Zagreba Lajfhaki

Lipom nosi neslućeni rizik

Kako se liječi i mogu li se koristiti narodni lijekovi za liječenje?

Lipom je benigna tvorba i najčešće je lokaliziran potkožno u predjelu glave, leđa, stomaka, nogu ili šaka – objašnjava prof. Hrištanović. – Ovo omogućuje bilo kojoj osobi da lako uoči entitet. Lipomi se javljaju kod osoba starijih od 30 godina i mogu biti pojedinačni ili višestruki. Njihova veličina varira u širokom rasponu – od jednog do 10 i više centimetara u promjeru. Razlozi za ovaj entitet nisu dovoljno proučeni, iz čega proizlazi da se njihov nastanak i razvoj ne može unaprijed spriječiti. Dijagnoza se lako postavlja vanjskim pregledom i tipičnom kliničkom slikom – potkožne tvorbe su zaobljene ili duguljaste kvržice meke elastične konzistencije, pomične i bezbolne.

Duboko smještene čvorove teže je dijagnosticirati. U takvim slučajevima koriste se ultrazvuk i kompjutorska tomografija. Kako bi se potvrdila benigna priroda formacije, provodi se biopsija punkcije. Povećani lipom nije samo kozmetički nedostatak, već uzrokuje bol zbog pritiska na okolna tkiva. Pogotovo ako su na mjestima gdje odmaraju i trljaju se o odjeću – na vratu, ispod pazuha, u predjelu struka.

Liječenje lipoma je samo kirurško i primjenjuje se u slučaju da tvorba počinje vrlo brzo rasti. Međutim, rizik od maligne degeneracije postoji, iako mali. A to je rizik i najbolje je lipom izrezati i ukloniti. Operacija nije komplicirana, provodi se u lokalnoj anesteziji u ambulantnim uvjetima.


Zapamtiti!

Pokušaji da se riješite lipoma narodnim lijekovima neće dati apsolutno nikakav rezultat, jer takva formacija ne nestaje sama od sebe. Ne odgađajte posjet kirurgu ili onkologu radi konzultacija i liječenja do sutra.

Yana BOYADJIEVA

Exit mobile version