Zagreba Lajfhaki

Koliko brzo nakon poroda može doći do trudnoće?

Mnoge žene ne shvaćaju koliko lako mogu zatrudnjeti nedugo nakon porođaja, a postoje i zablude o tome koliko je vremena potrebno da se ponovno postigne plodnost nakon porođaja.

Trudnoća može nastupiti već tri tjedna nakon rođenja, čak i ako majka još doji ili čak i ako još nema menstruacije. Kako bi se spriječila trudnoća ubrzo nakon poroda, potrebno je koristiti kontracepcijske metode.

Nije nemoguće da žena zatrudni prije prve mjesečnice nakon trudnoće. Neke žene imaju sterilnu prvu mjesečnicu—to jest, nemaju ovulaciju tijekom svog početnog ciklusa nakon poroda. Druge ovuliraju prije menstruacije, što znači da mogu mijenjati trudnoću do trudnoće.

Budući da se ne može znati hoće li prvo doći do ovulacije, kontracepcija je iznimno važna ako mlada majka ne planira drugu trudnoću.

U slučaju izostanka dojenja, menstruacija se obično nastavlja nekoliko tjedana nakon poroda – između 6. i 8. tjedna. Međutim, ovulacija može prethoditi ponovnom početku menstruacije i stoga je oplodnja moguća prije prve menstruacije nakon poroda.

Tijekom dojenja značajno se smanjuju šanse za ovulaciju vrlo brzo nakon poroda. Ovo stanje je poznato pod pojmom laktacijska amenoreja. Tijekom dojenja tijelo proizvodi velike količine hormona prolaktina koji potiskuje ovulaciju.

Važno je napomenuti da laktacijska amenoreja kao metoda kontracepcije djeluje samo tijekom dojenja. Nakon što beba počne uzimati drugu hranu ili počne spavati noću, a vrijeme između podoja se produži, trudnoća može postati činjenica jer postoji velika vjerojatnost da će se ovulacija nastaviti.

Stručnjaci savjetuju da se spolni kontakt može nastaviti 6 tjedana nakon rođenja. To je zato što se tijelo žene treba oporaviti od poroda.

Tijekom poroda maternica i grlić maternice prolaze kroz velike promjene, pa im treba vremena da se oporave. Sluznica maternice je u tom razdoblju posebno osjetljiva na infekcije. Stavljanje bilo čega u vaginu može unijeti bakterije i dovesti do infekcije.

Kratak vremenski razmak između trudnoća povećava rizik od prijevremenog poroda, niske porođajne težine i zastoja u rastu.

Kada je razmak između dvije trudnoće kraći od 6 mjeseci, stopa prijevremenog poroda je 40%, a 14% kada je razmak između 6 i 12 mjeseci. To se objašnjava činjenicom da se majčin organizam nije u potpunosti obnovio u tako kratkom vremenu.

Prema stručnjacima, minimalni razmak između trudnoća za smanjenje rizika od nedonoščadi je između 12 i 18 mjeseci.

Reference:

1. ACOG. 2021. Vaša trudnoća i porod: iz mjeseca u mjesec. 7. izd. Američki koledž opstetričara i ginekologa.
2. ACOG. 2019. Postporođajna kontracepcija. Američki koledž opstetričara i ginekologa. (
3. CDC. 2017. Metoda laktacijske amenoreje. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. https://www.cdc.gov/reproductivehealth/contraception/mmwr/mec/appendixg.html
4. March of Dimes. 2017. Koliko dugo trebate čekati prije nego ponovno zatrudnite? https://www.marchofdimes.org/pregnancy/how-long-should-you-wait-before-getting-pregnant-again.aspx
5. Klinika Mayo. 2022. Planiranje obitelji: saznajte činjenice o razmacima između trudnoća. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/family-planning/art-20044072

Exit mobile version