Ljekovita jabuka i grah kao pomoć kod dijabetesa

Piskavica je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice mahunarki s golom, glatkom stabljikom visokom od 0,5 do 1,5 m. Listovi su naizmjenični, neperasti. Cvjetovi su plavkasto ljubičasti. Cvate od svibnja do kolovoza. Raste na vlažnim, sjenovitim mjestima u jarcima, uz kanale, rijetko u cijeloj zemlji do 1300 m nadmorske visine.

Djelovanje i primjena. Lijek snižava šećer u krvi, ima učinak sličan inzulinu. Osim toga, biljka djeluje diuretski, dijaforetski i pojačava lučenje mlijeka.

Zablek se koristi za liječenje blažih oblika šećerne bolesti te kao pomoć u liječenju šećerne bolesti inzulinom i drugim antidijabeticima. U bugarskoj narodnoj medicini žaba se koristi i kao dijaforetik, kao diuretik i za povećanje mlijeka kod dojilja. Korištenje biljke treba biti oprezno i ​​pod liječničkim nadzorom, jer može dovesti do povećanja krvnog tlaka i gastrointestinalnih smetnji.

Način upotrebe. Jedna supena kašika droge prelije se sa 250 cm3 kipuće vode. Pričekajte da se ohladi i procijedite. Pije se 1 dan u 3 dijela, 1/2 sata prije jela.

Kemijski sastav. Sadrži derivat gvanidina galeginin s hipoglikemijskim djelovanjem. Osim toga, pronađeni su flavonoidi, tanini, saponini i gorke tvari.

Droge. Koriste se cvjetni nadzemni dijelovi (Herba Galegae).

Obični grah. Jednogodišnja je puzava biljka. Cvjetovi su bijeli ili ružičasti. Cvate lipanj-srpanj. Uzgaja se u cijeloj zemlji. Potječe iz Južne Amerike.

Djelovanje i primjena. Mahune graha snižavaju razinu šećera u krvi (imaju inzulinski učinak kod dijabetesa, dokazano eksperimentalno i klinički). Imaju i diuretski učinak. Mahune graha koriste se kod lakših oblika šećerne bolesti, a više kao pomoćno sredstvo u liječenju šećerne bolesti (uz strogi nadzor liječnika). Njihovo diuretičko djelovanje koristi se u liječenju upalnih procesa mokraćnog sustava, edema, retencije tekućine, blažih oblika hipertenzije i dr.

Način upotrebe. Pripremite uvarak od 3 velike žlice usitnjene droge i 1/2 litre vode – kuhajte 10-15 minuta po 1 vinsku čašicu prije jela 4 puta dnevno.

Kemijski sastav. Sadrže α-aminokiseline, pipekolinsku kiselinu, holin, trigonelin, traumatsku kiselinu, alantoin itd.

Droge. U ljekovite svrhe koriste se potpuno zrele suhe kore plodova.

Reference:

Ljekovito bilje Bugarske Enciklopedija ljekovitog bilja u Bugarskoj
Bilje u Bugarskoj i njihova upotreba

Farmakognozija: Trenutačni biljni lijekovi i kemija prirodnih proizvoda za nastavni plan i program PharmD

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki