Zagreba Lajfhaki

Laringitis tipičan za djetinjstvo je akutni virusni laringitis

Laringitis je upala grkljana i jedno je od najčešćih patoloških stanja na ovom području. Tok može biti akutni ili kronični.

Akutni laringitis se javlja iznenada i obično je samoograničavajući. Ako simptomi traju dulje od 3 tjedna, stanje se definira kao kronični laringitis. S etiološkog gledišta, kao posljedica upale ili istjecanja otrovnih tvari. Uzročnici infekcije najčešće su virusi, ali mogu biti i bakterije.

Kronični laringitis, kao što mu samo ime kaže, uključuje stalnu prisutnost simptoma. Stanje nije tipično za djetinjstvo osim ako ne postoje predisponirajući čimbenici. To može biti posljedica čimbenika iz okoliša kao što su dim cigareta, zagađenje, iritacija kao posljedica udisanja kod astme, gastroezofagealnog refluksa itd.

Kliničke manifestacije akutnog laringitisa su uz simptome infekcije gornjih dišnih putova (mogu uključivati ​​curenje iz nosa, povišenu tjelesnu temperaturu, bolno grlo, suhi kašalj) nagla promjena glasa ili s padom glasa, lavež kašalj.

Mlađa djeca imaju veću vjerojatnost za napad laringitisa. Obično se javljaju usred noći, dijete se budi s otežanim disanjem, lavežim kašljem, prelaskom u odsutan glas, brzim dizanjem i tipičnim hripanjem pri udisaju (inspiratorni stridor).

Drugi mogući uzroci su:

  • Odinofonija (bol, nelagoda tijekom govora);
  • Disfagija (poremećaji gutanja);
  • Odinofagija (bolno gutanje);
  • Curenje nosa;
  • Sekrecija duž stražnjeg faringealnog zida;
  • Grlobolja;
  • Curenje iz nosa i začepljen nos;
  • Mučnina;
  • Povraćanje.

Dijagnoza se temelji na kliničkim manifestacijama i obično nisu potrebne dodatne pretrage. Izravna laringoskopija otkriva otok i zamračenje glasnica. Pokreti glasnica su vidno otežani i prijenos zvuka je otežan.

Kakav je tretman?

S obzirom na virusnu etiologiju, stanje prolazi samo od sebe unutar nekoliko dana. Niz mjera može pozitivno djelovati i poboljšati stanje.

Inhalacije s fiziološkom otopinom – vlažan zrak djeluje izravno na glasnice, vlaži ih i pomaže u čišćenju sekreta i eksudata;

Preporuča se potpuni odmor glasa, iako je to nemoguće. Posebno treba izbjegavati šaputanje, jer izaziva hiperfunkciju grkljana.

U slučaju postojanja predisponirajućih čimbenika ili poznatih temeljnih bolesti (acto GER), poduzima se adekvatno liječenje osnovne bolesti.

Nastavit će se…

Bibliografija:

1. Lijekovi za akutni laringitis, Rahul K Shah, MD, FACS, FAAP; Glavni urednik: Arlen D Meyers, MD, MBA
2. Nelson Textbook of Pediatrics Elsevier eBook na VitalSourceu, 20. izdanje
Robert M. Kliegman, MD, Bonita F. Stanton, MD, Joseph St. Geme, MD i Nina F Schor, MD, PhD;

Exit mobile version