Koji su uzroci smanjenog broja bijelih krvnih stanica (leukopenija)?

Leukociti (bijela krvna zrnca) su dio imunološkog sustava organizma. Pomažu tijelu u borbi protiv infekcija i drugih bolesti. Vrste leukocita dijele se na granulocite (neutrofili, eozinofili i bazofili), monocite i limfocite (T-stanice i B-stanice).

Što je leukopenija?

Leukopenija (nizak broj bijelih krvnih zrnaca) javlja se kada je broj bijelih krvnih zrnaca u krvi manji od normalnog. Točnije, kada ima manje neutrofila od normale. Neutrofili su vrsta bijelih krvnih stanica koje djeluju kao prva linija obrane imunološkog sustava. Bez dovoljno bijelih krvnih stanica, tijelo je osjetljivije na razvoj infekcija.

Svaki dan ljudsko tijelo proizvede oko 100 milijardi bijelih krvnih stanica (leukocita). Leukociti štite tijelo od prijetnji poput virusa i bakterija koje mogu uzrokovati infekcije. Broj bijelih krvnih stanica, koji je ispod 4000 stanica po mikrolitru krvidefinira se kao nizak broj bijelih krvnih stanica.

Normalan broj bijelih krvnih stanica (leukociti, WBC) varira ovisno o dobi i spolu. Na primjer, normalan broj bijelih krvnih zrnaca za muškarce i djecu kreće se od 5 000 do 10 000 stanica po mikrolitru krvi. Normalni raspon za žene je 4500 do 11000 mikrolitara krvi.

Broj bijelih krvnih stanica često raste i pada. Leukopenija se javlja kada se broj bijelih krvnih stanica u krvi pada i ne normalizira se. Pacijenti s određenim stanjima ili koji se liječe od raka često imaju leukopeniju.

Koji su mogući uzroci leukopenije?

Leukopenija se može razviti u određenim stanjima, uzimanjem određenih lijekova ili pothranjenošću i/ili nedovoljnim unosom određenih vitamina. Stanja koja uzrokuju leukopenijuuključuju:

  • Bolesti koštane srži. Multipli mijelom i aplastična anemija primjeri su poremećaja koštane srži koji uzrokuju leukopeniju;
  • Autoimune bolesti. Autoimuni poremećaji nastaju kada imunološki sustav napada vlastite strukture tijela. Lupus i reumatoidni artritis primjeri su autoimunih bolesti;
  • Infekcije. Virus humane imunodeficijencije (HIV) može uzrokovati leukopeniju

Koji su znakovi leukopenije?

Leukopenija nema simptomaali može izazvati infekcije koje imaju sljedeće simptome:

  • Vrućica;
  • Oteklina i crvenilo;
  • Ranice u ustima;
  • Crvene ili bijele mrlje u ustima;
  • Grlobolja;
  • Jak kašalj ili otežano disanje;
  • Bolno mokrenje ili urin koji ima loš miris;
  • Proljev;
  • Posjekotine ili rane iz kojih curi gnoj;
  • Neuobičajen vaginalni iscjedak ili svrbež

Kako se dijagnosticira leukopenija?

Leukopenija se može otkriti izvođenjem kompletna krvna slika (PKK), kao i dodatne pretrage kod sumnje na infekciju. Ovi testovi mogu uključivati:

  • Pregled urina. Ovaj test može pomoći u određivanju uzroka infekcije;
  • RTG prsnog koša. Ovaj test se dodjeljuje ako se smatra da pacijent ima upalu pluća

O čemu ovisi liječenje leukopenije?

U slučaju leukopenije, potrebno je dijagnosticirati glavni razlog zbog smanjenog broja leukocita u krvi. Na primjer, ako je leukopenija uzrokovana infekcijom, obično se koriste antibiotici ili antivirusni lijekovi za borbu protiv infekcije. Ostali tretmani mogu uključivati:

  • Faktori rasta. Ovi lijekovi potiču koštanu srž da stvara više krvnih stanica. U tom slučaju lijek može povećati proizvodnju bijelih krvnih stanica.
  • Odgađanje kemoterapije. Ako je pacijent podvrgnut kemoterapiji za rak, njegov liječnik može preporučiti odgodu liječenja dok se broj bijelih krvnih stanica ne poveća

Kakva je prognoza za leukopeniju?

Prognoza u leukopeniji ovisi o uzroku leukopenije. Na primjer, leukopenija može biti posljedica virusne infekcije. U tom bi se slučaju broj bijelih krvnih stanica trebao vratiti na normalu nakon što infekcija prođe. Ako je broj bijelih krvnih stanica nizak zbog kemoterapije za rak, prognoza za pacijenta ovisit će o dijagnozi i liječenju bolesti.

Reference:
1. Američko hematološko društvo. Osnove krvi
2. Kanadsko društvo za borbu protiv raka. Nizak broj bijelih krvnih stanica
3. Leukemia & Lymphoma Society. Razumijevanje krvne slike
4. Državna zdravstvena služba. Nizak broj bijelih krvnih stanica
5. Klinika Cleveland. Nizak broj bijelih krvnih stanica (leukopenija)

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki