Zagreba Lajfhaki

Kojim mehanizmima se tijelo bori protiv dehidracije?

Što je dehidracija?

Dehidracija je uobičajeno stanje koje pogađa ljude svih dobi i može zakomplicirati druge zdravstvene probleme, kao i uzrokovati ozbiljne bolesti. Pretjeran gubitak vode iz organizma je čest razlog za prijem u bolnicu i sam može uzrokovati morbiditet i mortalitet. Dehidracija se također može pretjerano dijagnosticirati. To može dovesti do pogrešne dijagnoze pravog uzroka pacijentove bolesti i dovesti do pretjeranog liječenja tekućinom.

Koje vrste dehidracije postoje?

Voda se gubi iz tijela kroz kožu, pluća, gastrointestinalni trakt i bubrege. Dehidracija nastaje kada gubitak vode iz tijela premašuje nadoknadu unesene vode. To može biti uzrokovano nemogućnošću nadoknade gubitka vode iz tijela. Oni postoje nekoliko oblika dehidracije:

  • Izotonični gubitak vode događa se kada se voda i natrij gube zajedno. Uzroci izotoničnog gubitka vode su povraćanje, proljev, znojenje, opekline, bolest bubrega, hiperglikemija i hipoaldosteronizam;
  • Hipertonična dehidracija nastaje kada gubitak vode premaši gubitak natrija. Koncentracije natrija u serumu i otopljenih tvari u krvi uvijek će biti povišene kod hipertenzivne dehidracije. Prekomjerni gubitak samo vode događa se kroz kožu, pluća i bubrege. Uzrok ovog gubitka je groznica, ubrzano disanje i insipidni dijabetes;
  • Hipotonična dehidracija uglavnom je uzrokovana diureticima, koji uzrokuju veći gubitak natrija nego gubitak vode. Hipotonična dehidracija karakterizirana je niskom razinom natrija i niskom koncentracijom otopljenih elemenata u krvi

Koji su uzroci dehidracije?

Dehidracija može uzrokovati bolest ili biti uzrokovana bolešću. Podaci pokazuju da su starije osobe izložene povećan rizik razviti dehidraciju. Starija populacija također je 20% do 30% podložnija razvoju dehidracije zbog nepokretnosti, poremećenog mehanizma žeđi, dijabetesa, bolesti bubrega.

Voda ima ključnu ulogu u održavanje višestrukih fizioloških funkcija u tijelu. Ljudsko tijelo se sastoji od 55% do 65% vode. Dvije trećine te vode je unutarstanična, a jedna trećina izvanstanična. Jedna petina izvanstanične vode je intravaskularna (nalazi se unutar krvnih žila). Tijelo ima složen sustav dizajniran za održavanje euvolemije (stanje normalnog volumena krvi ili tekućine u tijelu).

Voda se apsorbira kroz gastrointestinalni trakt. Glavna kontrola homeostaze vode (dinamičke ravnoteže u unutarnjem okruženju organizma) je kroz osmoreceptori u mozgu. Dehidracija koju osjete ti osmoreceptori stimulira centar za žeđ u hipotalamusu, što dovodi do potrošnje vode. Ovi osmoreceptori također mogu potaknuti zadržavanje vode u bubrezima.

Kada hipotalamus detektira nižu koncentraciju vode u tijelu, uzrokuje da stražnja hipofiza oslobađa antidiuretski hormon (ADH), koji potiče bubrege da ponovno apsorbiraju više vode. Nizak krvni tlak koji često prati dehidraciju uzrokuje lučenje renina u bubrezima. Renin pretvara angiotenzin I u angiotenzin II, što povećava otpuštanje aldosterona iz nadbubrežnih žlijezda. Aldosteron povećava apsorpciju natrija i vode u bubrezima. Ovim mehanizmima tijelo regulira tjelesni volumen te koncentraciju natrija i vode.

Reference:
1. Weinberg AD, Minaker KL. Dehidracija. Procjena i liječenje u starijih osoba
2. Mahowald JM, Himmelstein DU. Hipernatrijemija u starijih osoba: povezanost s infekcijom i smrtnošću
3. Nacionalni centar za biotehnološke informacije (NCBI). Dehidracija odraslih

Exit mobile version