Koji su najčešći oblici alergijskog konjuktivitisa?

Konjunktivitis je velika skupina upalnih bolesti koje mogu nastati kao posljedica različitih uzroka – zaraznih i nezaraznih. Ova vrsta patologije je vrlo česta i obično ima povoljnu prognozu. No, ne smiju se podcjenjivati ​​jer u rijetkim slučajevima mogu dovesti do trajnog oštećenja vida.

Bez obzira na uzrok upale, simptomi su im slični. Uključuje ubrizgavanje (hiperemija), kemoza (edem), patološki sekret, koji može biti vodenast, mukoidan, mukopurulentan, gnojan i hemoragičan.

U nekim slučajevima mogu nastati i folikuli, koji su ovalne ili okrugle nakupine limfocita, kao i granulomi, cicatrixes i drugi. Subjektivne tegobe pacijenata su suzenje, peckanje, osjećaj pijeska i stranog tijela u očima, nepodnošljivost svjetla, oticanje vjeđa i njihovo sljepljivanje ujutro zbog nastalog sekreta.

Neinfektivni konjunktivitis može biti povezan sa sindromima, raznim kožnim, autoimunim i mukoznim bolestima, kao i povezan s lijekovima.

Ipak, najčešći neinfektivni konjunktivitis je alergijski. Njihova učestalost je u značajnom porastu zbog sve češćeg kontakta ljudi s različitim alergenima iz okoline. Većina oblika alergijskog konjunktivitisa rezultat je reakcija preosjetljivosti tipa 1 i tipa 4.

Alergijske reakcije tipa 1 su reakcije brzog tipa posredovane IgE. Kod njih dolazi do preliminarne senzibilizacije tijela na određeni antigen, zbog čega se povećava titar IgE protutijela. Nakon naknadnog kontakta s alergenom, on se veže na antitijela, što dovodi do stvaranja i oslobađanja bioloških proupalnih medijatora. Javlja se upalna reakcija s vazodilatacijom, povećanom vaskularnom propusnošću, hipersekrecijom mukoznih žlijezda, edemom, hiperemijom i dr.

Kod stanično posredovane citotoksičnosti, odgođene reakcije preosjetljivosti (tip 4), simptomi se obično pojavljuju oko 24 do 48 sati nakon kontakta s alergenom. Veliku ulogu u ovoj vrsti imunološke reakcije imaju CD4+ T-limfociti koji sintetiziraju i izlučuju brojne medijatore koji dovode do pojave upalnog procesa.

Karakterističan simptom alergijskog konjunktivitisa, koji može biti koristan za diferenciranje uzroka bolesti, je svrbež. Pregledom bolesnika često se uočava vodenasti iscjedak, dobiven kao posljedica serozne eksudacije i pojačane refleksne lakrimacije. Također, regionalni limfni čvorovi obično nisu povećani, što također može pomoći u razlikovanju uzroka.

Alergijski konjunktivitis je skupina bolesti koje se mogu odvijati na različit način – različitog trajanja i karakteristične periodičnosti.

Akutni alergijski konjunktivitis je uobičajeno stanje u kojem se opaža prisutnost egzogenog agensa. Može biti dva glavna tipa – sezonski ili tijekom cijele godine, koji se razlikuju ovisno o vremenu pogoršanja simptoma.

Sezonski alergijski konjunktivitis manifestira se u određenim vremenskim razdobljima tijekom godine – proljeće i/ili ljeto. To je zbog pojave alergena tipičnih za ova godišnja doba, u proljeće – peludi drveća, a ljeti – peludi trava. Ovisno o geografskim širinama u kojima pacijent živi, ​​alergeni se mogu razlikovati. Karakteristično za ovu vrstu konjunktivitisa je izostanak simptoma tijekom hladnijih godišnjih doba, zbog smanjenog širenja alergena u zraku.

Cjelogodišnji alergijski konjunktivitis ne razlikuje se po tipu simptoma od sezonskog, već po postojanosti tijekom cijele godine. Ovo stanje karakteriziraju razdoblja egzacerbacije i remisije, au mnogim slučajevima simptomi su najizraženiji tijekom zimskih sezona.

Cjelogodišnji alergijski konjunktivitis je blaži i općenito rjeđi. Najčešći uzročnici su kućna prašina, kućni krpelji roda Dermatophygoides, plijesni i gljivice u kući. Kontakt sa životinjama i raznim proizvodima njihove vitalne aktivnosti može biti razlog povećanja simptoma oka. Njihovo krzno i ​​oljušteni površinski epitel mogu dovesti do alergije.

Kontaktni alergijski konjunktivitis je drugi oblik stanja koji se javlja u odgođenom tipu – reakcija tipa 4, u kojoj su uglavnom uključeni T-limfociti. Klinička slika ovog oblika konjunktivitisa javlja se nakon 24-48 sati i uključuje jak svrbež, ubod, otok sluznice, često se javlja serozni sekret te folikularna ili papilarna reakcija. U velikom broju slučajeva vidljive su promjene na kapcima, poput otoka, crvenila ili stvaranja bolnih grebena.

Uzroci kontaktnog alergijskog konjunktivitisa mogu biti različiti lijekovi za lokalnu primjenu u očima, kozmetički proizvodi, prehrambeni proizvodi i dr.

Reference:

John F. Salomon, MD, FRDS, FRCOphth, “KANSKI’S Clinical Ophthalmology”, A Systemic Approach, Ninth Edition, Elsevier, 2021.

dr. sc. Iva Petkova, dr. sc. Alexander Oscar, “Udžbenik očnih bolesti”, Medicinska izdavačka kuća ARSO, Sofija, 2021.

dr. sc. Ivan Ivanov, “Napredni tečaj iz oftalmologije”, RIC “Simek”, Sofija 2008.;

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki