Zagreba Lajfhaki

Kronično plućno srce – uzrokovano je bolestima plućnih žila i parenhima

Plućno srce (plućno tijelo) posljedica je opterećenja desne strane srca, kao posljedica plućne hipertenzije, koja je uzrokovana bolešću plućnog parenhima i/ili plućnih žila, ali nije povezan s bolešću lijeve polovice srca. Izražava se u hipertrofiji sa ili bez dilatacije desne klijetke.

Usvojen je pod kronično plućno srce da se razumijemo plućna hipertenzijakoji je rezultat opstruktivnih ili restriktivnih bolesti pluća. I koncept akutno plućno srce obično se koristi za akutna plućna hipertenzija kao posljedica masivne plućne embolije.

Oko 20% hospitalizacija zbog manifestacija zatajenja srca je zbog zatajenje desne klijetke kao posljedica kroničnog plućnog srca. To je 5. najčešći uzrok zatajenja srca.

Bolest je uzrokovana bolestima koje se bave plućne žile ili od onih koji zahvaćaju plućni parenhim. U rjeđim slučajevima, neki značajni deformacije prsnog koša može biti razlog za razvoj plućno tijelo.

Vaskularne bolesti pluća koje mogu dovesti do razvoja plućne hipertenzije i plućnog srca uključuju kronična tromboembolijska plućna bolest, in situ stvaranje tromboze plućnih žila – autohtoni trombi, anemija srpastih stanica.

Druge bolesti mogu izravno oštetiti plućne žile, kao što su upalne bolesti, vaskulitis u sustavnim bolestima, shistosomijaza, sarkoidoza, multipli hemangiomi pluća.

Skupina plućnih parenhimskih bolesti, koje su osnova za nastanak plućnog srca, dijeli se na opstruktivne, restriktivne bolesti i bolesti s alveolarnom hipoventilacijom. Opstruktivne bolesti uglavnom su zastupljene KOPB-om, rjeđe plućnom astmom. KOPB je uzrok razvoja kroničnog plućnog srca u 80-90% slučajeva.

Restriktivne bolesti uključuju idiopatska plućna fibrozacistična fibroza kod odraslih, tuberkuloza, pneumokonioza, sarkoidoza. U ovu skupinu bolesti spadaju i oštećenja zračenjem, sistemske bolesti i resekcija pluća.

Stanja povezana s hipoventilacijom koja mogu biti odgovorna za razvoj plućne hipertenzije i bolesti plućnog srca uključuju teške oblike bolesti stijenke prsnog koša – kifoskolioza i torakoplastika. Neuromuskularne bolesti i bolesti dijafragme, pretilost sa centralnom disregulacijom disanja, miksedem i apneja za vrijeme spavanja su drugi, redovitiji razlozi za razvoj plućno tijelo.

Bez obzira na etiologiju, kronično plućno srce je posljedica povećana plućni vaskularni otpor i povećani tlak u plućnoj arteriji. Sve to vrši vlačno opterećenje na desnu klijetku, koja odgovara kompenzacijskom hipertrofijom stijenke.

U kasnijoj fazi, desna klijetka se širi (proširuje), a zatim se razvija dekompenzacijakoji se manifestira znakovima i simptomima zatajenja desnog srca.

Klinička slika je određena osnovnom bolešću – opstruktivnom i/ili restriktivnom pulmonopatijom i znakovima plućne hipertenzije, hipertrofijom DC-a, zatajenje disanja a u kasnijoj fazi simptomi zatajenja srca desne klijetke.

Kratkoća daha je najkarakterističnija klinička manifestacija plućne hipertenzije kao posljedice plućnih vaskularnih bolesti. Javlja se pri manjem tjelesnom naporu ili u mirovanju i ne prolazi dok bolesnik sjedi ili stoji. Još jedna česta pojava je neproduktivni kašaljkao i tahipneja s malim fizičkim opterećenjima.

Također se može pojaviti prenototorakalni grudi bol kao posljedica dilatacije trupa plućne arterije ili ishemije desne klijetke. U kompenziranom stadiju prevladavaju simptomi osnovne plućne bolesti i plućne hipertenzije. Auskultirano sinusna tahikardijanaglašeni P2 u drugom lijevom interkostalnom prostoru, mezosistolički push šum s p.maximumom na pulmonalnoj valvuli.

U dekompenziranom stadiju očituju se simptomi teške opstruktivne ili restriktivne patologije pluća, zatajenje disanja s potrebom za kroničnom terapijom kisikom i zatajenjem desnog srca. Desnostrano zatajenje srca manifestira se znakovima hepatomegalijahepatojugularni refluks, edem donjih ekstremiteta i ascites.

Dijagnoza se postavlja na temelju povijesti dugotrajne bolesti pluća, prsnog koša i plućnih žila. Ehokardiografija daje podatke o hipertrofiji i dilataciji DC, stupnju trikuspidalne i pulmonalne regurgitacije, dilataciji DP i stupnju tlaka u plućnoj arteriji.

Liječenje je usmjereno na kontrolu bronhijalne opstrukcije, respiratornog i srčanog zatajenja, liječenje i prevencija plućne tromboembolije kao temeljna vaskularna patologija za razvoj kronične bolesti plućnog srca.

Reference:

Kardiologija, prof. Tarnovska-Kudreva

Exit mobile version