Zagreba Lajfhaki

Koji čimbenici dovode do starenja kože?

Starenje kože odražava procese kojima se kvaliteta koža pogoršava se zbog starenja i sinergijskog djelovanja kronološkog starenja, fotostarenje, hormonalne promjene te utjecaj okolišnih čimbenika. Na procesi starenja dolazi do smanjenja broja stanica koje luče zvanih fibroblasti kolagena. Osim toga, broj krvnih žila koje opskrbljuju također je smanjen opskrba krvlju na koži. Na taj način koža gubi svoj elastičnost te povećava sklonost stvaranju bore.

Izlaganje sunčeva svjetlost značajno ubrzava procese starenja kože. Sunčeve zrake su uzrok gubitka kolagenih vlakana i uništiti odnos između epidermis i dermis. Klasificiraju se 4 tipa starenje na koži. Prvi je unutarnje starenje, u kojem koža poprima bljeđi izgled, gubi elastičnost i hidratacija i pojavljuju se fine bore. Ti se procesi odvijaju prirodno u tkivima koja stare i nastaju zbog smanjenja proizvodnje kolagena kao i promjena u staničnoj arhitektonici dermis.

Vanjsko starenje je posljedica djelovanja vanjskih faktora. Takva može biti prekomjerna izloženost sunčeva svjetlost, djelovanje vanjskih oksidacijskih sredstava i promjene u obnavljanju stanica djelovanjem na više endokrinih i imunoloških mehanizama. Treći tip starenja tzv fotostarenje a nastaje izlaganjem kože sunčevim zrakama, što uključuje infracrveno, vidljivo i ultraljubičasto svjetlo. Potonji ima štetan učinak na zdravlje kože a potpuno ga apsorbira ozonski omotač. Hormonsko starenje obilježeno je smanjenom proizvodnjom kolagena, zadebljanjem kože, smanjenom prirodnom hidratacijom i poremećajem funkcija kožnu barijeru.

Procesi starenja mogu se pojaviti u bilo kojem sloju kože. Ključni element starenja kože je promjena njezine prokrvljenosti, što također pridonosi smanjenju hidratacije i pojavi fine bore. Pušenje je još jedan faktor koji pogoršava zdravlje kože. To dovodi do značajnog gubitka elastičnost. Pušači često doživljavaju sivkaste tonove na koži i ubrzani proces starenja.

Melanin je prirodni pigment koji se nalazi u koži i kosi. Proizvode ga stanice zvane melanociti, koje se nalaze u bazalnim slojevima epidermisa i u folikulima dlaka. Melanin ima zaštitni učinak protiv štetnog utjecaja UV zrake a njegova se proizvodnja povećava izlaganjem sunčevoj svjetlosti. Kako koža stari, dolazi do smanjenja broja melanocita koji proizvode melanin, iako još nije jasno je li to posljedica smanjenja njihove aktivnosti ili gubitka stanične mase. Pri dugotrajnom izlaganju nezaštićenoj koži proizvodom za zaštitu od sunca, oni se opažaju pigmentne mrlje i druge lezije koje su posljedica fotostarenja. Među njima je češća solarna i seboreična keratoza, te pojava pjega.

Reference:

starenje može nastati kod, do dezorganizacije vezivnog tkiva.

Exit mobile version