Zagreba Lajfhaki

Koju hranu treba uzimati s korom?

Hrana ima veliku ulogu u očuvanju ljudskog zdravlja. Prehrana treba biti raznolika i uključivati ​​cjelovite namirnice. Međutim, kada jedete velike količine povrća i voća, možete napraviti čestu grešku, zbog koje nećete dobiti sve potrebne vitamine i minerale u punom iznosu. Ispostavilo se da postoji hrana koju biste uvijek trebali jesti s kožom.

• Patlidžani

Patlidžan je niskokalorični proizvod, bogat vitaminima skupine B, vitaminima C, PP i karotenom. Sadrži i organizmu potrebne minerale kao što su kalij, željezo, kalcij, magnezij, natrij i fosfor. Samo što pulpa patlidžana sadrži 92% vode i svi njegovi hranjivi sastojci nalaze se u kožici. Inače, za njegovu ljubičastu boju zaslužni su biljni glikozidi antocijanini kojih u patlidžanu ima mnogo.

Snižavaju razinu kolesterola, sprječavaju razvoj upala u tijelu i djeluju antiseptički. Jedan od najpoznatijih antocijanina je nasunin. Štiti tijelo od oksidativnog stresa i oštećenja stanica. Opet ga najviše ima u koži patlidžana. Stoga nutricionisti ne preporučuju njihovo čišćenje. Osim toga, koža može puno reći o samom patlidžanu. Ako na njoj ima bora, to znači da je povrće “staro” i da će biti jako gorko.

Također, prezrele imaju previše solanina. Patlidžan ima tendenciju akumulirati solanin tijekom rasta: što je patlidžan stariji, to njegova kora sadrži više otrova. Ako u patlidžanu ima previše solanina, to može uzrokovati želučane probleme i iritaciju jednjaka. Stoga mu je pri kuhanju bolje ukloniti kožu.

• Krumpir

Iako većina jela zahtjeva oguljene krumpire, puno je zdravije jesti ih s ljuskom. Uz to bacate 20% hranjivih tvari sadržanih u ovom povrću. Iz tog razloga pokušajte češće kuhati jela u kojima ne morate guliti krumpir. Na primjer, možete ih peći ili kuhati neoguljene.

• Krastavci

Kora krastavca sadrži veliku količinu vlakana i antioksidansa koji stimuliraju imunološki sustav, kao i tvari koje doprinose normalizaciji gastrointestinalnog trakta. Stoga, ako ste iz nekog razloga do sada jeli oguljene krastavce, prestanite s tim.

• Mrkva

Teško nam je zamisliti kako možemo dodati mrkvu u jela, a da je ne očistimo. No stručnjaci preporučuju da se ovo povrće ne guli, već da se jednostavno dobro opere, budući da koža sadrži značajan dio hranjivih tvari potrebnih tijelu za normalno funkcioniranje.

• Jabuke

Ovo voće često gule oni koji imaju problema sa želucem. Koža jabuke je prilično čvrsta i može izazvati pogoršanje bolesti. Ali sadrži vlakna, vitamin C, kvercetin i triterpenoide – komponente koje mogu spriječiti razvoj određenih vrsta raka.

• Breskve

Ovo voće trebale bi češće jesti osobe koje žele smršaviti jer breskve sadrže klorogensku kiselinu, jedan od najvažnijih prirodnih antioksidansa. Sprječava debljanje, smanjuje inzulinsku rezistenciju i nakupljanje masti u jetri. Prema najnovijim istraživanjima, uklonite li kožicu, dobit ćete gotovo upola manje ovog blagotvornog antioksidansa.

• Šljive

Ovo voće je vrlo korisno za crijeva zbog sadržaja vlakana, kao i zbog antioksidativnih svojstava. Bogat je vitaminom C koji smanjuje nekontrolirano djelovanje slobodnih radikala, poboljšavajući zdravlje stanica. Šljiva također potiče uklanjanje soli teških metala, ima laksativni učinak. A upravo u njihovoj koži nalaze se korisni antocijanini, biljni pigmenti. A šljiva je božji dar za hipertoničare, snižava kolesterol i krvni tlak.

