Lijek za aritmiju blagotvorno i za stanja koja dovode do nje

Čini se da lijek koji je prije nekoliko godina otkrio i osmislio kao farmakološko rješenje za aritmije Sveučilište Simon Fraser (SFU) pokazuje dobre rezultate u liječenju stanja koja dovode do iznenadne srčane smrti. Novo djelovanje patentiranog lijeka, poznatog kao AR-787, utvrdio je znanstveni tim sa SFU i Instituta za medicinska istraživanja Lankenau.

Srčane aritmije su stanja u kojima se srčani ritam razlikuje od normalnog. Aritmije mogu biti posljedica poremećaja u stvaranju ili provođenju srčanih impulsa. Aritmije mogu imati različite stupnjeve opasnosti – dok neke vrste aritmija nemaju ozbiljne posljedice za organizam, druge mogu dovesti do iznenadne srčane smrti. U nekim slučajevima aritmija se ne manifestira jasno vidljivim simptomima, već se može osjetiti kao “lupanje” srca, a bolesnici imaju tegobe poput vrtoglavice, težine u prsima i znojenja.

Brugada sindrom je rijetko, ali ozbiljno stanje srca koje karakterizira aritmija. U tom slučaju otkucaji srca znatno su brži od normalnih otkucaja srca, a taj ritam može biti opasan za zdravlje srca. Stanje pripada skupini sindroma – sindrom J vala (JWS), koji uključuje mnoga slična stanja koja uzrokuju po život opasne aritmije.

JWS stanja utječu na električne signale koji uzrokuju otkucaje srca. AR-787 regulira te električne signale u interakciji s proteinom u srcu koji je odgovoran za provođenje električnih impulsa koji uzrokuju kontrakciju srčanog mišića. Protein nazvan natrijev kanal nije jedini s kojim AR-787 stupa u interakciju—osim jačanja djelovanja natrijevog kanala, lijek također ima učinak na još jedan kanal u srcu—kalijev kanal. U Brugada sindromu i drugim JWS sindromima, kalijev kanal pridonosi razvoju po život opasnih aritmija, a AR-787 inhibira njegovo djelovanje.

Suzbijanje djelovanja kalijevog kanala može se izvršiti i supstancom acacetin, ekstraktom biljke šafran. Problem s korištenjem acacetina je taj što se teško otapa u krvi. Još jedna tvar koja se koristi za liječenje JWS sindroma je kinidin, ali njegov unos može dovesti do brojnih nuspojava poput mučnine, žgaravice, vrtoglavice i glavobolje. Cilj znanstvenika sa Sveučilišta Simon Fraser bio je stvoriti lijek koji će se lako otapati u krvi i neće imati nuspojave poput kinidina. AP-787 bi mogao biti sljedeći korak u liječenju aritmija koje dovode do iznenadne srčane smrti.

Reference:
Antzelevitch, C. (2023., 9. svibnja) Mehanizmi koji leže u osnovi antiaritmičkog učinka ARumenamida-787 u eksperimentalnim modelima sindroma J vala i hipotermije. Preuzeto 2023., 12. svibnja s

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki