Zagreba Lajfhaki

Koji su čimbenici rizika za razvoj teratoma testisa?

Što je teratom testisa?

Teratom testisa je neoplazma (rak), potječe iz zametnih stanica testisa. Zametna stanica je svaka stanica iz koje nastaju gamete (spolne stanice). Teratomi se obično sastoje od različitih tkiva koja potječu iz triju klica.

Testisi su muške spolne žlijezde u kojima nastaju spermatozoidi (spermatogeneza) i spolni hormon testosteron. Testisi se nalaze u skrotumu, ali se zapravo razvijaju na stražnjoj površini trbušne šupljine prije nego što migriraju na svoj položaj u skrotumu, kroz ingvinalni kanal, tijekom 7. mjeseca embriološkog razvoja. Defekt testisa (kriptorhizam) je uobičajeno stanje kod novorođenčadi, javlja se u 30% nedonoščadi i 5% donošene djece. Kriptorhidizam je faktor rizika za rak testisa.

Koja je učestalost teratoma testisa?

Rak testisa je rijetko stanje, čini manje od 1% svih zloćudnih bolesti u muškaraca, ali postoji veća učestalost kod mlađih muškaraca. Teratom testisa čini 40% karcinoma testisa i najčešći je u dobi između 20 i 30 godina, ali se može pojaviti u bilo kojoj dobi od djetinjstva do odrasle dobi. Rak testisa javlja se diljem svijeta, ali s najvećom incidencijom u razvijenim zemljama. Najmanja učestalost bolesti je u afričkim i azijskim zemljama, dok je najveća u skandinavskim zemljama. Postoje dvije vrste teratoma testisa:

  • Prepubertetski teratom se smatra indolentnim (benignim) tumorom i nije povezan s neoplazijom zametnih stanica in situ (ograničen na svom izvornom mjestu), s testisom koji pokazuje normalnu spermatogenezu i nema metastatskog potencijala. Ovaj histotip nije specifičan za djecu i može se naći i kod odraslih pacijenata. Ova skupina uključuje dermoidne ili epidermoidne ciste;
  • Postpubertetski teratom nastaje iz zametnih stanica in situ i ima metastatski potencijal (metastazira u 22% do 37% slučajeva)

Ishodi kod bolesnika s lokaliziranom bolešću su dobri i mogu se operirati. Bolesnici s metastazama imaju lošiju prognozu, koja ovisi o više kliničkih i patoloških čimbenika, a liječe se multimodalnim pristupom u kojem sudjeluje tim različitih stručnjaka. Metastatski tumori ne reagiraju dobro na kemoterapijus ciljem postizanja potpune kirurške resekcije.

Koji su čimbenici rizika za teratom testisa?

Čimbenici rizika za teratom testisa uključuju:

  • Kriptorhidizam – gotovo 10% tumora testisa nalazi se u bolesnika s kriptorhizmom (neuspješno spuštanje testisa u skrotum);
  • Genetska predispozicija – identificirani su specifični geni koji igraju ulogu u nastanku teratoma testisa;
  • Prethodni rak testisa;
  • Obiteljska anamneza (slučaj u obitelji) raka testisa;
  • HIV infekcija;
  • Abnormalnosti u razvoju testisa;
  • Izloženost estrogenima (ženskim spolnim hormonima) u maternici;
  • Moguća torzija testisa (uvrtanje sjemene vrpce koje remeti dotok krvi u testise), orhitis zaušnjaka, trauma testisa i profesionalna izloženost kemikalijama

Teratom testisa se širi po hematogeno (krv) i limfni put. Hematogeno širenje (metastaze) u pluća, jetru, kosti i mozak događa se relativno rano u tijeku bolesti, tako da mnogi pacijenti mogu već imati uznapredovalu bolest kad se rak otkrije. Teratom testisa ima tendenciju širenja na limfne čvorove u blizini aorte. Bezbolno povećanje jednog testisa karakterističan je simptom bolesti.

Reference:
1. Adkins L. Teratomi i drugi tumori zametnih stanica. Emedicina
2. Light D. Testis, Maligni tumori. Emedicina
3. Hoenig D, Rechtschaffen T. Tumori testisa: Neseminomatozni. Emedicina
4. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Teratom testisa

Exit mobile version