Koji su čimbenici rizika za razvoj apneje za vrijeme spavanja?

Opstruktivna apneja za vrijeme spavanja povezuje se s poremećajima disanja tijekom spavanja, što pogoršava njegovu kvalitetu i dovodi do raznih komplikacija. Stanje je povezano s povećanim pospanost tijekom dana, promjene ponašanja i značajno povećan rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Apneja za vrijeme spavanja često se javlja kao sekundarno stanje koje se kombinira s drugim bolestima, na primjer zastoj srca. Dijagnoza se postavlja u prisutnosti sljedećih pokazatelja:

  • Kršenja u disanje noćno vrijeme – otežano disanje, hrkanjepauze u disanju tijekom spavanja;
  • Povišen umor i pospanost tijekom dana;
  • Pet ili više epizoda opstruktivne apneje ili hipopneje po satu tijekom spavanja. Svaku od ovih epizoda karakteriziraju respiratorne pauze od najmanje 10 sekundi, što dovodi do smanjenja zasićenja krvi kisikom i promjena u opskrbi mozga krvlju.

Tijekom udisaja, tlak u ždrijelo postaje negativna. Budući da ova anatomska struktura ne sadrži koštano ili hrskavično tkivo, veličina dišni put ovisi o dilatirajućim mišićima ždrijela. Iako su dugotrajno aktivirani u budnom stanju, neuromuskularni prijenos postupno opada tijekom spavanja. To dovodi do kolapsa ždrijela, što je uzrok izraženog apneja ili hipopneja. Ovi poremećaji prestaju kada se uspostave respiratorni refleksi koji imaju za cilj uspostavljanje stabilnosti ždrijela. Međutim, u povratnoj petlji, znatno oslabljena opskrba krvlju dovodi do produljenih epizoda apneje i pogoršanja nedostatka kisika.

Vodeći čimbenici rizika za razvoj stanja su muški spol i pretilost. Ostali uzroci mogu biti obiteljska opterećenost, abnormalnosti usne šupljine i čeljusti, hipertrofija krajnika, menopauza i razne bolesti endokrinih žlijezda – akromegalija, hipotireoza i druge. Otprilike 40-60% slučajeva apneje za vrijeme spavanja uzrokovano je Pretežak.

Pretilost povećava predispoziciju za razvoj bolesti zbog utjecaja nakupljenog masnog tkiva u blizini ždrijela. To dovodi do smanjene elastičnosti ždrijela i povećanja volumena pluća, što pridonosi većem riziku od faringealnog kolapsa. Povećanje tjelesne težine od 10% povezano je s više od 30% povećanim rizikom od razvoja apneje za vrijeme spavanja. Prevalencija je dva do četiri puta veća u muškaraca nego u žena. To je zbog specifičnosti muškog – androgenog tipa pretilosti, koji karakterizira pretežno nakupljanje masnog tkiva u blizini gornjih dijelova dišnog trakta iu trbušnoj šupljini. Veća veličina ždrijela kod muškaraca povećava rizik od razvoja težih oblika kolapsa.

U žena prije menopauze smanjen je rizik od razvoja bolesti zbog zaštitnog učinka ženskog spola. hormoni na respiratorne procese. Nakon ulaska u menopauzu, zbog prirodnog pada razine ženskih spolnih hormona, povećava se rizik od razvoja apneje za vrijeme spavanja kod žena. Obiteljska anamneza je ključni čimbenik – u obiteljima u kojima se ovo stanje javlja, pretpostavlja se da genetska predispozicija igra vodeću ulogu. Dob je također važna za razvoj apneje u snu – u srednjoj životnoj dobi rizik od razvoja bolesti je 2-15%, au starijoj životnoj dobi rizik prelazi 20%. U djece je najveće povećanje rizika od razvoja apneje za vrijeme spavanja između 3. i 8. godine, budući da tada najčešće dolazi do hipertrofije krajnika. Rast i razvoj respiratornog trakta i limfnog sustava, čiji su dio i krajnici, dovodi do smanjenja rizika. U bolesnika s dijabetesom i visokim krvnim tlakom – hipertenzija postoji povećan rizik od razvoja apneje za vrijeme spavanja.

Reference:

Harrisonova načela interne medicine, 21. izdanje, McGraw Hill, 2022.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki