Zagreba Lajfhaki

Koji čimbenici utječu na reproduktivno zdravlje muškaraca?

Izvor: iStockphoto

Utvrđeno je da 1 od svakih 7 parova ima poremećaje plodnost. Kod muškaraca razlozi za to mogu biti smanjena proizvodnja spermatozoidiporemećena ejakulacija, infekcije, kronični bolesnici i drugi. Način života i mnogi elementi svakodnevnog života ključni su za plodnost.

san bitan je dio našeg načina života koji je važan za održavanje dobrog reproduktivnog zdravlja. Loša kvaliteta sna, kao i njegovo nedovoljno trajanje, dovode do narušavanja kvalitete sna sjemenu tekućinu. Utvrđeno je da je volumen ejakulata manji s deprivacijom sna, kao i s nekim drugim ko-faktorima kao što su pušenje i pretilosti. Loša kvaliteta sna dovodi do smanjenja pokretljivost spermija, kao i na njihovu manju koncentraciju u sastavu sjemene tekućine. Ovo je povezano s razinama melatonin – hormon spavanja u tijelu, koji su važni za broj spermija i oksidativna oštećenja koja mogu nastati u njima i dovesti do oštećenja nasljedne informacije.

Apneja za vrijeme spavanja povezuje se sa stanjima kao što su erektilna disfunkcija i poremećaja u lučenju muškog spolnog hormona – testosterona. Stres je još jedan ključni faktor koji utječe na lučenje mnogih hormona. To može dovesti do poremećaja reproduktivnog zdravlja i smanjenja kvalitete sjemenu tekućinu. Na primjer, povećane koncentracije glukokortikoida dovode do smanjenog lučenja testosterona, što remeti spermatogeneza. To dovodi do oksidativnog stresa i pogoršanja inzulinske rezistencije. Svi ovi čimbenici doprinose održavanju upalnih procesa u tijelu, koji smanjuju kvalitetu sjemene tekućine.

Stres uzrokuje disregulaciju funkcija osovine hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda, što dovodi do povećanja upalnih procesa u tijelu. Osim toga, remeti metabolizam i izlučivanje glukoze inzulin. Onečišćenje okoliša ima izravne implikacije na reproduktivno zdravlje. Određene tvari poput ftalata, arsena, bisfenola A, parabena i teških metala negativno utječu na plodnost. Rasprostranjeni su posvuda u okolišu i njihovo izbjegavanje je teško provesti. Drugi faktor je izloženost testisi na povišenoj temperaturi. To se događa tijekom dugih putovanja vozilom, korištenja saune, nošenja uskog donjeg rublja ili sjedilačkog načina života.

Reference:

Exit mobile version