Zagreba Lajfhaki

Koji čimbenici mogu uzrokovati komplikacije u trudnoći?

Normalan tijek trudnoća može biti poremećen djelovanjem različitih čimbenika rizika kao što su neke kronične bolesti kao npr dijabetes ili visoki krvni tlak. Bolesnice s kroničnim bolestima koje su dijagnosticirane i prije početka trudnoće, kao i one kod kojih se takva stanja razviju tijekom trudnoće, trebaju biti pažljivo pod nadzorom specijaliste.

Visoki krvni tlak tijekom trudnoće može imati nekoliko oblika. U nekim slučajevima pacijentice imaju kroničnu hipertenziju i prije nego što zatrudne, a u drugima – hipertenzija se razvija tijekom same trudnoće – gestacijska hipertenzija. Ostala hipertenzivna stanja tijekom trudnoće su preeklampsije i eklampsije. Karakteriziraju ih znakovi zatajenja organa, uglavnom na dijelu jetre i bubrega, u kombinaciji s hipertenzijom.

Rizik od trudnoće je različit ovisno o dobi majke. Trudnoća u kasnijoj fazi, definirana kao trudnoća iznad 35 godina, povezana je s povećanim rizikom od pobačaja trudnoća. Postoji veći rizik od smrti za majku, razvoj preeklampsija, poremećeni rast i fetalni distres. S druge strane, trudnoća u mladoj dobi – tijekom adolescencije također nosi mnoge rizike i za fetus i za majku. Karakterizira je veći rizik od razvoja endometritisa, kao i postporođajnog krvarenja, umjerenih oblika preeklampsije i teškog poroda. I u kasnijoj i u ranijoj dobi postoji povećani rizik od prijevremenog poroda u usporedbi sa ženama koje zatrudne u 20-ima.

Postoji sve raširenije širenje pretilost i prekomjerna tjelesna težina diljem svijeta. Kod pacijentica koje imaju prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilo prije početka trudnoće potrebno je strogo praćenje od strane kvalificiranih stručnjaka. Ova dva stanja povećavaju rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa ili hipertenzije tijekom trudnoće. To je pak povezano s povećanim rizikom od prijevremenog poroda, pobačaja i distocije ramena.

Utvrđeno je da značajan udio žena ima dijagnozu dijabetes čak i prije nego što zatrudne. Osim toga, velik dio trudnica ima gestacijski dijabetes. Smatra se da je dijabetes tipa 1 uzrokovan genetskim i okolišnim čimbenicima. S druge strane, dijabetes tipa 2 povezuje se s pretilost, prekomjerna težina, sjedilački način života, trudnoća u kasnijoj dobi, visoki krvni tlak, obiteljska povijest dijabetesa ili povijest sindroma policističnih jajnika. Nekontrolirani dijabetes tijekom trudnoće povezan je s povećanim rizikom od višestrukih komplikacija i za fetus i za majku. Ključni među njima je povećani rizik za dijete i majku od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu. Gestacijski dijabetes povećava rizik od preeklampsije, povećane fetalne težine, porođajne traume i neonatalne hipoglikemije kod fetusa – niske razine šećera u krvi nakon rođenja.

Depresija je još jedna česta bolest koja je sve raširenija u svijetu. Perinatalna depresija je ona koja se razvila između začeća i nakon poroda. Ovo stanje povećava rizik od mnogih komplikacija kao što su preeklampsija, gestacijski dijabetes, prijevremeni porod, mala porođajna težina i hipertenzija. Trudnoća je rizično razdoblje za razvoj depresije, što može biti posljedica više čimbenika. Među njima oni imaju ključnu važnost hormonalne promjene. Osim toga, prisutnost depresivnih epizoda tijekom trudnoće pokazatelj je razvoja depresije naknadno nakon poroda.

Reference:

Exit mobile version