Zagreba Lajfhaki

Koji čimbenici dovode do izostanka menstruacije?

Pojam hipogonadotropni hipogonadizam povezuje se s poremećajima u hipotalamo-hipofiznoj osovini. Kao rezultat, oslabljena stimulacija gonadotropina jajnici, što dovodi do poremećenog razvoja folikula jajnika. Karakteristično je da niske vrijednosti od luteinizirajuće – LH i folikulostimulirajući hormon – FSH. U prisustvu nepotpunog razvoja ili ozbiljnog oštećenja hipofiza također se mogu uočiti niske koncentracije istih u serumu hormoni.

Hipogonadotropni hipogonadizam karakterizira lutealna disfunkcija, oligomenoreja i u težim slučajevima – amenoreja, izostanak menstruacije. Najčešće se opažaju stečeni poremećaji u funkcijama hipotalamusa. Nedostatak gonadotropnih hormona dovodi do kroničnog nedostatak ovulacije a smatra se da je posljedica funkcionalnih poremećaja hipotalamusa ili viših centara u mozak. Izostanak menstruacije zbog ovih razloga naziva se hipotalamička amenoreja. Ova nosološka jedinica uključuje tri glavne kategorije stanja: poremećaje prehrane, pretjerani fizički napor i stres. Hipotalamus svake žene ima različitu osjetljivost na čimbenike okoliša.

Anoreksija a bulimija može dovesti do amenoreje. Disfunkcija hipotalamusa značajna je kod anoreksije i može utjecati na hipotalamo-hipofiznu osovinu kao i na reproduktivno zdravlje. Amenoreja u anoreksiji može prethoditi, biti posljedica ili se pojaviti istodobno s drastičnim gubitkom tjelesne mase. U nekim slučajevima, međutim, vraćanje normalne tjelesne težine nije povezano s potpunim vraćanjem menstrualnog ciklusa. Kada je uzrok izostanka menstruacije pretjerana tjelesna aktivnost, dolazi do varijabilnosti u redovitosti i trajanju menstrualnog ciklusa, što je posljedica promijenjene hormonske funkcije. Kod pacijentica koje se bave vrlo intenzivnom tjelesnom aktivnošću uočavaju se i poremećaji reproduktivnog zdravlja koji su povezani s menstrualnom disfunkcijom, niskom razinom energije i smanjenom gustoćom kostiju.

Ponekad poremećaji prehrane, pretjerana tjelesna aktivnost i stres oni djeluju u kombinaciji i njihovi se učinci javljaju istovremeno i preklapaju. Tjelesna aktivnost utječe na otpuštanje endogenih opioida, koji, međutim, mijenjaju pulsirajuću sekreciju gonadotropin-oslobađajućeg hormona. Pod stresom dolazi do pojačanog oslobađanja hormona koji oslobađa kortikotropin iz hipotalamusa, što uzrokuje oslobađanje hormona stresa – kortizola iz nadbubrežne žlijezde. Kortikotropin-oslobađajući hormon također utječe na lučenje gonadotropin-oslobađajućeg hormona. Poremećaji prehrane uzrokuju poremećaje u ovulacijskoj funkciji putem raznih hormona kao što su inzulin, inzulinu sličan faktor rasta-1, kortizol, adiponektin, grelin i leptin. Leptin proizvodi masno tkivo, on je poveznica između energetske ravnoteže i reproduktivnog zdravlja. Leptin se definira kao faktor sitosti, a mutacije u genima leptina dovode do značajne pretilosti, dijabetesa i hipogonadizma. Niske razine leptina opažene su kod anoreksičnih pacijenata. Snižene koncentracije leptina u serumu, koje su posljedica gubitka tjelesne mase, sekundarno potiču izlučivanje neuropeptida Y koji utječe na pulsirajuće oslobađanje gonadotropin-oslobađajućeg hormona.

Svi procesi koji dovode do razaranja strukture hipotalamusa ometaju lučenje gonadotropin-oslobađajućeg hormona i mogu biti uzrok hipogonadotropnog hipogonadizma i amenoreja. Tumori su jedan od vodećih uzroka amenoreje. Među njima su karakteristični kraniofaringiomi, germinomi, tumori endodermalnog sinusa, gliomi i metastatske lezije. Većina slučajeva stečene disfunkcije hipofize javlja se nakon početka menstruacije i kombinira se s normalnim razvojem tijekom puberteta, u kojem trenutku nastupa amenoreja. U nekim slučajevima ove se bolesti mogu razviti prije početka puberteta, što dovodi do njegove odgode i primarne amenoreje.

Reference:

Williamsova ginekologija, 4. izdanje, McGraw Hill Education, 2020

Exit mobile version