Zagreba Lajfhaki

Koji čimbenici pogoršavaju atopijski dermatitis?

Izvor: iStockphoto

Atopijski dermatitis je česta upalna bolest kože. Genetska predispozicija, poremećaji u funkciji kožne barijere, kao i disregulacija imunološkog sustava ključni su elementi za nastanak atopijskog dermatitisa. Poremećaji integriteta kožne barijere vodeći su mehanizam u razvoju “atopijskog marša” i atopijskog dermatitisa, što dovodi do naknadnih upala kože i povećana osjetljivost na alergene. Citokini i neki interleukini pridonose poremećaju funkcije kožne barijere i razvoju bolesti.

Na težinu ovih procesa utječu različiti čimbenici. Klima je vodeći okolišni čimbenik povezan s egzacerbacijama atopijskog dermatitisa. Ultraljubičaste zrake sunčeve svjetlosti djeluju imunosupresivno, što je dijelom povezano s pretvorbom jednog od ključnih proteina u sastavu kože – flagelina iz trans- u cis-oblik, koji također ima imunosupresivni učinak. Osim toga, izloženost sunčeva svjetlost povećava proizvodnju vitamin D u koži, što objašnjava poboljšanje kliničke slike atopijskog dermatitisa pri dužem boravku na suncu. To se objašnjava i činjenicom da su brojne studije ukazale na nedostatak vitamina D kao na vodeći čimbenik u pogoršanju atopijskog dermatitisa. Niske temperature okoline također pogoršavaju stanje.

Način prehrane važan je za zdravlje kože. Visoki unos rafiniranih šećera, crvenog mesa i zasićenih masnoća ključni je element u pogoršanju atopijskog dermatitisa. Utvrđeno je da česta konzumacija nezdrave hrane koja je bogata transmasnoćama i rafiniranim šećerima pogoršava stanje, dok česti unos svježeg voća ima zaštitni učinak. Riba je još jedan važan element prehrane koji blagotvorno djeluje na zdravlje kože. To je zbog visokog udjela masnih kiselina u njemu, koje djeluju protuupalno i štite od razvoja atopijskog dermatitisa.

Pušenje i još jedan čimbenik iz svakodnevnog života koji je u izravnoj vezi s pogoršanjem atopijskog dermatitisa. To je izravno povezano s brojem popušenih cigareta tijekom dana. Pušenje je važno za razvoj atopijskog dermatitisa jer je povezano s povišenim razinama IgE – imunoglobulin E u krvi, što zauzvrat povećava rizik od razvoja bolesti. Duhanski dim povećava razinu proupalnih citokina i snižava koncentraciju protuupalnih medijatora. Osim toga, dim cigarete uzrokuje nakupljanje slobodnih radikala, smanjuje funkcionalnu sposobnost kožne barijere i djeluje iritirajuće na kožu.

Reference:

Exit mobile version