Zagreba Lajfhaki

Liječnik je rekao što se događa sa šećerom u krvi ako svaki dan jedete jogurt

Pokazalo se da mliječni proizvodi poput jogurta pomažu u smanjenju visokog krvnog tlaka, glavnog čimbenika rizika za srčane bolesti.

Jogurt je popularan mliječni proizvod dobiven bakterijskom fermentacijom mlijeka. Bakterije koje se koriste za izradu jogurta nazivaju se “bakterije mliječne kiseline” koje fermentiraju laktozu, prirodni šećer koji se nalazi u mlijeku.

Ovaj proces proizvodi mliječnu kiselinu, tvar koja jogurtu daje jedinstveni okus i teksturu.

Obični jogurt bez dodanih boja je bijela, gusta tekućina. Neki brendovi sadrže dodatne sastojke, poput šećera i umjetnih aroma. Ova kisela mlijeka nisu dobra za zdravlje. S druge strane, obični nezaslađeni jogurt nudi mnoge dobrobiti za vaše zdravlje, piše crnogorski list Viesti.

Bogata važnim nutrijentima

Jogurt sadrži gotovo sve hranjive tvari koje tijelo treba. Jogurt sadrži puno kalcija, minerala koji je neophodan za zdrave zube i kosti. Samo jedna šalica osigurava 49% dnevnih potreba kalcija.

Jogurt je također bogat vitaminima B skupine, posebice vitaminom B12 i riboflavinom, koji štite od bolesti srca i nekih defekata neuralne cijevi. Jedna šalica jogurta osigurava 38% dnevnih potreba za fosforom, 12% magnezija i 18% kalija. Ovi minerali su neophodni za nekoliko bioloških procesa, poput regulacije krvnog tlaka, metabolizma i zdravlja kostiju.

Visok udio proteina

Jogurt sadrži impresivnu količinu proteina – oko 12 grama na 200 grama jogurta. Dokazano je da proteini pospješuju metabolizam povećanjem potrošnje energije, odnosno broja kalorija koje sagorijevate tijekom dana.

Je li pivo stvarno dobro za vas? Liječnik je rekao koji alkohol ljeti uništava zdravlje

Uzimanje dovoljno proteina također je važno za regulaciju apetita, jer povećava proizvodnju hormona koji signaliziraju sitost. To može automatski smanjiti ukupan broj kalorija koje unosite, što je korisno za kontrolu težine.

Ti se učinci još više pojačavaju ako jedete jogurt s većim udjelom proteina. Na taj način utječete na kontrolu apetita i odgađate osjećaj gladi više nego ako konzumirate obični jogurt.

Pozitivno djeluje na zdravlje probavnog trakta

Neke vrste jogurta sadrže žive bakterije ili probiotike koji su ili dio izvorne kulture ili dodani nakon pasterizacije.

Pasterizacija je toplinska obrada koja ubija korisne bakterije koje sadrži jogurt.

Kako biste bili sigurni da vaš jogurt sadrži učinkovite probiotike, potražite onaj koji sadrži žive, aktivne kulture, koje bi trebale biti navedene na etiketi.

Za određene vrste probiotika koji se nalaze u jogurtu, poput bifidobakterija i laktobacila, pokazalo se da smanjuju neugodne simptome sindroma iritabilnog crijeva (IBS). Osim toga, nekoliko studija pokazalo je da probiotici mogu spriječiti pojavu proljeva povezanih s uporabom probiotika, kao i zatvora.

Jača vaš imunološki sustav

Jedenje jogurta, osobito ako sadrži probiotike, može ojačati vaš imunološki sustav. Pokazalo se da probiotici smanjuju upalu koja je povezana s nizom zdravstvenih stanja, od virusnih infekcija do crijevnih poremećaja.

Učinak jogurta na jačanje imuniteta djelomično je posljedica prisutnosti magnezija, selena i cinka u jogurtu — minerala važnih za zdravlje imunološkog sustava. Jogurti obogaćeni vitaminom D mogu dodatno pridonijeti jačanju imunološkog sustava.

Štiti od osteoporoze

Jogurt sadrži neke ključne hranjive tvari za održavanje zdravlja kostiju, uključujući kalcij, proteine, kalij, fosfor i ponekad vitamin D. Svi ovi vitamini i minerali posebno su korisni u prevenciji osteoporoze, stanja koje karakterizira slabljenje kostiju.

Istraživanja pokazuju da konzumacija najmanje tri porcije jogurta može pomoći u održavanju koštane mase i snage.

Može poboljšati stanje srca

Jogurt sadrži uglavnom zasićene masti, s malom količinom mononezasićenih masnih kiselina. Prije se smatralo da zasićene masnoće uzrokuju bolesti srca, no nedavna su istraživanja pokazala da to nije tako. Nema jasnih dokaza da je masnoća u jogurtu loša za zdravlje. Zapravo, mogu imati blagotvoran učinak. Neka istraživanja pokazuju da konzumacija zasićenih masti iz cjelovite hrane povećava “dobar” HDL kolesterol, što može zaštititi zdravlje srca.

Također se pokazalo da mliječni proizvodi poput jogurta pomažu u smanjenju visokog krvnog tlaka, glavnog čimbenika rizika za srčane bolesti.

Pomaže u kontroli tjelesne težine

Nekoliko studija pokazalo je da je konzumacija jogurta povezana s manjom tjelesnom težinom i opsegom struka. Visoke razine proteina i kalcija povećavaju razine hormona odgovornih za smanjenje apetita, poput peptida YY i GLP-1.

Exit mobile version