Koliko šalica kave možete popiti dnevno?

Kava je stimulans središnjeg živčanog sustava.

Opće je prihvaćena činjenica da se ovo piće ne može usporediti s pravilima zdrave prehrane.

Je li to stvarno tako, treba li se bojati ovog proizvoda? Hajdemo shvatiti.

Pozitivni aspekti

Bolje je početi s pozitivnim učincima napitka – jer ih ima mnogo:

1. Antioksidativna i protuupalna svojstva. Klorogene komponente koje se nalaze u kavi štite tijelo od slobodnih radikala i smanjuju rizik od raka (rak prostate, rak endometrija, melanom, leukemija). Vrijedno je napomenuti da je 90-ih godina 20. stoljeća proizvod, naprotiv, klasificiran kao kancerogen, no 2016. godine te su “optužbe” odbačene, a detaljne studije otkrile su suprotan učinak.

Kava
Fotografija: © Belnovosti

2. Zaštita od kardiovaskularnih bolesti. Kofein smanjuje rizik od koronarnog kalcija u tijelu, koji je pak pokazatelj vazokonstrikcije i uzrokuje aterosklerotične plakove.

3. Poticanje stvaranja žuči u crijevima. Zahvaljujući tome ubrzava se prolazak hrane kroz gastrointestinalni trakt, što ukupno smanjuje opterećenje organizma.

4. Smanjenje rizika od žučnih kamenaca. Zbog koleretskog djelovanja, kofein ubrzava izlučivanje žuči i sprječava nastanak zastoja.

5. Prevencija dijabetesa. Sadržaj magnezija u proizvodu poboljšava osjetljivost tkiva na inzulin.

6. Suprotstavljanje neurološkim bolestima. Istraživanja su pokazala da pijenje kofeina smanjuje vjerojatnost razvoja Parkinsonove bolesti za 25%.

Čudno, akumulirano je dosta pozitivnih aspekata uzimanja pića. Istodobno, znanstveni podaci dokazuju mogućnost ispijanja do 10 šalica kave dnevno. I to je bolje nego da ga uopće ne pijete. Ali uvijek postoje nijanse.

Štetni učinci pijenja kofeinskih pića

Glavne kontraindikacije za uporabu su dva razloga: trudnoća i povećana vjerojatnost prijeloma kostiju u žena u predmenopauzi. Što se tiče muškaraca, znanstvenici nisu otkrili nikakve značajne razloge za odbijanje pića.
Postoji jedno “ali”. Postoji skupina ljudi, manje od 1% svjetske populacije, koja je preosjetljiva na kofein. Kod njih ispijanje kave uzrokuje nagli porast krvnog tlaka, nesanicu, aritmiju i poremećaj lipidnog profila. Uz takvu reakciju, dopušteno je uzeti 1 šalicu ujutro.

Kofein se s vremenom ugrađuje u ljudski metabolizam. Osoba koja tijekom života pije kavu u velikim količinama prestaje osjećati bilo kakav učinak napitka. Takve osobe mogu bez problema popiti 2-3 šalice prije spavanja i nakon toga se mirno onesvijestiti. To se događa zbog gubitka osjetljivosti tkiva na kofein. Ovo nije patologija i smatra se normalnim.

Važno je kako se kava konzumira. Uobičajeni atribut šalice pića je cigareta. Ova mješavina nema nikakvih zdravstvenih prednosti. Studije koje su pokazale rizik od raka pluća kod ljudi koji konzumiraju kavu provedene su na populaciji pušača.

Piće se često miješa s mlijekom ili šećerom. U ovom slučaju prevencija dijabetes melitusa dolazi do ništa, a mogu se pojaviti i problemi sa zubima. U svom čistom obliku, kava, naprotiv, djeluje protiv parodontitisa.

Preporuča se odabrati proizvod od žitarica. U trenu, filtriranom napitku, većina hranjivih tvari nedostaje.

Ovako obrađena kava može pogoršati vaš lipidni profil povećanjem razine lošeg kolesterola. Najbolja opcija je priprema visokokvalitetnog žitnog napitka u posebnom aparatu za kavu.

Nemojte se bojati ove mirisne delicije. Pijenje kave, u nedostatku kontraindikacija, ne samo da će poboljšati vaše raspoloženje, već i pozitivno utjecati na ljudsko zdravlje.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki