Zagreba Lajfhaki

Koji su simptomi endometrioze?

Endometrioza je kronična bolest, čiji razvoj ovisi o djelovanju ženskih spolnih hormona – estrogena. Karakterističan je ektopični rast tkiva endometrija. Endometrij je unutarnji sloj maternica. Ovo tkivo može dospjeti u druge organe i dijelove tijela, izvan šupljine maternice. Česte su lokalizacije jajnicijajovodi, probavni sustav, pleura, kardiovaskularni sustav, središnji živčani sustav.

Utvrđeno je da estrogena je od vodeće važnosti za proliferaciju endometrijskog tkiva. Povećana funkcija enzima aromataze karakteristična je za endometriozu, kod koje se uočavaju duboki infiltrati endometrijskog tkiva izvan maternice. To pak dovodi do lokalnog povećanja estrogenske aktivnosti. Također je karakteristična nemogućnost progesteron za suzbijanje estrogena u tkivu endometrija. To je razlog stvaranja predisponirajućeg okruženja za razvoj bolesti.

Endometrioza je kronična bolest koja se često manifestira teškim bol i jedan je od vodećih uzroka neplodnost diljem svijeta. Simptomi se s vremenom pogoršavaju, što narušava kvalitetu života oboljelih pacijenata. Često se dijagnoza postavlja dosta vremena nakon pojave simptoma. Kronične boli dovodi do neuronskih promjena koje mogu biti uzrok depresija.

Neplodnost je česta posljedica endometrioze, koja je posljedica anatomskih promjena u reproduktivnom sustavu, upalnih procesa, promjena seksualne želje i smanjenih mogućnosti implantacije oplođeno jaje. Karakteristični simptomi endometrioze su:

  • Dismenoreja – bolna menstruacija;
  • Epizode spontane ili često ponavljajuće boli lokalizirane nisko u abdomenu;
  • Promjene u mokrenju;
  • Bol i nelagoda tijekom spolnog odnosa – dispareunija;
  • Poremećaji reproduktivnog zdravlja;
  • Otežano i bolno pražnjenje crijeva.

Kasno otkrivanje bolesti predstavlja brojne poteškoće kako u dijagnostici tako iu liječenju. Utvrđeno je da je uočen odnos između trajanja, težine simptoma i prevalencije obilježja endometrioza manifestacije. Najčešći simptomi su kombinacija ponavljajućih epizoda boli smještene nisko u abdomenu, bolne menstruacije ili bol i nelagoda tijekom spolnog odnosa.

Ovisno o distribuciji i lokalizaciji lezija karakterističnih za endometriozu, bol može biti somatska – potječe iz peritoneuma ili visceralna – potječe iz maternice, mokraćnog mjehura ili crijevnog trakta. Ove dvije vrste boli razlikuju se po svojoj prirodi i karakteru. Somatska bol je prilično oštra, probadajuća i može se lako lokalizirati jer je parijetalni peritoneum bogat osjetnim živčanim vlaknima.

Visceralna je bol, s druge strane, difuzna i manifestira se grčevi. U slučaju jake boli mogu se uočiti i druge vegetativne reakcije na dijelu tijela:

  • Mučnina;
  • povraćanje;
  • Osjećati se bolesno;
  • Ponavljajuće epizode proljeva koje su povezane s početkom menstruacije.

U bolesnica s endometriozom, više razine stresdegradirana kvaliteta san i smanjene fizičke sposobnosti. Druge česte manifestacije su one iz gastrointestinalnog trakta. Može se uočiti poremećaj rada crijeva, što je uzrok zatvor ili drugih probavnih problema. Ove komplikacije nastaju zbog upalnih procesa koji dovode do iritacije i značajnog oštećenja probavnog sustava.

Reference:

Exit mobile version