Kronični umor i živčani slomovi: kako izbjeći sagorijevanje na poslu

Prosječna osoba na kraju radnog dana osjeti umor, koji se javlja u dva oblika: fizički i psihički. Naš bloger, poslovni psiholog Stanislav Sambursky, rekao nam je kako se oporaviti i ponovno sa zadovoljstvom doći na posao.

Fizički umor je lako otkriti. Intenzivan sport ili rad koji zahtijeva upotrebu sile odmah odjekuje u tijelu. Javljaju se bolovi u mišićima, pate zglobovi i kralježnica – tijelo slabi. Teško je ignorirati takve simptome.

Kognitivni umor je, naprotiv, manje izražen. Čini se kao skrivena bolest koju je teško dijagnosticirati. Tipično, kada se mozak umori, pamćenje i pažnja se pogoršavaju. Fokusiranje na određeni zadatak zahtijeva više truda nego prije.

Bez obzira na to koliko tajni mozak čuva, on se, kao i svaki drugi organ, umara. Kada je pod jakim stresom, šalje signale osobi da je vrijeme za odmor. No, nažalost, često ih se smatra magnetskim olujama, promjenama atmosferskog tlaka ili lošim raspoloženjem.

Porijeklo mentalnog umora

Dva su razloga za njegovu pojavu.

narod
Fotografija: Pixabay
  • Monotona rutina uz nezadovoljstvo obavljenim poslom i izostanak rezultata.
  • Strast prema procesu rada, želja za postizanjem novih ciljeva i nedostatak odmora. U ovom slučaju, mozak radi za trošenje, pa čak i tijekom spavanja nema vremena za odmor. Javlja se umor, koji svaki put sve više signalizira.

Jednostavni načini da se riješite umora. Kako to spriječiti?

“U modernom svijetu ljudi su zaboravili kako se odmarati. Zaposlenici čiji je posao izravno povezan s mentalnom aktivnošću ne dopuštaju mozgu da se odmori čak ni vikendom,” Stanislav Sambursky, poslovni psiholog.

Većina ih je toliko umorna da se dva dana ležeći na kauču čine dobrodošlom mogućnošću. Tu leži glavna greška. U ovom trenutku misli o poslu ne napuštaju mi ​​glavu. Prije nego što se mozak imao vremena opustiti, odmah je bio prisiljen ponovno raditi. Unutarnja napetost raste. Javlja se tjeskoba potaknuta strahom od nepoštivanja rokova ili osjećajem da se sve radi uzalud.

čovjek

Važno je razumjeti da mozak nikada ne prestaje raditi. Ključ za izbjegavanje umora je prebacivanje pažnje, što znači da odmor treba biti primjeren.

Kada umorna osoba dođe kući s posla i sjedne da se bavi svojim omiljenim hobijem, njen mozak se preklopi. Druge neuronske veze počinju djelovati. Aktiviraju se oni dijelovi mozga koji su se tijekom dana odmarali. Unatoč činjenici da su čitanje knjiga i učenje jezika povezani s intelektualnom aktivnošću, u ovom su slučaju također vrlo učinkoviti.

Vrijedno je pojasniti da ova metoda nije primjenjiva ako ste fizički umorni.

Tjelesna aktivnost još je jedno izvrsno sredstvo u borbi protiv umora. Jutarnje vježbe, odlasci u teretanu, joga, trčanje, plivanje itd. – sve to mijenja hormonalne razine, mozak se istinski opušta, a tijelo se zasićuje kisikom. Aktivan način života izravno utječe na tjelesno i kognitivno zdravlje.

Kao psiholog, želio bih objasniti da u situacijama kada se osoba malo kreće dolazi do smanjenja procesa uzbuđenja u određenim područjima korteksa, a kao rezultat toga mozak prestaje obrađivati ​​velike količine informacija. Učinak se smanjuje i javlja se umor.

Adekvatan odmor, prebacivanje pažnje i tjelesna aktivnost tri su stupa na kojima počiva kognitivno zdravlje osobe. Uz pravilnu prehranu i primjerenu dnevnu rutinu, tijelo će se početi oduprijeti negativnim vanjskim čimbenicima, zdravlje će se vratiti u normalu, a radni dani više neće biti dosadni.

Želite li se riješiti briga i pronaći unutarnji sklad, smireno nastaviti uspješnu karijeru – obratite se poslovnom psihologu i riješite svoj problem.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki