Zagreba Lajfhaki

Kratka kura amoksicilina pokazala se učinkovitom kod febrilnih infekcija mokraćnog sustava

Oralni amoksicilin/klavulanska kiselina tijekom 5 dana nije ništa manje učinkovit od 10-dnevnog tretmana nekompliciranih febrilnih infekcija mokraćnog sustava u djece, prema novoj studiji.

Većina djece s febrilnim infekcijama mokraćnog sustava obično se liječi 10-dnevnom kurom oralnih antibiotika, ali učinkovitost petodnevne kure do sada nije proučavana i ocijenjena.

Nova studija otkriva da je kraći tečaj dovoljan za liječenje ovih slučajeva. Koncentracija antibiotika u urinu često je značajno veća od razine u krvi, au kliničkoj praksi nisu pronađene stvarne prepreke za primjenu kraćeg tijeka terapije.

U studiji objavljenoj u Pedijatrija, istraživači su randomizirali 142 djece u dobi od 3 mjeseca do 5 godina s nekompliciranim febrilnim infekcijama mokraćnog sustava na 50 mg/kg/dan amoksicilin-klavulanata tijekom kratkog ili standardnog razdoblja. Studija je provedena u osam pedijatrijskih hitnih odjela u Italiji između svibnja 2020. i rujna 2022. Svi pacijenti su dobili recepte za 5 dana antibiotika, a oni koji su randomizirani na standardni tečaj dobili su drugi recept nakon randomizacije.

Primarna krajnja točka bila je ponovna pojava infekcija mokraćnog sustava unutar 30 dana nakon završetka terapije. Sekundarne krajnje točke uključivale su klinički oporavak na kraju liječenja, nuspojave povezane s terapijom i znakove rezistencije na antibiotike.

Stopa recidiva infekcija mokraćnog sustava unutar 30 dana nakon završetka liječenja bila je 2,8% u skupini s kratkim ciklusom i 14,3% u skupini sa standardnim ciklusom liječenja. Pomalo iznenađujuće, skupina s kratkim tečajem imala je manje recidiva unutar 30 dana nakon prestanka uzimanja antibiotika. Međutim, razlike mogu biti posljedica male veličine uzorka i ne pojavljuju se statistički značajne razlike u stopama ponavljanja.

Rezolucija simptoma bila je slična između kratkotrajnih i standardnih skupina (97,2% odnosno 92,9%), a pokazatelji otpornosti na antibiotike bili su slični među skupinama. Nisu prijavljene nuspojave u standardnoj skupini, a jedan slučaj proljeva dogodio se u skupini koja je primala kratki tretman.

Istraživači su se oslanjali na izvješća o štetnim učincima lijekova od strane roditelja koji su bili svjesni ispitivanja, a ne na standardizirani upitnik.

Potencijalna korist od skraćivanja liječenja je da se adherencija obično povećava. Ali smanjenje trajanja tijeka liječenja provodi se samo ako njegova učinkovitost nije ugrožena.

Ovaj rad dalje pokazuje da su kraće terapije antibioticima moguće za druge blage oblike infekcije. Nedavna studija pokazuje da 5 dana uzimanja antibiotika ima jednaku učinkovitost kao 10 dana kod nekomplicirane upale pluća. Istraživači bi mogli procijeniti upotrebu kratkotrajnih antibiotika za druge uobičajene infekcije kao što je upala srednjeg uha.


Reference:
https://publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/153/1/e2023062598/196247/Short-Oral-Antibiotic-Therapy-for-Pediatric

Exit mobile version