Zagreba Lajfhaki

Koje su prednosti češnjaka: evo čemu služi ovo povrće

Češnjak se godinama koristi kao čudotvorni lijek. Hipokrat, koji se smatra jednim od očeva zapadne medicine, propisivao ga je za poboljšanje probave.

Stari Grci vjerovali su da povećava energiju i snagu kod sportaša, a diljem Kine smatrali su da češnjak pomaže u borbi protiv parazita. Mnoga od ovih vjerovanja sačuvana su u modernoj homeopatskoj kulturi; u ovom ćemo članku ispitati koja.

Za početak, češnjak je dio roda Allium koji uključuje češnjak, poriluk, mladi luk i ljutiku.

Vjeruje se da češnjak potječe iz današnje Rusije, Mongolije i Kine. Trgovci su ga proširili u Indiju, Afriku i Bliski istok, gdje je naposljetku pronašao put do zapadne Europe i Mediterana.

Istraživači iz Španjolske i Portugala donijeli su ga u Ameriku.

Fotografija: © Belnovosti

Kulture s prevladavajućim jakim mirisima i začinjenom hranom brzo su dodale češnjak u svoju kuhinju. U mnogim zemljama ovaj se proizvod koristi za liječenje infekcija, snižavanje krvnog tlaka i poboljšanje probave.

Danas znamo da je češnjak važan s medicinskog gledišta. Sadrži kemijski spoj koji se zove alicin. Nedavne studije o alicinu otkrile su da su ljudi koji su patili od skokova krvnog tlaka nakon što su jeli češnjak doživjeli značajno smanjenje sistoličkog i dijastoličkog krvnog tlaka. To sugerira da češnjak igra važnu ulogu u ublažavanju hipertenzije.

Osim toga, druge studije su pokazale da alicin koji se nalazi u češnjaku ima antitrombotička svojstva. To znači da češnjak apsorbira kalcij u trombocitima, čime sprječava stvaranje opasnih krvnih ugrušaka.

Među ostalim činjenicama vezanim uz krv, važno mjesto zauzimaju istraživanja koja pokazuju učinak češnjaka na razinu kolesterola u krvi, odnosno na njegovo smanjenje.

Ispitanici koji su uzimali suplemente češnjaka primijetili su pad ukupne razine kolesterola od 12%. Ti su se rezultati zadržali šest mjeseci nakon početka terapije, a daljnjom primjenom češnjaka lako su se održavali na optimalnoj razini.

Dokazano je da alicin ima antibakterijska svojstva, posebno u borbi protiv stafilokoka. Osim toga, pomaže u borbi s virusnim infekcijama, uključujući gripu i prehladu. Jedno je istraživanje pokazalo da uzimanje češnjaka kao dnevnog dodatka prehrani smanjuje broj prehlada kod ispitanika, u usporedbi s onima koji su uzimali placebo.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version