Zagreba Lajfhaki

Koji je napredak u biotisku tkiva?

Bioprinting i koštani presaci

Ima još puno toga za poželjeti u području izgradnje bioprintiranih organa koji se mogu mjeriti na ljudsku veličinu. Međutim, oni su napravljeni značajne korakena primjer u području presađivanja kostiju za rješavanje problema s kostima i zglobovima.

Najznačajniji napredak dolazi od znanstvenika sa Sveučilišta Swansea u Walesu. Bioprinteri tima stručnjaka mogu stvoriti umjetne koštane materijale u određenim oblicima korištenjem regenerativnog i robusnog materijala.

Drugi primjer napretka je uspjeh istraživača iz AMBER Science Foundation Irska i Trinity College u Dublinu, Irska. Ovi su znanstvenici stvorili proces 3D bioprintanja koštanog materijala koji se može koristiti u defektiuzrokovan resekcijom tumora, traumom i infekcijama, kao i genetskim deformacijama kostiju.

Sveučilište Nottingham u Engleskoj također je postiglo rezultate u ovom području medicine, sa znanstvenicima bioprintinga koštana kopija, koju su morali zamijeniti prekrivanjem ove kopije matičnim stanicama. Ta se skela postavlja unutar tijela, a s vremenom se uz pomoć matičnih stanica bioprintirani materijal potpuno zamjenjuje novom kosti.

Bioprinting i regeneracija kože i tkiva

Dermatologija je uspješno područje medicine iz perspektive 3D bioprintinga zbog sposobnosti stroja da nanosi slojeve dok ispisuje tkivo. Jer koža je višeslojni organkoja se sastoji od različitih stanica u svakom sloju, znanstvenici se nadaju da će s vremenom tehnologija pomoći u repliciranju slojeva kože kao što su dermis i epidermis.

Znanstvenici s Medicinskog fakulteta Wake Forest u Sjevernoj Karolini pomno su proučili ovaj trend kada su u pitanju žrtve opeklina koje nemaju dovoljno vlastite neoštećene kože presađivanje. U ovom slučaju, bioprinteru se daju informacije o rani određenog pacijenta sa skenera (uključujući potrebnu dubinu i vrste stanica) kako bi se pomoglo u stvaranju nove kože koja se zatim može presaditi u pacijenta.

Na Državnom sveučilištu Pennsylvania znanstvenici rade na 3D biotisku koji može stvorio hrskavicuza pomoć u obnavljanju tkiva u koljenima i drugim područjima (koja se inače troše u tijelu), kao i kože i drugih tkiva bitnih za zdravlje organa.

Bioprinting krvnih žila

Sposobnost ponovnog stvaranja krvnih žila pomoću 3D bioprintera korisna je ne samo zbog mogućnosti presađivanja izravno u pacijenta, već i zbog istraživanja lijekova i personalizirana medicina. Znanstvenici iz Brigham and Women’s Hospital postigli su uspjeh u ovom području medicine tiskanjem agaroznih vlakana koja služe kao krvne žile. Istraživači su otkrili da su te bioprintirane krvne žile bile dovoljno jake da formiraju veće mreže umjesto da se rastapaju oko postojeće strukture.

Reference:
1. Sveučilište Harvard. 3D bioprint živih tkiva. Institut Wyss
2. Australska akademija znanosti. Ispis budućnosti: 3D bioprinteri i njihova upotreba
3. Američko društvo za staničnu biologiju (ASCB). O čemu se radi? 3D bioprint
4. Vrlo dobro zdravlje. Bioprinting: Što je to i kako se koristi u medicini

Exit mobile version