu metodu pripreme brusnica, kao što je sušenje – ovim pristupom bobica zadržava većinu svojih korisnih svojstava.

Prisjećajući se jednostavnih svojstava vitamina C, važno je naglasiti da kuhanje brusnica, uključujući i za džem ili kompot, gotovo potpuno uništava sadržaj ove tvari i većine drugih. Stoga, ako ćete napraviti kompot, onda dodavanje bobica treba obaviti u toplu vodu, nakon što prokuha. Inače će piće dobiti samo karakterističnu nijansu i okus.

Za potporu tijelu brusnice je najbolje konzumirati sirove. Da biste to učinili, dovoljno je pojesti malu šaku bobičastog voća svaki dan na prazan želudac ili nakon laganog doručka, ali je bolje izbjegavati velike količine saharoze, posebno vrlo slatke čajeve.

Ne možete sami brati brusnice, možete ih kupiti u trgovini, međutim, vrijedi razmotriti nekoliko nijansi:

  • Brusnice morate kupiti samo u trgovini koja ima sve dozvole;
  • Ručno ubrane brusnice mogu biti opasne po život, jer postoji opasnost da su sakupljene na području s nepovoljnim ekološkim stanjem;
  • brusnice se mogu pohraniti i ostati svježe jako dugo;
  • Konstantno zamrzavanje i odmrzavanje pakiranih bobica može dovesti do gubitka njihovih korisnih svojstava;
  • ako se brusnice prodaju na otvorenom pod užarenim suncem, onda su najvjerojatnije već izgubile većinu svojih prednosti;
  • Brusnice se mogu čuvati u hladnoj vodi, ali ne u vlazi – to ih može pokriti patogenim gljivicama.
Exit mobile version