Zagreba Lajfhaki

Limfom testisa – simptomi, faktori rizika, dijagnoza i liječenje

Što je limfom testisa?

Tumori koji potječu iz zametnih stanica najčešći su oblik raka testisa, dok manje od 5% muškaraca s rakom testisa ima limfom. Međutim, limfom testisa najčešći je tip raka testisa kod muškaraca starijih od 60 godina.

Limfom testisa obično je tip ne-Hodgkinovog limfoma, vrste raka koji se javlja u limfnom sustavu, koji je dio imunološkog sustava i sastoji se od mreže žila i žlijezda koje se protežu cijelim tijelom. Non-Hodgkinov limfom utječe na limfocite, bijele krvne stanice koje se bore protiv patogena u bistroj tekućini (limfi) koja teče kroz limfne žile. Non-Hodgkinov limfom uzrokuje abnormalno umnožavanje i nakupljanje limfocita u limfnom sustavu, primjerice u limfnim čvorovima. Zbog toga limfociti gube svoju sposobnost borbe protiv infekcija, ostavljajući tijelo ranjivim na njih.

Najčešći tip testikularnog limfoma je difuzni veliki B-stanični limfom, koji utječe na bijele krvne stanice koje se nazivaju B limfociti. Limfom testisa obično se predstavlja kao oteklina ili masa u testisima.

Koji su uzroci limfoma testisa?

Stručnjaci ne znaju točne uzroke pojave limfoma testisa, ali neke virusne infekcije povezani su s razvojem bolesti. Oni uključuju:

Koji su simptomi limfoma testisa?

Najčešći simptom limfoma testisa je povećani testis. Oteklina ne uzrokuje bol, ali u nekim slučajevima pogođeni muškarci mogu osjetiti oštru bol uz oteklinu, a testisi se mogu činiti težima nego inače.

Ovisno o tome je li se limfom proširio, muškarac može osjetiti i druge simptome koji se odnose na zahvaćena područja. Osoba također može doživjeti sistemski simptomikao što su noćno znojenje, gubitak težine i groznica.

Koji su čimbenici rizika za limfom testisa?

Čimbenici rizika za razvoj limfoma testisa uključuju:

  • Starost. Muškarci stariji od 60 godina izloženi su većem riziku od razvoja ove vrste raka nego mlađi muškarci;
  • Infekcija određenim drugim virusima, kao što su Epstein-Barr virus, HIV, parvovirus B19 i citomegalovirus;
  • Izloženost kemikalijama i zračenju koje uzrokuju rak

Limfom se najprije može razviti u testisima, a zatim se zove primarni limfom testisa. Također, limfom se prvo može razviti u nekom drugom organu i proširiti ili metastazirati na testise i druge dijelove tijela, tada se naziva sekundarni limfom testisa.

Kako se dijagnosticira limfom testisa?

Oni postoje više mogućih uzroka, što može uzrokovati oticanje ili povećanje testisa, a to ne znači nužno da muškarac ima rak testisa. Liječnik može identificirati druga stanja ili ih isključiti, ali ako se sumnja na tumor, može se napraviti ultrazvučni pregled testisa. Također se mogu naručiti krvni testovi za provjeru tumorskih markera.

Stručnjaci obično izbjegavaju biopsiju, koja može povećati rizik od širenja raka. Umjesto toga, ako se pronađe tumor, može se izvesti operacija uklanjanja testisa, za prepoznavanje vrste tumora. Nakon što se tkivo analizira, može se postaviti dijagnoza.

Liječnik će također odrediti stadij raka prema veličini i mjestu tumora te je li se proširio na druge organe. U tom slučaju može se naručiti CT prsnog koša, abdomena i zdjelice, ali će tijekom pregleda testisi biti zaštićeni. Pri izradi plana liječenja i određivanju prognoze bolesti potrebno je uzeti u obzir stadij i vrstu limfoma.

Koji je tretman za limfom testisa?

Rak testisa obično se liječi kirurškim uklanjanjem tumora i korištenjem tehnika za spriječiti ponavljanje raka u drugom testisu i drugim mjestima u tijelu. Ovi tretmani mogu uključivati:

  • Kirurgija – orhiektomija (operacija uklanjanja testisa) zahvaćenog testisa. Ovo je također dio dijagnoze vrste raka;
  • Kemoterapija. Obično se primjenjuje kemoterapija nazvana R-CHOP (Combination Drug Name), uključujući ciljanu terapiju koja se sastoji od rituksimaba zajedno s ciklofosfamidom, hidroksidaunorubicinom, vinkristinom i prednizolonom;
  • Terapija radijacijom. Radioterapija se može primijeniti na područje zdjelice, što može pomoći u smanjenju rizika od povratka (ponavljanja) raka u drugom testisu;
  • Profilaksa središnjeg živčanog sustava. To uključuje ubrizgavanje lijeka za kemoterapiju izravno u prostor između tankih slojeva tkiva (meninge) koji prekrivaju leđnu moždinu i mozak. Alternativno, visoke doze kemoterapije se ubrizgavaju intravenski kako bi se ubile stanice raka u središnjem živčanom sustavu;
  • Imunoterapija. Terapija T stanicama kimernog antigenskog receptora (CAR) je terapija koja modificira tjelesne T stanice kako bi pomogle u borbi protiv stanica raka u tijelu i uništavanju njih. Odobrene CAR T-staničke terapije za limfom testisa uključuju Kymriah (tisagenlecleucel) i Yescarta (aksikabtagene ciloleucel)

Kakva je prognoza za limfom testisa?

Limfom testisa je agresivni rak i ima veću stopu 5-godišnjeg preživljenja ako se dijagnosticira u ranoj fazi i pacijent dobije odgovarajuće liječenje. Prognoza ovisi o nekim čimbenicima, kao što su:

  • Veličina tumora;
  • Stadij raka u trenutku dijagnoze;
  • Dob pacijenta;
  • Prisutnost drugih simptoma;
  • Širenje raka na druga mjesta;
  • U kojem se testisu limfom razvio – limfom u lijevom testisu može pogoršati prognozu.

Reference:
1. Nacionalni institut za rak (NCI). Činjenice o statistici raka: Rak testisa
2. Nacionalna zdravstvena služba (NHS). Pregled: Non-Hodgkinov limfom
3. Američko društvo za rak. Što je ne-Hodgkinov limfom?
4. Medicinske vijesti danas. Što treba znati o limfomu testisa

Exit mobile version