Zagreba Lajfhaki

Liječnik otkrio što se događa s krvlju ako pijete kavu na vrućini

Iako kava dehidrira organizam, na vrućinama mnogi pretjeruju. Razlog je nedostatak tonusa po vrućem vremenu, stalna žeđ, pa čak i ljetna nesanica – sve to tjera ljubitelje kofeinskog napitka da za njim sve češće posežu po vrućem vremenu. Ruski liječnik Oleg Peruškin prokomentirao je opasnosti kofeina u vrućim danima za neke kategorije ljudi, a posebno kako on utječe na krvni tlak. Uzimanje u toplini dovodi do nepovoljnih promjena s krvlju.

Kava na vrućini

“Ako ste još uvijek žedni kad ustanete, nemojte prebrzo posegnuti za svojim omiljenim pićem s kofeinom. Najbolja opcija za gašenje žeđi je obična, negazirana voda. Ali slatki sokovi, gazirana pića, smoothieji i druge poslastice najbolje ih je ostaviti za večer kada zahladi”, kaže stručnjak.

Također savjetuje da se kava ne pije po vrućini.

Prema dr. Perkushinu, pića sa svijetlom aromom i bogatim okusom ugodnija su za piće tijekom hladnog dana. No, ljeti kofein može uzrokovati naglo pogoršanje zdravlja.

Više: Snižava li kava ili povisuje krvni tlak?

Kao što je primijetio terapeut, na vrućini, nakon male šalice espressa, ne mogu doći do najpovoljnijih promjena u dobrobiti. Tlak najčešće raste nakon konzumacije pića i može porasti do vrijednosti iznad 150/90.

Također, kofein na vrućini može ubrzati rad srca, izazvati drhtanje ruku i laganu vrtoglavicu. Učinak će biti slabiji ako popijete ohlađeno piće s kofeinom poput frapea. No prisutnost kofeina u njemu ne čini ga potpuno sigurnim za zdravlje, podsjeća stručnjak.

“Ako nemate značajnijih problema sa srcem ili krvnim žilama, ljeti možete piti kavu s mlijekom, ali ne više od 2 šalice dnevno”, kaže liječnik.

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

Exit mobile version