Zagreba Lajfhaki

Koji je peti okus “umami” i u kojim se namirnicama nalazi

Jeste li čuli za umami okus? Možete li ga razlikovati ili spomenuti neku od namirnica u kojima se nalazi takozvani “peti okus”? Hoćete li nam se pridružiti da ga pronađemo?

Pogledajte koji proizvodi sadrže najviše antioksidansa

Veliki dio populacije nema pojma o čemu pričamo, ili barem sumnja kada govorimo o umami okusu, poznatom kao „peti okus“.

To je okus koji razvijamo vrlo rano, kao bebe, i bitan je u egzotičnim kuhinjama poput japanske. Bogat okus koji pronalazimo u hrani smatramo vrlo ukusnim.

Nisu uzalud Japanci ti koji identificiraju i imenuju ovaj ukusni okus i zaslužni su za njegovu popularizaciju diljem svijeta.

Kojih je 5 osnovnih okusa?

Osnovna okusa koja svi poznajemo su četiri, a njima se dodaje umami, peti osnovni okus:

slatko.

Slano.

kiselo.

Gorak.

Moj um.

Iako su ovo glavni, neki ljudi dodaju još dva poput ljutog i trpkog. Naravno, umami, o kojem ćemo nastaviti govoriti u nastavku, dio je glavne liste okusa.

Ljubičasti krumpir je pun antioksidansa

Dakle, prema ovoj klasifikaciji, zapravo postoji sedam primarnih okusa, ali ljuto i oporo bi bili u drugoj klasi, da tako kažemo.

Što je umami okus i kako se percipira?

Umami je peti osnovni okus i njegovo ime je japanskog porijekla. To znači nešto poput “ukusna aroma” ili “ukusna esencija”, a to je upravo ono što je važno kod ovog okusa: da su umami namirnice vrlo bogate i ukusne, čak i “zavisne”.

To je ta sitna točka koja čini razliku između hrane koja nas zasićuje i hrane koju bismo jeli iz čistog užitka.

Znanstvenici su još 2002. otkrili jezične receptore koji detektiraju umami. Oni se nalaze u središnjem dijelu jezika.

Ali već početkom prošlog stoljeća, 1908. godine, japanski znanstvenik Kikunae Ikeda prvi je identificirao postojanje ovog okusa.

Tko i zašto ne smije jesti avokado

Čovjek je jeo zdjelu juhe od algi Kombu kad je u ustima osjetio dugotrajan okus koji se razlikovao od bilo kojeg drugog poznatog primarnog okusa (slatko, slano, kiselo i gorko): ovo je tipičan okus mononatrijevog glutamata, aminokiselina koja se nalazi u proteinima, koji su prisutni u nekoj hrani koju volimo.

Kakvog je okusa umami?

Kako znamo osjećamo li okus umamija? Vrlo jednostavno: Umami podiže okus hrane na višu razinu i čini da u našim ustima traje dulje od ostalih okusa, “sjećanje” koje nam prija i tjera nas da razmišljamo o tome kako smo se dobro osjećali dok smo jeli.

Umami također potiče proizvodnju sline, što povećava interakciju hrane s okusnim pupoljcima, pa je zadovoljstvo koje osjećamo dok jedemo intenzivnije.

Što su umami namirnice?

Do sada ste vjerojatno prepoznali koja hrana izaziva eksplozivni okus umamija u ustima. Da, toliko su ukusni da vam teku sline prije nego počnete jesti. Evo nekih od najpopularnijih namirnica:

Umak od soje

Iberijska šunka

Inćun

Kombu morska trava

Slanina

Govedina na žaru

Losos

Sardine

Tuna

gljive

Umak za roštilj

Luk

Shiitake gljive

rajčice

Plodovi mora

Parmezan

Jedva da ste čuli za ovo voće, ono je superhrana

Mononatrijev glutamat ili Ajinomoto: začin s okusom umamija

Kao što je već spomenuto, umami okus može se postići i vrstom soli koja se zove mononatrijev glutamat ili ajinomoto, a koja se dodaje mnogim namirnicama, posebno industrijskim, kao pojačivač okusa. To je sastojak koji je na etiketi proizvoda naveden kao “aditiv E621” ili MSG.

Nalazimo ga u proizvodima kao što su pakirane juhe, mnogi pakirani umaci, gotova hrana i mnogi drugi.

Iako njegovo uključivanje na popis sastojaka mnogih proizvoda nije prošlo bez kontroverzi u posljednjim desetljećima (čak se govorilo da može biti potencijalni kancerogen ili da može utjecati na plodnost, uz mnoge druge štete). ), stvarnost je da se danas koristi za poboljšanje okusa mnogih prerađenih namirnica, bez znanstvenih dokaza o njegovoj mogućoj štetnosti za zdravlje.

Iznenadili biste se što se događa s vašim tijelom ako spavate na lijevoj strani

Ukratko, mononatrijev glutamat se još uvijek smatra sigurnim pojačivačem okusa koji ne predstavlja rizik za ljudsko zdravlje.

No, važno je znati da se konzumacija prerađene i ultraprocesirane hrane nikako ne preporučuje, ponajviše zbog viška soli koja se koristi u njihovoj pripremi, kao i viška masnoća koje nisu uvijek kvalitetne.

U svakom slučaju, koliko god je to moguće, poželjno je birati svježe namirnice pripremljene kod kuće i smanjiti unos soli.

Zapravo, namirnice s prirodnim umami okusom koje smo spomenuli ne zahtijevaju pretjerano dodavanje soli, jer je njihov okus već jak i fin./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version