Zagreba Lajfhaki

Koji su rjeđi oblici alergijskog konjunktivitisa?

Alergijski konjunktivitis je skupina bolesti koje zahvaćaju spojnicu oka. U njemu se nalaze različite imunološke stanice koje su razlog za provođenje zaštitnih reakcija u ovom području.

Mehanizam alergijskog konjunktivitisa obično se javlja kroz reakcije brzog tipa – reakcije tipa 1 posredovane IgE. Međutim, u nekim slučajevima se uočavaju i reakcije preosjetljivosti odgođenog tipa – citotoksičnost posredovana stanicama (reakcije tipa 4).

Simptomi različitih alergijskih konjunktivitisa su slični. Uključuje injekciju, edem, patološki sekret, suzenje, peckanje, osjećaj pijeska i stranog tijela u očima, nepodnošljivost svjetla, oticanje vjeđa i njihovo sljepljivanje ujutro zbog sekreta. Kod nekih konjunktivitisa zamjećuju se razdoblja egzacerbacije, ovisno o alergenu koji je doveo do njihove pojave, kao što je akutni sezonski alergijski konjunktivitis, koji je izazvan raznim peludima.

Alergijski konjunktivitis česta je skupina bolesti u oftalmologiji. Ipak, postoje neki oblici bolesti koji nisu toliko česti.

Vernalni konjunktivitis, koji se naziva i keratokonjunktivitis ili proljetni katar, relativno je rijetka bolest koja se češće javlja kod dječaka starijih od 5 godina. Bolest se ponavlja i zahvaća oba oka. IgE protutijela i drugi mehanizmi posredovani stanicama uključeni su u njegovu patogenezu.

Proljetni katar je češći u krajevima sa suhom i toplom klimom, kao što je Sredozemlje. Bolest karakteriziraju razdoblja pogoršanja u proljetnoj i ljetnoj sezoni. U mnogim slučajevima oboljeli pacijenti imaju popratne atopijske bolesti, poput astme ili ekcema, ili prijavljuju obiteljsku povijest ovih vrsta bolesti.

Liječenje keratokonjunktivitisa je od velike važnosti, jer je moguć razvoj erozivnih komplikacija u različitim dijelovima očne jabučice. Oboljeli imaju veću učestalost keratokonusa, kao i teži tijek bolesti Herpes simplex keratitis.

Atopijski keratokonjunktivitis je još jedan rijedak oblik konjunktivitisa s tipičnom bilateralnom zahvaćenošću, koji se češće viđa u odraslih između 30-50 godina starosti, bez obzira na njihov spol. Za bolest je također karakteristična prisutnost dugotrajnog atopijskog dermatitisa.

Atopijski keratokonjunktivitis može se promatrati tijekom cijele godine s tipičnim manifestacijama egzacerbacije u proljeće. Klinička slika ove bolesti obično je teža, uočavaju se karakteristične promjene na vjeđama – jaki otok i crvenilo, obilno suzenje – epiforatakođer se često nalazi stafilokokni blefaritis.

Kod atopijskog keratokonjunktivitisa moguća je pojava ektropija donjeg kapka, kao i opadanje trepavica, tzv. madarosa. Kronični upalni procesi kod ove vrste konjunktivitisa mogu dovesti do pojave fibroznih i cikatricijalnih promjena na vjeđama i spojnici.

Giant-papilarni konjunktivitis je još jedan oblik alergijskog konjunktivitisa koji nastaje zbog mehaničke iritacije tarzalne konjunktive. Najčešće je razlog njegove pojave nošenje kontaktnih leća.

Karakteristični simptomi su osjećaj stranog tijela, svrbež, konjunktivalna injekcija, patološka mucinozna sekrecija i gubitak tolerancije na kontaktne leće. U slučajevima kada se pojavi alergijska reakcija na kontaktne leće, vrlo je važno iste skinuti i prestati koristiti na određeno vrijeme prema procjeni oftalmologa.

Fliktenulozni keratokonjunktivitis, koji se također naziva skrofulozni i limfni, razvija se kao posljedica alergijske reakcije odgođenog tipa na antigene različitih mikroorganizama – stafilokoka, streptokoka, kandide, klamidije i drugih. Obično se javlja kod imunokompromitirane djece i mladih odraslih osoba.

Za ovaj oblik alergijskog konjunktivitisa karakteristično je stvaranje fliktena – proliferativnog čvorića koji se može formirati na spojnici, limbusu ili rožnici. Sadrži limfocite, plazma stanice i histiocite.

Phlyktenulos keratoconjunctivitis se odvija u različitim fazama – ulceracije, granulacije i oporavka, a ovisno o težini bolesti moguće je stvaranje brazdi na rožnici. Površinska i duboka vaskularizacija koja dolazi iz očnog limbusa često se uočava kod cikatriksa.

Reference:

John F. Salomon, MD, FRDS, FRCOphth, “KANSKI’S Clinical Ophthalmology”, A Systemic Approach, Ninth Edition, Elsevier, 2021.

dr. sc. Iva Petkova, dr. sc. Alexander Oscar, “Udžbenik očnih bolesti”, Medicinska izdavačka kuća ARSO, Sofija, 2021.

dr. sc. Ivan Ivanov, “Napredni tečaj iz oftalmologije”, RIC “Simek”, Sofija 2008.;

Exit mobile version