• Grožđe

Kožica grožđa može ukrasti njegovu slatkoću. To se posebno odnosi na zeleno grožđe. Stoga ga mnogi često gule kako bi uživali u sočnom okusu grožđa. Ovaj korak je također suvišan. Zeleno grožđe nosi snažan energetski kompleks, koji posebno jača unutarnji sustav osobe i daje tijelu sposobnost da bolje apsorbira sve ostale proizvode. Zelena je boja spokoja. Konzumacijom takvih proizvoda obnavlja se živčani sustav i srčani ritam osobe, smanjuje se anksioznost, čiste krvne žile i normalizira krvni tlak.

Osim toga, kožica grožđa sadrži najveću koncentraciju antioksidansa u usporedbi s drugim voćem. A u kožici grožđa nalazi se spoj resveratrol, koji djeluje kao prirodni antibiotik.

Što se tiče kontraindikacija, grožđe se ne preporučuje za sindrom iritabilnog crijeva i dijabetes. Pa, nitko nije otkazao alergijske manifestacije s netolerancijom na fruktozu.

• Trešnje

Trešnje duguju svoju jarko crvenu boju antocijaninima, moćnim antioksidansima koji se nalaze u visokim koncentracijama u njihovoj kori. Također je bogata vitaminom A, sadrži vitamin C, folnu kiselinu, a njihova česta upotreba doprinosi ravnoteži melatonina, hormona koji utječe na san.

• Rajčice

Kožica rajčice sadrži naringenin, spoj koji smanjuje rizik od raka prostate i upale u tijelu.

Prema nutricionistima, kora nezrele zelene rajčice može sadržavati opasni solanin.

• Kruške

Kožice krušaka bogate su antioksidansom kvercetinom za koji se pokazalo da smanjuje rizik od raka i srčanih bolesti te, prema nedavnoj studiji Sveučilišta Cornell, sprječava Alzheimerovu bolest. Ako krušku osušite s korom, dobit ćete još više koristi. Suha kruška sadrži tanine – tvari s adstringentnim učinkom, vrlo korisne kod crijevnih smetnji.

A ako patite od anemije, pokušajte umjesto deserta nakon večere pojesti pasirane kruške (s korom), dodajući im žlicu meda.

• Bundeva

Bundeve, poput patlidžana, imaju gotovo sve hranjive tvari u kori. Osim toga, mnogi od njih ostaju sačuvani čak i nakon toplinske obrade.

Bundeva je odličan izvor vitamina B, PP, E, C, K, antioksidansa, elemenata u tragovima, željeza, magnezija, kalija, fosfora i vlakana. Smanjuje učinke oksidativnog stresa, obnavlja aktivnost detoksikacijskih enzima. Osim toga, bučino ulje sadrži višestruko nezasićene masne kiseline i elemente u tragovima, bogato je cinkom, ima koleretski učinak, pomaže u uklanjanju metaboličkih produkata iz jetre i normalizira metabolizam lipida. Tako pomažu jetri da se nosi sa svojom glavnom funkcijom – detoksikacijom.

Čini li se da je kora vaše bundeve pretvrda za jelo? Nije uvijek tako. Prvo, u nekim je sortama relativno mekan. Drugo, sve ovisi o načinu kuhanja. Možete napraviti juhu od bundeve ili curry od bundeve. Bundeva se može peći ili pržiti – tijekom toplinske obrade koža će postati mnogo mekša. Uostalom, ako naiđete na bundevu s jako tvrdom korom, možete je kuhati zasebno. Izrežite, kuhajte pola sata na umjerenoj vatri pa dodajte u juhu. Možete čak napraviti i čips od bundeve.

Milena Vasileva

Exit mobile version